Astra Wood Gas G50 MES by lefteris

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134135 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Καλησπέρα Lefteris. Θέλω να μου πεις θερμοκρασία καυσαερίων στον 50 kw σου astra-gas και να τον συγκρίνω με αυτόν του πελάτη μου.
Επίσης , θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις πίσσες σε σημείο που να κολλάει η πόρτα το πρωί.
Επειδή, είπες για περιορισμό της επιφάνειας ροής των αερίων από τη σχισμή του καυστήρα , σε συμβουλεύω να μην το κάνεις , διότι θα αυξήσεις σε συγκεκριμένη περιοχή της πυρίμαχης πλάκας , τη θερμική τάση άρα μπορεί να εμφανιστούν τυχόν ρωγμές.
Τα γκάζια μεταβάλλονται από την επιλογή της θερμοκρασίας μέσω της τρίοδης ή τετράοδης του κυκλώματος των θ.σ.
Ο λέβητας αυτός με τα διαφράγματα στο πίσω μέρος του , αν έχεις εντοπίσει , υπάρχουν κάποιες εσωχές.
Αυτές αντικαθιστούν εν μέρει τους διαχωριστές που έχουν οι μικρότεροι σε ισχύ.
Αυτές οι εσοχές αυξάνουν την επιφάνεια συναγωγής με αυξομειώσεις της διατομής της διαδρομής. Αν ο ελκυσμός στο επιτρέπει βάλε κάτι δικό σου.
Είσαι γενικ;a ευχαριστημένος;

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134136 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Θερμοκρασία καυσαερίων μετρημένο με αναλογικό θερμόμετρο και επιβεβαιωμένο και με ψηφιακό, μέγιστο στην εναυση και για 5΄ το πολύ 270 σε απόσταση 60 εκ από την έξοδο γωνία 45 μοιρών φ150.
Κατερχόμενη αμέσως μετά σε Μ.Ο. 170-180 βαθμούς κατά τη διάρκεια της κάυσης.
Έχω και το αντίστοιχο διάγραμμα από τον κατασκευαστή που μου έστηλε με mail!!!
Πίσα στην πόρτα όχι, ποτέ (ξύλα πάντα στεγνά).
Με μεταβολή της διατομής κατά 10% δεν είχα κανένα πρόβλημα και πιστεύω ότι έδεσε καλύτερα στις απαιτήσεις ισχύος. Δεν είπα να το κλείσω και τελείως...
Για τα χρήματα που επένδυσα και την ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλός αν και περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πάντα (controller kr-4.3 με αισθητήρα co2, καλύτερη ποιότητα πυρότουβλων,κ.α).
Σε σχέση με άλλους ο ψηφιακός controller είναι αρκετά καλός ως προς την καυση, μεγάλος θάλαμος φόρτωσης πλην όμως όχι ανεμιστήρας αναρόφησης αλλά feed-in.
Συμαντικότερο πιστεύω είναι το σύνολο της εγκατάστασης με αδράνειας - laddomat για το αποτέλεσμα.
Tα ίδια και από άλλους χρήστες που έχω επικοινωνία.
Μεγαλύτερο θέμα όμως είναι η έλλειψη ικανοποιητικού after sales και εκεί είναι που πρέπει να κυνηγάτε εσείς πρώτα από όλα τους κατασκευαστές παρά οι ίδιοι οι αγοραστές. :sick:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134142 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Φίλε Λεφτέρη θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
-Τι διάμετρο ξύλα επιλέγεις , με τι ποσότητα τον τρέχεις στο άναμμα και τη κύρια καύση;
- Μέση Κατανάλωση ανά ημέρα σε κιλλα ή αριθμό καυσόξυλων.
-Συχνότητα συντήρησης.
-Βυθίσεις θερμοκρασιών στην εκκίνηση έως να παραλάβει το φορτίο.
-Πόσα τετραγωνικά ζεσταίνεις σε καθημερινή βάση και
-Πόσες είναι οι συνολικές θερμικές απαιτήσεις των θ.σ.;
Ευχαριστώ φίλε και να είσαι καλά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134143 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
Ξέχασα κάτι:
Tί θερμοκρασία επιλέγεις να σταματάει
Και αν στο κύκλωμα δοχείο-θ.σ. έχεις τρίοδη ή τετράοδη ανάμιξης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134163 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Καλησπέρα και σε εσένα.
Δεν μου έχει ξανατύχει έμπορος να με ρωτά για την λειτουργία, αλλά θα είμουν ευχαριστημένος αν μάθαινα απλώς ότι και οι πελάτες σου είναι ικανοποιημένοι από την υποστήριξη που τους παρέχεις και δεν το μετάνοιωσαν σαν επιλογή αν και όπως καταλαβαίνω το να ψάχνονται για τροποποίηση για πελλετ...μάλλον κάτι δεν πήγε καλά ...5 φορές?

etsa67 έγραψε: Φίλε Λεφτέρη θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
-Τι διάμετρο ξύλα επιλέγεις Δέντρα 33εκ. 10-15εκ Μ.Ο. αρκετά ξερά (κάτω από 20%) ,
με τι ποσότητα τον τρέχεις στο άναμμα στο άναμμα θέλει πολύ λίγα και μικρά (1 μικρό ξυλαράκι φαρδύ - κομμάτι από σανιδάκι 20-30 εκ. πάνω στο μπέκ κάθετα. Πάνω του εναν μικρό κύβο προσάναμμα και 2-3 ψιλά από πάνω και 3-4 ποιο χοντρά (σχισμένα 5 εκ διαμ. πυραμίδα. Με ανοιχτή την κάτω πόρτα και τελειώς κλειστή την πάνω. Μόλις η θερμοκρασία καυσαερίων πιάσει πάνω από 150 ή αλλίως 10-15 λεπτά άνοιγμα και τον αέρα στο φούλ (αν είναι ψηφιακός στην μεγαλύτερη επιθημητή θερμοκρασία νερών και μετά από λίγο κλείσιμο και η κάτω πόρτα. Η πυρόλυση είναι σε εξέλιξη (η θερμοκρασία καυσαερίων πέφτει κατά 50 περ. βαθμούς) και μειώνουμε αέρα ή θερμοκρασία μετά από λίγο και γεμίζουμε ξύλα.
και τη κύρια καύση; Αναλόγως των απαιτήσεων κάθε εγκατάστασης - θερμοκρασιών....
- Μέση Κατανάλωση ανά ημέρα σε κιλλα ή αριθμό καυσόξυλων.Βλέπε παραπάνω
-Συχνότητα συντήρησης.κάθε 750-100 κιλά
-Βυθίσεις θερμοκρασιών στην εκκίνηση έως να παραλάβει το φορτίο.Πιστεύω να σε κάλυψα παραπάνω
-Πόσα τετραγωνικά ζεσταίνεις σε καθημερινή βάση 280 κατοικήσιμα με θερμοκρασίες 22.0+-0.2 σταθερά μέρα νύχτα όλο τον χειμώνα - siemens rev 13 και 24
και
-Πόσες είναι οι συνολικές θερμικές απαιτήσεις των θ.σ.;σχεδον 35.000 με το μποιλερ 200λτ
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
Ξέχασα κάτι:
Tί θερμοκρασία επιλέγεις να σταματάει Θερμοστάτης για την εκκίνηση ???? Στο πρώτο αδρανείας για να μην δουλεύει ο κυκλοφόρητής αν τα νερά είναι κατω από 40. Θερμοστάτης στους 85 στο κάτω μέρος του 2ου αδρανείας για εκτόνωση (παράκαμψη θερμοστάτη και άνοιγμα κυκλοφορητή και ηλεκτροβάνας σε όροφο που δεν με ενοχλεί για αποφυγή υπερθέρμανσης (στην πράξη ανεβάσε 1.4 βαθμούς 2 ξεχωριστές φορές που είχε περίσεια θέρμανση - χμμμμ εννοώ περισσότερα ξύλα....) χωρις να χρειαστεί να δουλέψουν ασφαλιστικά.
Και αν στο κύκλωμα δοχείο-θ.σ. έχεις τρίοδη ή τετράοδη ανάμιξης Στα σχέδια δια προοδευτική τρίοδη φέτος
Ευχαριστώ φίλε και να είσαι καλά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134166 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Καλησπέρα Λεφτέρη.
Δεν είμαι έμπορος αλλά εγκαταστάτης Μηχα/γος Μηχα/κός από ΣΕΛΕΤΕ , ενεργός από το 1990.
Έχω εγκαταστήσει μέχρι τώρα 5 astra-gas.
Οι πελάτες μου θα ήθελαν και ενναλακτικό καύσιμο από του χρόνου , πέλλετ, γιατί το δασαρχείο, περιορίζει σε μεγάλο βαθμό την υλοτόμηση και διεξάγει ελέγχους σε καθημερινή βάση, στη περιοχή μας για παράνομα φορτία. Προκειμένου να αγοράζει κάποιος τα ξύλα, δεν αγοράζει καλύτερα το πέλλετ;
Εγώ εγκα/σα πρόσφατα έναν και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Για μένα είναι και θέμα συντήρησης επιδιόρθωσης και γενικά θα αποφέρει και κάτι μετά από κάθε εγκα/ση από το τίποτα ενός ξυλολέβητα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ