Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71511 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Καλές και απροβλημάτιστες ζέστες. Κράτα μας ενήμερους και για καταναλώσεις εντυπώσεις από τα Pellet που θα καις και ότι θέμα τυχόν σου παρουσιαστεί.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71523 από BLACKBIRT
Απαντήθηκε από BLACKBIRT στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
πολύ καλή δουλεία !!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71613 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Καλοριζικος !!! B) Αυτο δεν ειναι λρβητοστασιο ειναι σαλόνι !!!
Μπράβο τέλεια δουλειά !!!
Πόσο κόστισε το μηχανημα; Και η μόνο πελλετ η και βιομαζα γενικότερα.
Καλές καυσεις!! ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71618 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

χρηστος8 έγραψε:

Κώστας Β. έγραψε:




Η καμιναδα δεν εχει καθολου κλιση και ειναι εντελως οριζοντια.

Ο κυκλοφορητης που μεταφερει τα νερα απο λεβητα σε δοχειο ειναι πολυ μεγαλος.

Αν θυμαμαι καλα ο wilo s 40/70 δινει 6m3/h. Εσυ χρειαζοσουν εναν με 3m3/h το πολυ.

Βαλτον στην μικροτερη ταχυτητα οπωσδηποτε.


Η καμινάδα κατεβαίνει περίπου 7,5 μέτρα κάθετα και μετά πάει με μικρή κλήση στο στόμιο του λέβητα, ο οποίος έχει ανεμιστήρα. Πρόβλημα καπνού δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν επηρεάζει σε κάτι άλλο. Ο κυκλοφορητής είναι πράγματι αυτός που λες. Είναι από την αρχική εγκατάσταση του πετρελαίου. Δεν ξέρω το λόγο που είναι τόσο μεγάλος αλλά τότε που τοποθετήθηκε μάλλον λάβανε υπόψη τους και το δεύτερο όροφο που ακόμη δεν έχει κτιστή. (Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν είχα ασχοληθεί τόσο πολύ όπως τώρα με τεχνικά ζητήματα. Θυμάμαι ότι είχα ζητήσει ένα λέβητα να είναι από μαντέμι τίποτα άλλο).
Στην παρούσα φάση προοριζότανε να μπει μετά το buffer αλλά εκεί μπήκε άλλος νέας τεχνολογίας για καλύτερα. Ο Υδραυλικός μου είπε ότι είναι αρκετός και μάλιστα τον έβαλε στη μέγιστη ταχύτητα εσύ μου λες να τον βάλω στη μικρότερη. Μπερδεύτηκα τώρα.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vaggelis.alex1968

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71718 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κωστα πολύ καλή δουλειά. φαίνεται πολυ καλό εργαλείο και με πολύ καλή εμφάνιση. Καλορίζικος καλες-ξεκούραστες-καθαρές και φθηνές καύσεις.














κω

Κώστας Β. έγραψε: Επιτέλους μετά από μεγάλη αναμονή τοποθετήθηκε και ο δικός μου pelletech 15-50. Νομίζω ότι είναι από τα ποιο ποιοτικά μηχανήματα Ελληνικής κατασκευής που κυκλοφορούν. (Αν διόρθωνε λίγο και το χρόνο παράδοσης θα ήταν ακόμη καλύτερα).
Πρόκειται να ζεστάνει μια μονοκατοικία 140 τ.μ. με πυλωτή δίχως κεραμοσκεπή βορινή αλλά ευτυχώς με καλή μόνωση. Τοποθετήθηκε μαζί με ένα Buffer των 1000 λίτρων, και ένα μποιλερ που υπήρχε από την προηγούμενη εγγατάσταση. Ο πετρελαίου συνδέθηκε και αυτός αλλά αν δεν δω πετρέλαιο στα 30 λεπτά... :whistle:
Ακόμη ο υδραυλικός που τον πέρασε βρίσκετε στην αναζήτηση των καλύτερων δυνατών ρυθμίσεων και ειδικά σε ότι αφορά την τρίοδη που τοποθέτησε μετά το buffer. Για την κατανάλωση δεν μπορώ ακόμη να πω πολλά αφού το σπίτι ήταν αρκετά κρύο και την πρώτη μέρα έκαψε για να ζεστάνει τα 1000 λίτρα του buffer. Πάντως το δεύτερο 24ωρω κατανάλωσε 45 κιλά pelleτ Biotherm με το θερμοστάτη στο 20 μέρα νύχτα σταθερά και την εξωτερική στο -6 στη διάρκεια της νύχτας. Από ζέστη πλέον δεν έχω παράπονο ζεστάθηκε το κοκαλάκι μας.
Απομένει να βρεθούν οι κατάλληλες ρυθμίσεις για την τρίοδη η οποία προσωρινά είναι με ηλεκτρικό μοτερ αλλά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω λόγω κόστους. Με βλέπω στη χειροκίνητη. Επίσης οι μονώσεις στις σωληνώσεις δεν έχουν τοποθετηθεί όλες. Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το φορουμ για της πληροφορίες που μου πρόσφερε το τελευταίο διάστημα (μιλάμε για πολύ διάβασμα).

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71821 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
ΚΩΣΤΑΣ Β.
Η καμινάδα κατεβαίνει περίπου 7,5 μέτρα κάθετα και μετά πάει με μικρή κλήση στο στόμιο του λέβητα, ο οποίος έχει ανεμιστήρα. Πρόβλημα καπνού δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν επηρεάζει σε κάτι άλλο. Ο κυκλοφορητής είναι πράγματι αυτός που λες. Είναι από την αρχική εγκατάσταση του πετρελαίου. Δεν ξέρω το λόγο που είναι τόσο μεγάλος αλλά τότε που τοποθετήθηκε μάλλον λάβανε υπόψη τους και το δεύτερο όροφο που ακόμη δεν έχει κτιστή. (Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν είχα ασχοληθεί τόσο πολύ όπως τώρα με τεχνικά ζητήματα. Θυμάμαι ότι είχα ζητήσει ένα λέβητα να είναι από μαντέμι τίποτα άλλο).
Στην παρούσα φάση προοριζότανε να μπει μετά το buffer αλλά εκεί μπήκε άλλος νέας τεχνολογίας για καλύτερα. Ο Υδραυλικός μου είπε ότι είναι αρκετός και μάλιστα τον έβαλε στη μέγιστη ταχύτητα εσύ μου λες να τον βάλω στη μικρότερη. Μπερδεύτηκα τώρα.[/quote]





Για να καταλαβεις το λαθος με τον κυκλοφορητη, μονος σου ειπες ποιος ηταν ο ρολος του στην εγκατασταση πετρελαιου.

Μπηκε με προοπτικη να στειλει νερα σε εναν οροφο 140m2, και αλλον ενα οροφο μελλοντικα δηλαδη αλλα 140m2, συνολικα 280m2.

Αυτο σημαινει οτι υπολογιστηκε το μεγεθος του κυκλοφορητη βαση του μανομετρικου της εγκαταστασης και της παροχης που χρειαζοταν...σωστα ως εδω.

Στην θεση που μπηκε ΤΩΡΑ ο ιδιος κυκλοφορητης, ο ρολος του ειναι εντελως διαφορετικος.

Το μονο που θελουμε τωρα ειναι να μεταφερει τα νερα απο τον λεβητα και να τα αφηνει στο δοχειο αδρανειας που βρισκεται 1 με 2 μετρα αποσταση.

Με το μεγεθος αυτου του κυκλοφορητη, και την μεγιστη ταχυτητα που τον εχεις, μεταφερεις γυρω στα 200 λιτρα νερου το λεπτο απο λεβητα σε δοχειο.

Τραγικα γρηγορα και χωρις λογο κυκλοφορεις ασκοπα νερα που δεν κανουν καλο σε καμια περιπτωση ουτε στον λεβητα, ουτε στο δοχειο.

Καις 130 watt ρευματος συνεχως, ενω θα μπορουσες με εναν μικροτερο κυκλοφορητη να καις τα μισα.

Η καμιναδα δεν φαινεται να εχει κλιση...ισως να μην φαινεται σωστα σε μας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ