Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115702 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Μεγάλη αποθήκη νερού μέσα στον λέβητα +μεγάλη επιφάνεια επαφής με την φωτιά + πολλές διαδρομές = επιτυχία !
αυτο σημαινει οτι προσπαθεις να αυξησεις την ισχυ του λεβητα και να κρυωσεις τα καυσαερια
αν καταφερες να μην εχεις προβληματα μπραβο σου ...οικονομια ομως δεν προδιαθετει τουλαχιστον οχι στα μεγεθη που αναφερεις

panosf01 το δοχειο αδρανειας κατα πρωτο λογο ειναι ασφαλεια αφενος κι εφατερου για να θερμανθει το δοχειο θελει καποιες ωρες ...κι αλλες τοσες ο λεβητας να "ξεκουραζεται" μονο ετσι εχεις εμμεσα καποια οικονομια με 100 και 200 λιτρα ουτε ασφαλεια ουτε οικονομια εχεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115704 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
καλε μου φιλε theodoros kosmidis μιασ και βλεπω οτι εισαι πολυ παλιοσ στο forum,θα σε παρακαλουσα με την εμπειρια σου να μου βγαλεισ εναν προχειρο προυπολογισμο για τριοδη+δοχειο αδρανειασ+θλικα εγκαταστασησ,ωστε να μπορεσω να κατανοησω ποσο ανεξοδη ειναι η λυση που μου προτεινεισ.
2)ο ξυλολεβητασ αποδιδει ακομη και οταν η φωτια εινα σβησμενη απο την θρακα(ακομη περισσοτερο αν δεν υπαρχουν σχαρεσ)μαλιστα κατα τα αμαερικανικα προτυπα (τεραστιοσ χωροσ καυσησ τεραστια ποσοτητα νερου)αποδιδουν με ελαχιστη φλογα ,εχεισ ακουσει για το καμινι.επιτυγχανεται μεγαλυτερη αποδοση οταν η θερμοτητα αποδιδεται απο την καυσιμη υλη μεταδιδετα σιγα σιγα στο νερο αφου με την φουλ φωτια τα καυσαερια εχουν μεγαλεσ θερμοκρασιεσ που απλε ζεσταινουν τον Θεο και οχι το νερο.
ο ελληνασ μεροκαματιαρησ οικογενειαρχησ που αγοραζει τα ξυλα δεν ενδιαφερεται αν θα καθαρισει το λεβητα του πιο τακτικα απο τισ πισσεσ,να μην καιει πολλα ξυλα θελει!
3)τα καζανια που φουσκωνουν φουσκωνουν αμεσωσ στην δοκιμη και οχι μετα απο ωρεσ δεν ειναι ψωμι!
το νευρωμα σε ενα καζανι ειναι θεμα εμπειριασ.το πολυ ταμπανιαρισμα δεν κανει καλο γιατι οι συστολοδιαστολεσ το δουλευουν συνεχεια.
4)ο μονοσ σκοποσ τησ μετατροπησ ηταν μονο και μονο για να αυξησουμε τον ογκο του νερου οπωσ και γραψαμε στο βιντεο και τιποτα αλλο.κατι με το περισσοτερο νερο κατι με την καλυτερη μονωση προσπαθησαμε να επιτυχουμε την καλυτερη αποδοση σε αυτο που εχουμε!
μια τετοια μετατροπη ειναι μαλλον λιγο πιο δυσκολη απο οτι μπορεινα δει καποιοσ σε 10 φωτογραφιεσ αλλα αξιζει τον κοπο γιατι περα απο την θεωρια απλα δουλευει και αυτοσ ηταν και οσκοποσ τησ '

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115705 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
ασχετα απο τισ υγροποιησεισ και κατα συνεπεια το συχνοτερο καθαρισμα τα κρυα καπναερια δεν προκαλουν κατι κακο.επιτυχημενο καζανι κατα την γνωμη μου ειναι εκεινο που εκμεταλλευεται οσο το δυνατον περισσοτερο την ενεργεια τησ φωτιασ για να ζεστανει το νερο και οχι τον αερα.
αν σε ενα καζανι απο τουσ κατι παρακατω απο τουσ 200celcius στην εξοδο φτασουμε στουσ 60 - 65 τοτε γιατι δεν εινα εφικτη η οικονομια που αναφερω?βεβαια αυτο εγγυται στην ορεξη του ιδιοκτητη για καθαρισμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115706 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
καλησπερα φιλε πανο μαλλον εχεισ ξεφυγει απο την ελληνικη νοοτροπια και σε ευχαριστω!πρεπει να καταλαβουμε οτι καμια φορα τα πραγματα ειναι οπωσ φαινονται.τοσο απλα το πολυ νερο δουλευει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!βεβαια τα + 100 λιτρα δεν εινα καμια τρομερη ποσοτητα αλλα σιγουρα εινα σχεδον το διπλο απο αυτο που ειχε απο μαμα.και οπωσ λεει και ο σοφοσ ελληνικοσ λαοσ "και το λιγο τησ γριασ καλο τησ κανε!!!"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115711 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

panosf01 έγραψε: Αυτο που λες για την ενεργεια ειναι σωστο χρειαζεσαι περιπου την διπλασια,αλλα στα περισσοτερα λιτρα η θερμοτητα μπορει να χρησιμοποιηθει για περισσοτερο χρονο χωρις να χρειαστει ο λεβητας να ξανααναψει.Αλλωστε το δοχειο αδρανειας αυτο δεν κανει?και με ακομα περισσοτερα λιτρα νερου.


Το δοχειο αδρανειας αποθηκευει την ενεργεια που δινει ο λεβητας, δεν κανει τιποτε αλλο. Βασιζεται στην λειτουργια της μονιμης λειτουργιας του λεβητα, που συνεπαγεται σταθερο και αυξημενο βαθμο αποδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115712 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

ghost έγραψε: καλε μου φιλε theodoros kosmidis μιασ και βλεπω οτι εισαι πολυ παλιοσ στο forum,θα σε παρακαλουσα με την εμπειρια σου να μου βγαλεισ εναν προχειρο προυπολογισμο για τριοδη+δοχειο αδρανειασ+θλικα εγκαταστασησ,ωστε να μπορεσω να κατανοησω ποσο ανεξοδη ειναι η λυση που μου προτεινεισ.
2)ο ξυλολεβητασ αποδιδει ακομη και οταν η φωτια εινα σβησμενη απο την θρακα(ακομη περισσοτερο αν δεν υπαρχουν σχαρεσ)μαλιστα κατα τα αμαερικανικα προτυπα (τεραστιοσ χωροσ καυσησ τεραστια ποσοτητα νερου)αποδιδουν με ελαχιστη φλογα ,εχεισ ακουσει για το καμινι.επιτυγχανεται μεγαλυτερη αποδοση οταν η θερμοτητα αποδιδεται απο την καυσιμη υλη μεταδιδετα σιγα σιγα στο νερο αφου με την φουλ φωτια τα καυσαερια εχουν μεγαλεσ θερμοκρασιεσ που απλε ζεσταινουν τον Θεο και οχι το νερο.
ο ελληνασ μεροκαματιαρησ οικογενειαρχησ που αγοραζει τα ξυλα δεν ενδιαφερεται αν θα καθαρισει το λεβητα του πιο τακτικα απο τισ πισσεσ,να μην καιει πολλα ξυλα θελει!
3)τα καζανια που φουσκωνουν φουσκωνουν αμεσωσ στην δοκιμη και οχι μετα απο ωρεσ δεν ειναι ψωμι!
το νευρωμα σε ενα καζανι ειναι θεμα εμπειριασ.το πολυ ταμπανιαρισμα δεν κανει καλο γιατι οι συστολοδιαστολεσ το δουλευουν συνεχεια.
4)ο μονοσ σκοποσ τησ μετατροπησ ηταν μονο και μονο για να αυξησουμε τον ογκο του νερου οπωσ και γραψαμε στο βιντεο και τιποτα αλλο.κατι με το περισσοτερο νερο κατι με την καλυτερη μονωση προσπαθησαμε να επιτυχουμε την καλυτερη αποδοση σε αυτο που εχουμε!
μια τετοια μετατροπη ειναι μαλλον λιγο πιο δυσκολη απο οτι μπορεινα δει καποιοσ σε 10 φωτογραφιεσ αλλα αξιζει τον κοπο γιατι περα απο την θεωρια απλα δουλευει και αυτοσ ηταν και οσκοποσ τησ '


1) Οπως προειπα τις κρυες επιστροφες τις ρυθμιζες με μια θερμοστατικη τριοδη. Αυτο μας ειπες οτι ηταν το θεμα του πελατη. Κόστος 100 Ε και ξεμπερδευατε!
Αν ηθελε και μπαφερ και επειδη εχουν πεσει οι τιμες θα σου ελεγα 600-700 το μπαφερ 1000 λτ, οποτε με υπολοιπα υλικα και εγκατασταση θα του εβγαινε κατω απο 1500 Ε.
2) Ενας σωστος λεβητας εκμεταλευεται την θερμοκρασια καπναεριων. Το καμινι ειναι αλλη λειτουργια και μην μπερδευουμε εννοιες. Οσο για τους φιλους Αμερικανους, εχουν αλλη φιλοσοφια γενικα στην ζωη τους ΑΛΛΑ απ οτι βλεπω ολοενα και πληθαινουν οι εισαγωγες τους σε μηχανηματα Σουηδικα και γενικα των Β. Ευρωπαιων.
Θα σου δωσω και ενα παραδειγμα για να καταλαβεις, γιατι και εγω στον Ελληνα μεροκαματιαρη συμπεριλαμβανομαι που περυσι σε σπίτι της Β.Ελλαδας μεζονετα 180 μ2 (αντιστοιχο λοιπον του πελατη σου και με οχι καλες μονωσεις) και με ξυλολεβητα 40 kw με 140 λτ νερου χωρητικοτητα και χωρις μπαφερ - μονο με μια τριοδη ζεσταθηκα με 7 τονους ξυλα. Υποψιν μιλαμε για Β. Ελλαδα και γενικα σε μερος με αρκετα πιο κρυο και υγρασια απο εσας! Το καθαρισμα ομως και η μαυριλα του λεβητα φανηκαν φετος που εβαλα καυστηρα πελλετ. Φανηκε λοιπον οτι οσο ο λεβητας δουλευε με ον-οφ στο βεντιλατερ (ειχα PID controller που ρυθμιζε τα παντα) καθημερινα γεμιζε ολο ενα και περισσοτερη πισσα και βρωμια - Φυσικα εχανε και αποδοση. Η θερμοκρασια καυσαεριων πολυ καλη για απολο ξυλολεβητα και η σταχτη πουδρα, αλλα η βρωμια ηταν βρωμια!
3) Το φουσκωμα μενει ωρες εγραψα και εκει φαινεται η οποια διαρροη. Εχω φιλους κατασκευαστες και εχει τυχει να δω πως δοκιμαζονται οι λεβητες.

Υγ. Μηχανικος ειμαι και απο κατασκευες εχω αρκετη εμπειρια τα τελευταια 10 χρονια που εργαζομαι σε εργοστασια. Μπορεις να δεις αν θελεις τον καυστηρα πελλετ που ειχα κανει, τον καυστηρα τυπου Volcano που επισης εκανα για εναν φιλο, το μπαφερ που εκανα και συντομα τον σφυρομυλο και μεχρι το καλοκαιρι και την πελλετοπρεσα που θα κανω.

Υγ2. Ολα τα παραπανω ποστ μου, προς Θεου δεν εχουν κανενα σκοπο να σας προσβαλουν. Απλα προσωπικα δεν βρισκω νοημα σ αυτο που κανατε, καθως πιστευω πως θα το αντιμετωπιζατε με την τριοδη χωρις να κανετε την μετατροπη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ