Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123740 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Απ: Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

ΜΑΝΟΣ259 έγραψε: :dry: RE PEDIA KALHMERA UELO NA PARO MIA SOMPA NA TIN SINDESO STA KARORIFER AN SINDESO TIN EJODO TOY ZESTOY TIS SOMPAS STI ISODO TOY KRYOY TOY KAFTIRA UA DOYLEPSI?


Προφανώς εσυ εστειλες και το παρακάτω με email γιατί βλεπω το ιδιο ονομα και το ιδιο περιεχόμενο περίπου.

για σου θέλω να Παρώ σόμπα με μπόιλερ και να την συνδέσω στα καλοριφέρ .κάτω από το σπίτι έχω υπόγειο
3 μετρά από κει που θα βάλω τι σόμπα θα είναι η σωλήνες, και Λέο επειδή είναι κοντά να βάλω 2 σκαστρες
ένα μικρό κυκλοφορητή και να συνδέσω με τον καυστήρα αν Κάνο λάθος πεσμού μια Αλή καλή λύση

σε ευχαριστω

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #125972 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Re:Απ: Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Μόλις προχθές κάηκε και η πρώτη αντίσταση του Kiturami. Μες στην εγγύηση βέβαια, αλλά μας κόστισε 15 ευρώ ο τεχνικός και κάποια λίτρα πετρέλαιο...

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:


Ξαναζήσαμε, πάντως, πώς είναι να ζεματάνε τα σώματα από πάνω μέχρι κάτω με τις 30.000 θερμίδες του λέβητα πετρελαίου... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135642 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Το έλεγα από τον προηγούμενο χειμώνα και τελικά το έκανα σήμερα.Από σήμερα λοιπόν το βεντιλατέρ του λέβητα μετακόμισε από το αριστερό πλαϊνό στο πίσω μέρος του καυστήρα. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι θα βελτιωθεί ο καθαρισμός της σχάρας από τα κατάλοιπα (στάχτη κλπ).Τον τελευταίο καιρό είχα αρχίσει να έχω σοβαρό πρόβλημα.Κάθε μέρα έπρεπε να καθαρίζω τη σχάρα από τα κατάλοιπα.Διαφορετικά ο λέβητας αδυνατούσε να ανάψει.Κατά τη διάρκεια του χειμώνα τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει αφού λόγω συνθηκών λειτουργίας ο λέβητας δε σβήνει ποτέ. Μπορεί να δουλεύει αρκετές ώρες στο ''ρελαντί'' (δεν θυμάμει τον όρο...) αλλά δε σβήνει.Τώρα όμως το καλοκαίρι που βοηθάνε και τα ηλιακά , κατά το μεσημεράκι το σύστημα πιάνει πάνω από 80 βαθμούς οπότε ο λέβητας σβήνει.Και όταν σβήσει δεν ξανανάβει.
Η επιτυχία της όλης επέμβασης θα φανεί τις επόμενες μέρες.Εύχομαι να έχω δίκιο... :unsure: :unsure: :unsure:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135644 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
imageshack.com/i/0snhtrj



Αν δεις εδώ ο Δανός που κατά την άποψη ενός τεχνικού αντέγραψε τον kiturami δεν το έχει ούτε αυτός στο πλάι.


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135646 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Το μεγαλύτερο μοντέλο, ο KRP-50, είχε το φυσητήρα από μπροστά.

Εμάς πάντως έκαψε 3 αντιστάσεις το χειμώνα. Μες στην εγγύηση μεν, αλλά φοβάμαι το χειμώνα που έρχεται. Καλό καθάρισμα για να μη ζορίζεται guys.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135658 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Οι πρώτες παρατηρήσεις από τη μετατροπή :
1.Ο λέβητας έκανε το γρηγορότερο άναμα που έχω δει ποτέ.Δεν το μέτρησα αλλά δεν πρέπει να πέρασαν πάνω από 10 δεύτερα από την ώρα που σταμάτησε τη ρίψη.Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται και στο καθάρισμα που έγινε στο εσωτερικό του καυστήρα.
2.Η θερμοκρασία του νερού στο buffer είναι 1-2 βαθμούς υψηλότερη.Αυτό σημαίνει προφανώς καλύτερη καύση.
3.Υπάρχει θέμα στο άνοιγμα της πόρτας.Είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί καθόλου :( .Το βεντιλατέρ βρίσκει στη δεξιά πλαϊνή λαμαρίνα με αποτέλεσμα η πόρτα να μην ανοίγει ούτε 90 μοίρες :angry: Είναι πολύ σοβαρό αυτό και σαν μόνη λύση βλέπω να κόβω το κομμάτι της πλαϊνής λαμαρίνας που εμποδίζει.Εκτός αν ξεβιδώνω το βεντιλατέρ σε κάθε καθάρισμα , το οποίο δε μου πολυαρέσει... :unsure:

Αυτή τη στιγμή που γράφω ο λέβητας έχει ''πιάσει'' θερμοκρασία και έχει σβήσει.Αυτό είναι και το πιο κρίσιμο σημείο.Αν ξαναανάψει κανονικά τότε θα είμαστε σε καλό δρόμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ