BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89330 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Σημερα τακτοποιησα τα ξυλα μου και τα κυβισα(τεσσερις φορες) η συνολικη μου καταναλωση ειναι οπως την υπολογισα (αφου ζυγισα καμποσες φορες τα ξυλα πριν γεμισω στις αρχες και με το ματι μετα και την χωρητικοτητα του λεβητα ηξερα πανω κατω με ψιλοακρηβια μετα ποσα κιλα εβαζα!)εανα εχω να πω το λεβητακι ξεσκιζει(και η μονωση φυσικα),συνολικη καταναλωση πανω κατω μεχρι στιγμης 3,5 τονους,πιστευω οτι με αλλον 1 τονο και ουτε βγαινει ανετα ο Μαρτης(ειδα στο accuwheather προβλεψη και ο Μαρτης θα ειναι πολυ ηπιοτερος απο τον Φλεβαρη οπου τον Φλεβαρη την εβγαλα με ουτε 1 τονο και ενα γεμισμα την ημερα σχεδον ολο τον μηνα)και ο Απριλης με καναν μισο,με 5 τονακια (550 ευρω) σκασαμε στην ζεστη φετος(23αρια και 24σαρια ολη μερα και 21 στον υπνο),βεβαια ο χειμωνας ηταν πολυ ηπιος φετος αλλα και του χρονου να κανει παγωνιες πανω κατω τωρα ξερω τι θα καψω και πως!
Εκτος των ελαχιστων ημερων με παγωνια που εκανε φετος οπου γεμισα 3 φορες(μετρημενες στα δακτυλα) τις περισσοτερες μερες (με κρυουτσικες μερες) την εβγαζα με ενα γεμισμα 20-25 κιλα αναμα με το που επεφτε ο ηλιος και αλλο ενα μισογεμισμα η γεμισμα μετα απο κανα τετραωρο πριν σβησουν τα καρβουνα,τις μερες οπως ολος σχεδον ο Φλεβαρης οπως ειπα και πριν με ενα και μονοδικο καλο γεμισμα 25 κιλων,χθες αναψα στις 7 το βραδυ και το σπιτι εχει τωρα 22 βαθμους και το μπαφερ 50,ενταξει σημερα εχει ζεστη αρκετη (16,5 εξωτερικη τωρα) αλλα το κολπο ειναι πιστευω οτι φετος επειδη το ζεσταινα πολυ το σπιτι και τα δομικα στοιχεια ζεσταθηκαν πολυ καλα το σπιτι κρατουσε ζεστη ,περυσι με το πετρελαιο και για να κανουμε οικονομια εβαζα τον θερμοστατη στους 19-20 και το σπιτι κρυωνε κατευθειαν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89332 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Νομιζω οτι το τελευταιο βασικά ειναι ολο το νοημα....
Δεν "κρυωσε" το σπιτι.....



( αντε με την οικονομια βαλε τωρα κι υγραεριο στο αυτοκινητο :lol: :lol: !!!!)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89355 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Fokion έγραψε: Νομιζω οτι το τελευταιο βασικά ειναι ολο το νοημα....
Δεν "κρυωσε" το σπιτι.....



( αντε με την οικονομια βαλε τωρα κι υγραεριο στο αυτοκινητο :lol: :lol: !!!!)

Για το υγρταεριο που λες θελω και επιβαλετε (2λιτρο honda crv)αλλα τσατιζομαι τρελα και προτιμω να μην βαλω προς το παρον εως οτου οι ξευτιλισμενοι-λαμογια-κοπροσκυλα πρατηριουχοι σταματησουν να υπεραισχροκερδουν και ριξουν τις τιμες, www.gasprice.gr/main/searchforstations_g...e=25&idgas=8&letter=
79,2 ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ και φιξ τιμη στην Θεσ/νικη 96-96,2,17 λεπτα το λιτρο παραπανω το καρτελ Θεσ/νικης και το νταβατζιλικη δεν το μπορω,προτιμω να βαζω βενζινη που δουλευουν με 3 λεπτα στο λιτρο να βαζω 20 λιτρα που θα βγαλει 60 σεντς κερδος και θα του ζητησω η αυτον η εναν εκ'των γιων του που δουλευουν εκει να μου καθαρισουν και τα τζαμια και μετα να του την λεω κιολας (χοντρο μπινελικη τον ριχνω τον προεδρο βενζινοπωλων Θεσ/νικης οποτε τον πετυχαινω καθε φορα που βαζω βενζινη μιας και εκει βαζω σχεδον παντα) οτι αν δεν ριξουν το υγραεριο δεν θα βαλω ποτε παρα να τους κανω μαγκες που στο καθε γεμισμα 50 λιτρων θα βαζουν τσεπατα 12 ευρω!
Επισης και τα αλλα λαμογια δεν θελω να κανω μαγκες τους εγκαταστατες που αγοραζουν το κιτ κομπλε με την δεξαμενη και ολα τα παρελκομενα 350 ευρω(lovato)και σου λενε 800-900 απο 1500 λογο κρισης,τι λεει ρε μαγκα που σε ενα μεροκαματο θελεις να βγαλεις 400-500 ευρω,βρε ουστ απέδω Ελληναρες!
Πραγματικα μας εχω σιχαθει,υπαρχουν ακομα καλοι Ελληνες αλλα πλεον η πλειοψηφια ειμαστε φιδια κολοβα,μην δουμε καποιον να παει να εξικονομισει λεφτα ειτε απο αλλαγη τροπο θερμανσης σε πελλετ η ξυλο η απο αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο του αυτοκονητου ολοι τρεχουν να μπουν νταβατζιδες στο κερδος σου!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89360 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Την εχω διαβαση την αποψη σου... γι αυτο και το πειραγμα αλλοστε - και με ολο το θαρρος βεβαιως...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89366 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Γιατι ρε Fokion,πες μου εχω αδικο σε αυτα που λεω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89368 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Κατα ενα 99% οχι...

και το 1% ειναι αναξιο λογου καν...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ