Λέβητας pellet Bio-ecology 25kW (Ελληνικός) by dimospsy

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116141 από dimospsy
Λοιπόν Κυριακή σήμερα και λόγω βαρεμαρας είπα να κάνω τον λεβητα έναν μεγάλο καθαρισμό. Οχι οτι έκαψα 1 τόνο αλλά ήθελα να δώ πιο πολύ τα σωθηκα του λεβητα.

Ανοιξα λοιπόν το καπάκι απο πάνω και πήρα την σκούπα . Δεν είχε πολύ στάχτη αλήθεια αφού εχει κάψει μέχρι στιγμής 25 τσουβαλακια. Καθάρισακαι τα πόρτακια που εχει απο κάτω δεξιά-αριστερά και όλα καλά.
Καθάρισαν και με μια πλαστική βούρτσα τα τουμπο και τέλος .
Μου πήρε γύρω στο 20 λεπτό αλλά πιστεύω την επόμενη φορά θα έγινε πιο γρήγορος.

Τώρα με ανησύχησε το εξεις:
Κάτω απο το καπάκι που ανοίγω για να δώ τα τουμπο εχει μια πέτρα. Πυρο-πέτρα! Τώρα αυτή απο την ζεστά είχε καμένες φλουδες. Τις πήρα με την σκούπα αλλά δεν ξέρω αν έκανα σωστά! Τώρα μπορώ να κολησω εκεί ταινία απο εκείνη την ασημένια για να μου χαλάσει η πέτρα.;;;;

Αναιβαζω φωτο για να καταλάβετε καλύτερα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116187 από jnet
Επικαθήσεις απο την στάχτη μου φαίνονται. Πως φανταζεσαι οτι θα σου χαλάσει?
Θεωρώ οτι δεν πρεπει να εχεις τετοιες ανησυχίες.
Τι pellet καίς τώρα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116229 από kosmidis80
Καλημέρα,

Οπως σου λεει και ο Γιώργος ΜΗΝ κανεις τιποτα και μην σε στενοχωρει, δεν ειναι τιποτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116291 από dimospsy

jnet έγραψε: Επικαθήσεις απο την στάχτη μου φαίνονται. Πως φανταζεσαι οτι θα σου χαλάσει?
Θεωρώ οτι δεν πρεπει να εχεις τετοιες ανησυχίες.
Τι pellet καίς τώρα?






Καιω το βουλγαρικό proggeto ecologia.
Αφήνει πολύ στάχτη όμως. Αλλά καθόλου κλινκερ. Και εχει καλή θερμογονο δυναμη( απο οτι μου είπαν). . Δεν έχω δοκιμάσει άλλο πελλετ μέχρι στιγμής και έχω 3.5 τόνους απο το proggeto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116668 από mikel

dimospsy έγραψε: Ανέβαζω και κάτι φωτό απο τους σωλήνες και απο την καμινάδα έτσι για τις γνώμες σας.

Η φωτό πάλι μου τις εμφανίζει ανάποδα. Δεν ξέρω τον λόγω. Μάλλον επειδή της ανέβαζω απο κινητό.


Πες μου οτι δεν είναι σπιραλ αλουμινίου η καμιναδα σου ?

Ας υποθέσουμε οτι εσυ ζητας θέρμανση στο σπιτι δλδ ο θερμοστατης χώρου ανοίγη τον κυκλοφορητη.
Αν ειναι 45 βαθμους η θερμοκρασια του νερού τοτε τα νερα δεν θα κυκλοφορήσουνε (δεν θα μπει σε λειτουργία ο κυκλοφορητης ) όπότε λογικο ειναι να ανεβαινη γρήγορα η θερμοκρασία του νερου στον λέβητα (λίγα νερα 40-50 λίτρα ?)
όταν όμως λειτουργήσει ο κυκλοφορητης (συνήθως στους 55 βαιμους και πάνω) τότε δεν θα ανεβάζη το ίδιο γρήγορα την θερμοκρασία . Αν εσύ θέλεις 70 και αυτος δεν ανεβάζη ποτέ με ανοικτό τον κυκλοφορητη τοτε είναι μικρος ο λέβητας (δεν προλαβαίνει) . Δλδ αν πιασουν τα κρύα μέχρι ποσο θα ανεβάζη ? θέλεις μέσα στο σπίτι 22 βαθμους και τα νέρα που στέλνει ο λέβητας είναι 63 . Σε αυτην την περίπτωση θα δεις πόση ώρα θα κανει να πιάσει ο θερμοστατης χώρου τους 22 βάθμους . (μπορει και να μην πιάσει ποτε )
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116719 από dimospsy
Ναι ειναι σπυραλ. Η καμινάδα. Αλλά δεν με ενοχλεί τη καθαρίζω πιο γρήγορα και ειναι μόνο κανά μετρό ενάμισι σπυραλ μέχρι εκεί που παει στη κανονική καμινάδα.

Οσο για οταν ζητάω θέρμανση στο Σπιτι όχι οθερμοστατης δεν ανοίγει τον κυκλοφορητη. Βάζει σε λειτουργια τον λεβητα απο την αρχή. Αφού εχει σβήσει οταν πιάσει θερμοκρασια το Σπιτι.

Λοιπόν τώρα τα νερα ειναι 55 λίτρα που ρωτάς.
Τώρα να σου εξηγήσω το εξεις
Τα νερα που ζητάω εγώ στον κεβητα αυτήν την στιγμή ειναι 65 βαθμούς. Μπορω να ζητήσω οτι θερμοκρασια θέλω μέχρι 80 βαθμούς. Ο Λεβητας μπενει σε μοτουλεσιον 2 βαθμούς πριν την θερμοκρασια που ζητάω στα νερα μου. Οταν φτάσει δλδ τους 63 ελαττώνει το καύσιμο μόνος του και τον αέρα. Ετσι για να κρατάει τα νερα του κοντά στους 65 που ζητάω εγώ αλλά οικονομικά.

Τώρα επειδή και εγώ φοβήθηκα λίγο με αυτό το μικρός ο Λεβητας που είπε και ο Φιλος kosmidis80 . Έκανα διάφορα τεστ. Έβαλα τον λεβητα στους 70 βαθμούς και μου πήγε τα νερα στους 68-69. Έβαλα και τα νερα στους 59 και μου τα πήγε μέχρι 58 όχι παραπάνω . Τα νερα τα ρύθμισω απο το controller που εχει ο Λεβητας.

Οσο για τις θερμοκρασίες προχτές στον περιοχή μας έπεσε η θερμοκρασια στους 5-6 βαθμούς το βράδυ-ξημερωματα και η θερμοκρασια του σπιτιού άνετα παει τους 23.5

Επίσης βλέπω τον λεβητα του γείτονα βουλγαρικος. Ερατω. Καει 2 με 2.5 τσουβαλια την ημέρα ενώ εγώ 1 με 1.5. Και το Σπιτι του ειναι στα ίδια τμ με το δικό μου.

Αυτήν την στιγμή έχω τα νερα στους 67 βαθμούς το μουτουλεσιον ξεκινάει στους 65.
Αυτό το έκανα γιατί θέλω να βλέπω τα νερα να πηγαίνουν στα σώματα 65-66 βαθμούς τους οποίους θεωρώ αρκετούς για τον καιρό αυτό. Και έτσι πέτυχενω καλύτερη οικονομία!

Και να μην ξεχάσω να πω οτι ο Λεβητας δουλεύει στην 4 σκάλα δηλαδή στους 20 kw . Οταν δώ τα ζόρια και τα κρύα η θα ανέβασω θερμοκρασια νερων η θα τον πάω στην 5 σκάλα.

Λοιπον δεν ειμαι ειδικοσ ουτε καυστηραζτησ δεν ειχα ποτε αλλον λεβητα(πετρελαιου) ουτε ειχα καποια γνωση πανω στουσ λεβητεσ και οτι έγραψα παραπάνω ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ λεγόμενα και ΔΙΚΗ ΜΟΥ πειραματισμη. ΕΚΤΟΣ απο την λειτουργια του modulation που ρώτησα την ίδια την εταιρία. ( που ξεκινάει 2 βαθμούς πριν).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ