Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89474 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Μάλλον με τον λέβητα του εννοεί ότι ξενέρωσε

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101687 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Επειδή εδώ και λίγες μέρες γράφουμε στο topic του KRP-50 για θέμα που αφορά τον KRP-20 είπα να συνεχίσω εδώ για να μπούμε στον σωστό δρόμο.
Έχω αναφέρει λοιπόν ότι εδώ και 20 μέρες περίπου καίω German Pellet αγορασμένα προς 240+ΦΠΑ=295€/τόνο.
Τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά , ειδικά ως προς τη στάχτη η οποία είναι σχεδόν η μισή σε σχέση με τα Savva & Spikfire που έκαιγα μέχρι τώρα. Ως προς τη κατανάλωση (και κατά συνέπεια και στην απόδοση) προς το παρόν είναι ακόμα νωρίς για να έχω σαφή συγκριτικά αποτελέσματα.

@ Doom_NX : Παναγιώτη τώρα που χαλαρώνει η δουλειά μου σκέφτομαι να κάνω την εξής πατέντα : να βάλω μια γωνία σωλήνα στην έξοδο του βεντιλατέρ εσωτερικά του καυστήρα έτσι ώστε να αναγκάσω τον αέρα να κατευθύνεται κάθετα προς τη σχάρα και όχι κυκλικά όπως συμβαίνει τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101697 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

thomakiss έγραψε: Επειδή εδώ και λίγες μέρες γράφουμε στο topic του KRP-50 για θέμα που αφορά τον KRP-20 είπα να συνεχίσω εδώ για να μπούμε στον σωστό δρόμο.
Έχω αναφέρει λοιπόν ότι εδώ και 20 μέρες περίπου καίω German Pellet αγορασμένα προς 240+ΦΠΑ=295€/τόνο.
Τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά , ειδικά ως προς τη στάχτη η οποία είναι σχεδόν η μισή σε σχέση με τα Savva & Spikfire που έκαιγα μέχρι τώρα. Ως προς τη κατανάλωση (και κατά συνέπεια και στην απόδοση) προς το παρόν είναι ακόμα νωρίς για να έχω σαφή συγκριτικά αποτελέσματα.

Τις ίδιες παρατηρήσεις έκανα κι εγώ όταν πήγα από Silva και Bio-therm σε Golden Nuggets και Egger! Ζύγισα κιόλας τη στάχτη και ήταν όντως η μισή. Λιγότερο από 300 γραμμάρια στα 100 κιλά. Πέρα από τη στάχτη, όμως, τα νερά ζέσταιναν σημαντικά πιο γρήγορα με τα πέλλετ κωνοφόρων. Και τα υπολείμματα στο σχαράκι ήταν τα ελάχιστα δυνατά.

@ Doom_NX : Παναγιώτη τώρα που χαλαρώνει η δουλειά μου σκέφτομαι να κάνω την εξής πατέντα : να βάλω μια γωνία σωλήνα στην έξοδο του βεντιλατέρ εσωτερικά του καυστήρα έτσι ώστε να αναγκάσω τον αέρα να κατευθύνεται κάθετα προς τη σχάρα και όχι κυκλικά όπως συμβαίνει τώρα.

Αυτό δε θα σου συνιστούσα να το κάνεις, καθώς θα επηρεάσεις την αναλογία αέρα μεταξύ σχάρας και των δύο μεγάλων οπών που κατευθύνουν τον αέρα στη φλόγα. Μπορείς να κάνεις ένα τεστ όμως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104456 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
  • Τουμπόβουρτσα
  • Βούρτσα για καμινάδα
  • Ξύστρα
  • Συρματόβουρτσα
  • Κατσαβίδι
  • Σκούπα στάχτης
  • Αναπνευστήρας με P3 φίλτρα
  • Γυαλιά προστασίας
  • Γάντια εργασίας
  • Καπέλο

Νομίζω είμαστε έτοιμοι για το πρώτο γενικό καθάρισμα! :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": andros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104462 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

DOOM_NX έγραψε:
Νομίζω είμαστε έτοιμοι για το πρώτο γενικό καθάρισμα! :woohoo:


Θέλουμε Φωτο Video οτι μπορέσεις.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104463 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
ξεχασες το κρανος :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ