Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120315 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Για σου Γεράσιμε, τώρα είδα την παρουσίαση σου, πολύ καλή δουλειά.
Και μεταφέρω εδώ το πρόβλημα με τα βουναλάκια στάχτης στην εστία που απασχόλησε και μένα λίγο τις προηγούμενες μέρες γιατί από πέρσι δεν θυμόμουν να έχω και εγώ τόσα κατάλοιπα στάχτης μέσα στην εστία. Παρακολόυθησα την καύση για αρκετή ώρα και είδα μέσα στον θάλαμο σε κανονική ισχύ καπνό, έπαιξα λίγο με τα τάμπερ τίποτα, έδωσα λίγο παραπάνω αέρα και διορθώθηκε, από χθες που είναι έτσι μέσα στην εστία έχω την μισή στάχτη από πριν. Την ώρα που έκανα τις ρυθμίσεις μου ήρθαν στο μυαλό από τα πολλά που διάβασα και άκουσα για την σωστή καύση τα εξής βασικά όταν ο λέβητας είναι σε ισχύ :
α) Καλός ελκυσμός και ελεγχόμενος.
β) Ο θάλαμος δεν πρέπει να έχει καθόλου καπνό.
γ) Κοιτάζοντας μέσα εφ΄ όσον δεν έχει καπνό δεν πρέπει να διακρίνουμε στον καθαρό αέρα κυματισμό (ζαγρέδιασμα)
Το έφερα λοιπόν σ΄αυτήν την κατάσταση και μειώθηκε η στάχτη στην εστία αλλά εξαφανίστηκε και ο λίγος καπνός που έβγαινε από την καμινάδα.
Την σχάρα ξέχασα να μην την βάλω, την επόμενη φορά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120320 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Σακη
Το πρόβλημα με τα βουναλακια μειώθηκε γιατί η στάχτη πέφτει έξω, παρατηρώ όμως πιο μαύρη αιθαλη στα τοιχώματα του λεβητα.
Όταν λες να μην εχει καπνο στο θάλαμο που εννοείς; Έχω στο κάτω μέρος δεν βλέπω καπνο, καπνο βλέπω μόνο στο μέρος μπροστά απο τα τούμπα και αν αφήσω την πάνω πόρτα ανοιχτή βγαίνει και στο χώρο.
Στον αέρα είμαι 47% αέρα σε πλήρη ισχυ και το μηχανικό ταμπερ του λεβητα το έχω σχεδόν όλο ανοιχτό (μια τρύπα κλειστό απο τελείως ανοιχτό). Εσύ που το έχεις ; Στην καμινάδα άλλες φορές βλέπω καπνο άλλες όχι .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120322 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σακη
Μπορείς να μου στείλεις μια φωτό απο το θάλαμο όταν καεί σε πλήρη ισχύει να δω τη φλόγα σου ;
Θα σου στείλω και εγώ όταν πάω σπίτι
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120326 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Γεράσιμε
Καπνό εννοώ να μην έχει κατά την διάρκεια της καύσης σε όλες τις βαθμίδες ισχύος που τον πάει ο πίνακάς σου με κλειστές πόρτες κοιτάζοντας από το μπανιστήρι, όταν ανοίγω την πόρτα δεν βγαίνει καθόλου καπνός στο χώρο γιατί δεν υπάρχει, βέβαια η δική μου πόρτα είναι η μονή και μπροστά στα τούμπα έχει άλλη πόρτα εσωτερική.
Στην δική σου περίπτωση επειδή ο πίνακας αυξομειώνει την ισχύ του λέβητα μήπως θα πρέπει να ελέγξεις και να ρυθμίσεις όλες τις καταστάσεις ισχύος ?
Σίγουρα ο καπνός έχει να κάνει και με το καύσιμο, πιστεύω όμως μια σχολαστική ρύθμιση ελαχιστοποιεί το πρόβλημα.
Θα κάνω μια προσπάθεια και για φώτο.

Το τάμπερ του λέβητα εκεί το έχω και εγώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120328 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το μπανιστηρι εχει μαυρίσει το τζάμακι.... Στην αρχή το καθάριζα αλλά τώρα βαρέθηκα και ανοίγω πόρτα.
Εσένα δεν μαυρίζει ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120333 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Δεν το έχει ο δικός μου, έχει μόνο το μικρό πορτάκι με τις τρύπες που ανοίγει περιστροφικά, από εκεί βλέπω την φλόγα και όλο το θάλαμο εκτός από τα τούμπα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ