Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85753 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Για το κοντα στον λεβητα, που θα ειναι μονιμο, βαλε αναλογικο. και μεχρι 300 να βρεις εισαι οκ.

Αν θελεις παλι να μετρησεις σε διαφορα αλλα σημεια μπορεις να παρεις και ενα πολυμετρο με μετρηση θερμοκρασιας και να το χρησιμοποιεις οποτε θελεις και φυσικα να το χεις και για ταση κτλ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85759 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
τι αλλο θες δηλ ?..κανα επαγγελματικο ???

μακρυα απο ειδη αυτοκινητου μονο ...ξεκινουν απο κανα 100 και πανω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85765 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Εν τω μεταξύ εγώ έχω πολύμετρο με θερμόμετρο, αλλά βρίσκεται στην Κοζάνη :blush:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85794 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Εντάξει βρε παιδιά , μη βαράτε .... :lol: :lol: :lol:
Απλά νόμιζα ότι αυτά που κυκλοφορούν είναι ψηφιακά σαν τους θερμοστάτες που έχω στα καζάνια.
Ήδη αγόρασα ένα αναλογικό με 9 €. Θα το περάσω αύριο.Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ;
Όσο για τα πολύμετρα , εγώ είμαι της παλιάς σχολής.Το (ψηφιακό) πολύμετρο που έχω από το'90 δεν έχει θερμοκρασία. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85813 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
δεν βαραμε βρε θωμα ...αλλα αν ηθελες και κανενα με τηλενδειξη να τοχεις συνδεμενο και με το πισι
να σου στελει και κανα αλαρμ στο κινητο,,,κατι θα καναμε :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85992 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Σήμερα είπα να αδειάσω τελείως το σιλό. Να πετάξω τη σκόνη ρε παιδί μου που είχε καθίσει... Που να ήξερα τι με περίμενε! Έβγαλα όσα πέλλετ γινόταν χρησιμοποιώντας τον κοχλία και για τα υπόλοιπα άνοιξα το πορτάκι στον πάτο του σιλό... Σκόνη και πέλλετ παντού. 4 φορές άδειασα τη σκούπα (στάχτης). Και παρά την τεράστια διάμετρο του σωλήνα αναρρόφησης χρειάστηκε να τον ξεμπουκώσω 5-6 φορές γιατί τα μακριά πέλλετ φράκαραν και έκοβαν όλη τη ροή.

Επίσης, είπα να καθαρίσω τα τούμπο όσο άδειαζε ο κοχλίας. Κι άλλα σωματίδια στα πνευμόνια... :P

Αφού τελείωσα με όλα αυτά, έκανα μια χρονομέτρηση χωρίς τη ροδέλα στον ανεμιστήρα (έτσι το λειτουργώ τώρα για να αποφεύγω τα errors). Δυστυχώς, παιδιά, παρατήρησα πτώση στην ισχύ της τάξης του 15%. Ακόμη, εκεί που στο τέλος του τεστ το θερμόμετρο έπιανε θερμοκρασία 88 βαθμούς Κελσίου, χωρίς τη ροδέλα έμεινε στους 86.

Αυτομάτως, δηλαδή, ο βαθμός απόδοσης πέφτει στο 75% και ξοδεύουμε 33% περισσότερο καύσιμο... Στους 6 τόνους που είναι να κάψουμε, καίμε άλλους 2. +600 ευρώ στο χρόνο. Θα την επαναλάβω τη δοκιμή και θα το επιβεβαιώσω στην επόμενη μέτρηση καυσαερίων. Αν είναι έτσι, δε συμφέρει με τίποτα η αγορά πέλλετ οξιάς...

Ένα άλλο που παρατηρώ, όταν υπάρχει υπερβολική ποσότητα αέρα, στα τοιχώματα επικάθεται μια καφέ σκόνη, ενώ όταν δουλεύει κοντά στην ιδανική, τα τοιχώματα είναι μαύρα. Εικάζω πως η καφέ σκόνη προκαλείται από την είναι ατελή καύση του ξύλου...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ