OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58468 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Σας έλειψα; Δεν το νομίζω...

Σήμερα το πρωί ο τεχνικός μου εδώ στην Τρίπολη (που για να μην τον αδικήσω, δεν με έχει αφήσει στην μοίρα μου-αλλά τρέχει μαζί μου για να βρούμε λύση) κι εγώ μιλήσαμε μέσω Skype με Θεσσαλονίκη με τεχνικούς της εταιρίας όπου είδαν live (και High Definition παρακαλώ) τον καυστήρα σε λειτουργία καθώς και ρυθμίσεις και καύση.

Λοιπόν τι αλλάξαμε σήμερα:














Βάση των όσων είδαν εκτίμησαν ότι μάλλον ευθύνεται το Biotherm για τα δεινά μου. (το παράξενο θα ήταν να μου έλεγαν πως έφταιγε ο λέβητάς τους) Θα το διασταυρώσω φυσικά και με δοκιμές από 2 τόνους AHIRA που έχω.

Εγώ φυσικά μετοχές με την Biotherm ή με την OPOP δεν έχω, ούτε ποσοστά παίρνω για να διαφημίσω προϊόντα οπότε έχω να πω τα εξής:

1. Αν δεν μπορεί ένας λέβητας της τιμής του Biopel να κάψει έστω και κακό πέλλετ, τότε δεν αξίζει τα λεφτά του. Αν ρυθμίζεται τελικά να το κάνει έστω και μετά από προσπάθεια ημερών, κάτι είναι κι αυτό, αλλά δεν μπορείς να το πεις και θετικό...

2. Και φυσικά αν ένα πέλλετ της τιμής του Biotherm με DinPlus και ÖNorm M7135 και ISO 9001:2000-ISO 14001:2004 δημιουργεί τέτοια προβλήματα (γιατί ενώ μπορεί να καίγεται και να μην κάνει σκληρό κλίνκερ εν τούτοις η στάχτη του είναι παράξενη-σαν να κολλάει ένα πράγμα και δεν απομακρύνεται εύκολα από το τασάκι καύσης), επίσης δεν αξίζει τα λεφτά του. Δεν είναι και η πιστοποίηση πανάκια!

Ίσως πάλι απλά η "χημεία" τους να μην είναι καλή αλλά αν ήξερα ότι θα έπρεπε να ταιριάξω και την "χημεία" του καυστήρα που αγόρασα με πέλλετ ή και το αντίστροφο, θα είχα ανοίξει...γραφείο συνοικεσίων και θα είχα πετρέλαιο τώρα να βάλω!

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58472 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ξέχασα να βάλω δείγμα καύσης με τις παραπάνω ρυθμίσεις:









Αυτό που μάλλον φαίνεται εδώ στο τασάκι είναι το 15-20% από το καύσιμο που υπήρχε χτες .

Καλά πάει μέχρι στιγμής-να μην το ματιάσω κιόλας-και μπούκωμα δεν υπάρχει και θερμοκρασίες έχω στο σπίτι και την φλόγα προς το ζωηρό την βλέπεις. Δεν την λες και ζωηρή τελείως αλλά σίγουρα δεν την λες κι αδύναμη. (άλλωστε θερμοκρασία έχω στο σπίτι)

Ουσιαστικά το Blower πειράξαμε. Και την μέγιστη θερμοκρασία. (που για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το γιατί)

Μου φαίνεται ότι ίσως να θέλει λίγο λιγότερο αέρα στο high. Το 60% πολύ μου φαίνεται στην καύση. Από την άλλη δεν κολλάει τίποτα στο τασάκι. Θα δούμε πως θα πάει σήμερα κι από αύριο νεώτερα. (εκτός και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μπουκώσουμε βραδιάτικα!)

Καλησπερίζω και θα ενημερώσω για νεώτερα.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58482 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Πάλι μου φαίνεται ότι έχεις πολύ καύσιμο στη σχάρα
Στο δικό μου, δεν φαίνεται εύκολα το πέλλετ που καίγεται
Επίσης, οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του αέρα είναι 12, 18 και 24 και σου είπαν για 60;;;
Τα δικά μου είναι ρυθμισμένα σε 10, 20, 30
Μου φαίνεται πάρα πολύ το 60 και νομίζω ότι τελικά θα λύσεις το πρόβλημα με το πολύ πέλλετ απλά με πατέντα (πολύ αέρα που θα το καίει γρήγορα ή θα το φυσάει στο τασάκι)

Υ.Γ. Γι'αυτό σε ρώτησα τι πέλλετ καις

Υ.Γ. Κρίμα για την ταλαιπωρία σου πραγματικά. Είναι να μην σου κάτσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58496 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
με το biotherm είχα και εγώ αρκετή στάχτη έως πάρα πολύ και το πιάτο καύσης ήταν πνιγμένο συνεχεία απο ότι είδα θέλει ρυθμίσεις διαφορετικές απο τα υπόλοιπα πελλετ και η σταχτί του επάνω απο το πιάτο ήταν σκληρή όμως το έκαψε χωρίς πρόβλημα
σου εύχομαι καλή ευκολία πάντως

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58641 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Φίλε Pri.
Οταν ο καυστήρας ειναι στο AUTO COMBUSTION, είτε δηλώσεις το AUGER CAPACITY σε 900, ειτα 1500 γραμμαρια, τροφοδοσία του καυστήρα θα ειναι ιδια, τα % μόνο αλλάζουν. Π.χ. εχεις 1500gram AUGER CAPACITY,το PELLETS HIGH 42.0% θα αυξηθεί αναλόγως (1500/900=1.67 φορές) σε 70%, τα γραμμάρια στη σχάρα του καυστήρα θα είναι ιδια: 630gram.
Εχεις πιο σωστή εγκατάσταση απο μένα, δεν εχω τρίοδη ούτε ρυθμιστή ελκισμού (ακόμα). Γιαυτό πειραματίζομαι με διαφ. παραμέτρους π.χ. μειώνω το POWER ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και εξωτ. θερμοκρασίες, όπως εχω γράψει προηγουμένος.
Το BLOWER έχω ρυθμισμένο: LOW στο 10%, MID στο 20% και το HIGH στο 30%.
Παρατήρησα οτι δεν έχεις το PELLETS PAUSE, το οποίο δίνει την δυνατότητα να καούνε καλλύτερα τα υπολύμματα των πέλλετς στην σχάρα του καυστήρα. Ανάλογα με τον τύπο του ξύλου - πέυκο καίγετε πολύ γρήγορα, δρυς και γάβρος πιο αργά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58702 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ρυθμιση με αναλυτη καυσαεριων






Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13, Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ