Λέβητας pellet Bio-ecology 25kW (Ελληνικός) by dimospsy

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114324 από kosmidis80
Δυστυχως δεν εχω καλα πραγματα να σου πω... :dry:

ο λεβητας ειναι μικρος οπως φαινεται για την εγκατασταση σου και θα φανει χειροτερα δυστυχως στο μελλον που θα ελθει το κρυο. Ειναι δυνατον να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια στα νερα και να δουλευει4 ωρες σερι για να παει στους 63? Δηλαδη στους 0 εξωτερικκη ποσες ωρες θα δουλευει για να φτασει τους 60 αντιστοιχα? θα μπορει, πως το βλεπεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114329 από dimospsy
Αύριο θα τον δοκιμάσω στην 5 σκάλα και θα σασ πω τα νεα. Ελπίζω να μην ειναι αυτό που λες. Και να μην χρειάστει να τρέχω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114332 από dimlyk
δουλεψε τον οπως εκανες σημερα σταθερα στο 5 και μετρα καταναλωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114421 από dimospsy
Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν έβαλα τον λεβητα σήμερα στις 16:00 ακριβώς.
Τον δούλεψα στην 5 σκάλα. Μετα από 1ωρα τα νερα ανέβηκαν στους 63 βαθμούς να πήγε μπουν και 54 να γυρνάνε.

Σκέφτηκα να ανέβασω την θερμοκρασια των νερων απο 65 σε 70 . Και ως δια μαγείας να νερα έφτασαν τους 68 βαθμούς μέσα σε 10 λεπτά. Αφού είδα οτι ανέβηκε η θερμοκρασια τα ξανά έβαλα στους 65 .
Εκείνοι την ωρα το controller μου έγραφε modulate.
Ως που πεσανε και πάλι στους 63-64.
Αλλά ποτέ δεν φτάσαν τους 65.

Μήπως ο Λεβητας μου δουλεύει διαφορετικά απο τους αλλούς; Και ανάλογος ποσουσ βαθμούς νερου θέλω πρεπει να τον ρύθμισω;

´η ζεστά στο Σπιτι ειναι υπερβολική έφτασα τους 25 βαθμούς και τα καλοριφέρ απλησιαστα απο την ζεστά.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimospsy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114430 από dimlyk
η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι παιχνιδακι :)
το οτι δεν πιανει τους 65 δεν λεει κατι,,,και το θερμομετρο σου εχει καποια αποκλιση αν ειναι εξωτερικο αλλα και ο ελεγχος μπορει να κοβει τον καυστηρα λιγο πριν .
τον λεβητα σου δεν τον ελεγχεις με τον θερμοστατη του σπιτιου ?
προς το παρον δεν μπορεις με 20 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια να βγαλεις συμπερασματα
καταναλωση μετρησες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114438 από kosmidis80
Ελα ενταξει, απλα δεν εχεις την εμπειρια ακομα και μας τα μεταφερεις αλλιως ή αν θες εγω καταλαβα λαθος νομιζοντας οτι θα εχεις καποια γνωση πανω στο θεμα. Οποτε λαθος μου και συγνωμη!

Ο λεβητας σου κανει μοντουλειτιον γι αυτο, ή ενδεχομενος να εχει και stand by και να δουλευει με μικρη αποδοση για να συντηρει την θερμοκρασια εκει που ειναι ρυθμισμενο το διαφορικο του κοντρολερ. Να μου πεις τι σου λεω τωρα ε?

ΛΟΙΠΟΝ θα διαβασεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το μανουαλ του λεβητα για να εξικοιωθεις με τις λειτουργιερ του κοντρολερ. Αν κατι δεν καταλαβεις, θα μας ρωτησεις αντιστοιχα!

Η μονη περιπτωση να ηταν μικρο το μηχανημα θα ηταν ΑΝ εβαζες σημερα 70 και δεν μπορουσε να στα ανεβασει πανω απο πχ 60. Τοτε θα ειχες θεμα, θα ηταν μικρος.

Για να καταλαβεις τι ειναι το modulation : Οριζεις μια θερμοκρασια στα νερα σου πχ 70, το κοντρολερ λοιπον εχει εναν δεικτη modulation(συνηθως με ρυθμιζομενη τιμη) που πχ απο τους 65 αρχιζει και κοβει την ισχυ ετσι ωστε να πετυχει το 70 αλλα με οικονομια σε καυσιμο. Εγω για να καταλαβεις εχω ρυθμισμενο τον καυστηρα να μου ανεβαζει τα νερα στους 70 και απο τους 61 το εχω βαλει να κανει modulation. Με την διαφορα ομως οτι εχω να γεμισω ενα δοχειο αδρανειας 500λτ, να παρω ΖΝΧ και να ζεστανω και παραλληλα 180 μετρα και αυτα προς το παρον γινονται με ουτε στην μεση της αποδοσης του καυστηρα. Στα κρυα οπως το βλεπω θα ανεβω στην 3η σκαλα απο τις 5 που εχω και αντιστοιχα δεν θα ανεβει και δραματικα η καταναλωση.

Οποτε την σκαλα που θα επιλεξεις να δουλευει θα την βρεις κατοπιν πειραματισμου και διαφοροποιηση πιθανως τιμων στο κοντρολερ.

Κατι τελευταιο : Οπως λεει και ο dimlyk κακως δεν τον εχεις βαλμενο ν δουλευει με τον θερμοστατη χωρου σου.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ