Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22750 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30
Στο πρώτο άναμμα ήταν παρών ο γιος του αντιπροσώπου της Starfire, o οποίος συνέστησε by pass με ένα σώμα καλοριφέρ κρεμασμένο στον τοίχο δίπλα στο λέβητα, για να γίνεται μέσω αυτού. Ο υδραυλικός όμως εγκατέστησε τρίοδη θερμοστατική βάνα για να κάνει τη δουλειά του by pass. Από κει άρχισε ο Γολγοθάς. Ένα σώμα καλοριφέρ, στο σαλόνι του πατέρα μου δε ζέσταινε σχεδόν καθόλου. Μεσολάβησε ο Αύγουστος, διακοπές και εγώ να αγωνιώ για λύση. Τελικά το κατάστημα αγοράς του λέβητα επικοινώνησε με τεχνικό της εταιρείας, ο οποίος ζήτησε ξήλωμα της θερμοστατικής βάνας και εγκατάσταση δύο κυκλοφορητών με βαλβίδες αντεπιστροφής. Πράγματι το σώμα ζεστάθηκε μέχρι κάτω και εγώ ανακουφήστηκα. Αλλά όπως προανέφερα η θερμοκρασία του νερού του λέβητα σε φουλ λειτουργία 2,5 ωρών, δε μπόρεσε να ξεπεράσει τους 63 βαθμούς.

Pri έγραψε: Ερώτηση: Στη σύνδεση του maxi30 τρίοδη βάνα χρειάστηκε;

Το ρωτάω διότι μου φάνηκε παράξενο αυτό που μου είπε ο αντιπρόσωπος (το σχετικό μήνυμα εδώ ):

Pri έγραψε: Επίσης ανέφερε ότι ο παρόν λέβητας δεν χρειάζεται τρίοδη βάνα, γιατί την δουλειά της τρίοδης την κάνει ο λέβητας από μόνος του εσωτερικά. (έτσι μου το είπε, έτσι σας το λέω)


Απλά για επιβεβαίωση ρωτώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22756 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

Gepetto έγραψε: Στο πρώτο άναμμα ήταν παρών ο γιος του αντιπροσώπου της Starfire, o οποίος συνέστησε by pass με ένα σώμα καλοριφέρ κρεμασμένο στον τοίχο δίπλα στο λέβητα, για να γίνεται μέσω αυτού. Ο υδραυλικός όμως εγκατέστησε τρίοδη θερμοστατική βάνα για να κάνει τη δουλειά του by pass. Από κει άρχισε ο Γολγοθάς. Ένα σώμα καλοριφέρ, στο σαλόνι του πατέρα μου δε ζέσταινε σχεδόν καθόλου. Μεσολάβησε ο Αύγουστος, διακοπές και εγώ να αγωνιώ για λύση. Τελικά το κατάστημα αγοράς του λέβητα επικοινώνησε με τεχνικό της εταιρείας, ο οποίος ζήτησε ξήλωμα της θερμοστατικής βάνας και εγκατάσταση δύο κυκλοφορητών με βαλβίδες αντεπιστροφής. Πράγματι το σώμα ζεστάθηκε μέχρι κάτω και εγώ ανακουφήστηκα. Αλλά όπως προανέφερα η θερμοκρασία του νερού του λέβητα σε φουλ λειτουργία 2,5 ωρών, δε μπόρεσε να ξεπεράσει τους 63 βαθμούς.


Στο τέλος, με αυτά που διαβάζουμε και μαθαίνουμε, θα ζητήσουμε να μας αποδώσουν δίπλωμα μηχανολογίας με ειδικότητα στις εγκαταστάσεις ΚΘ.
Γιατί δύο κυκλοφορητές; Αν ο ένας ήταν μικρός και δεν αρκούσε γιατί δεν βάλατε έναν μεγαλύτερο; Ή κάποια βαλβίδα που να εξισορροπεί τις πιέσεις των δύο δικτύων; Αυτό με το σώμα καλοριφέρ για δημιουργία by pass πως λειτουργεί και τι επιτυγχάνει; Πως καθορίζεται η ποσότητα του νερού που θα περνά από αυτό και αυτή που θα πηγαίνει στα σώματα;
Τελικά ποιά δουλειά της τρίοδης κάνει από μόνος του ο λέβητας ή αυτό ήταν μια σαχλαμάρα του αντιπρόσωπου;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22769 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Starfire Maxi 30
Με αυτά που λένε οι έμποροι θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
Ακου by pass με ένα σώμα καλοριφέρ κρεμασμένο στον τοίχο δίπλα στο λέβητα να κάνει τί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22770 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Starfire Maxi 30
Καλά, έστειλε το γιο του να επιβλέπει το άναμμα, μόνο στο Ελλαδιστάν...

Και σώμα καλοριφέρ για by-pass, μόνο στο Ελλαδιστάν...

Προφανώς ξέρει και αυτός το επίπεδο των εγκαταστατών αλλά και πάλι "μόνο στο Ελλαδιστάν..."

(Παρεμπιπτόντως, το σώμα καλοριφέρ θα το έβαζαν για μια "στο περίπου" διαδρομή ανακύκλωσης ώστε το ζεστό νερό δια μέσου του σώματος να αναμιγνύεται με τα επιστρεφόμενα νερά και να ανεβάζει τη θερμοκρασία τους, "στο περίπου" φυσικά. )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22774 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

fisikos50 έγραψε: ....

Παρεμπιπτόντως, το σώμα καλοριφέρ θα το έβαζαν για μια "στο περίπου" διαδρομή ανακύκλωσης ώστε το ζεστό νερό δια μέσου του σώματος να αναμιγνύεται με τα επιστρεφόμενα νερά και να ανεβάζει τη θερμοκρασία τους, "στο περίπου" φυσικά.


Σαν πατέντα πάντως την βρίσκω ενδιαφέρουσα και ένα οικονομικό τρόπο να ανεβάσεις τη θερμοκρασία των νερών επιστροφής. Ας μας πούνε και οι θερμοϋδραυλικοί τη γνώμη τους.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22779 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Starfire Maxi 30
τα πραγματα είναι αρκετά απλά....
ο λέβητας για κάποιον λόγο ( ή είναι μικρός ή δεν έχει σωστή καύση) δεν μπορει να ανεβάσει θερμοκρασία πάνω από 63 βαθμούς με αποτέλεσμα η τρίοδη θερμοστατική βάνα που λειτουργεί στους 60 βαθμούς να μην λειτουργεί σωστά και να υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην θέρμανση των σωμάτων,και τα πιο απομακρυσμένα σώματα να μην προλαβαίνουν να ζεσταθουν.
Γι αυτον τον λόγο αφαιρέθηκε και η τρίοδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ