Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115595 από ainos
Kiturami KF-35 Tuning δημιουργήθηκε από ainos
Αγαπητοί φίλοι του Energ,
ψάχνοντας στο YouTube βρήκα αυτό το video και θα ήθελα την γνώμη σας για την πατέντα που παρουσιάζεται.


Η ζωή είναι ωραία αλλά τα έχει με άλλον….
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ainos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115603 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Πως να καταστρεψετε εναν λεβητα, θα επρεπε να γραφει ο τιτλος! :whistle:

Βαλανε καινουργιο εξωτερικο τοιχωμα χωρις καμια κοντρα και ενισχυση και αυξησαν τα νερα που εχει ο λεβητας σε σημεια που δεν ερχεται σε επαφη με φλογα ή περναν τα καπναερια. Μαλιστα, φοβερη πατεντα :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115681 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Καλησπέρα φίλε kosmidis80,
Θεωρώ ότι κρίνεις λίγο βιαστικά το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει χωρητικότητα περί τα 110 λίτρα τα οποία την περσινή σεζόν αποδείχτηκαν πολύ για τις ανάγκες της οικίας που πρέπει να εξυπηρετήσει (μεζονέτα 160τμ με 13 τρίστηλα σώματα) .
Αποτέλεσμα οι επιστροφές πάντα να έρχονται πολύ κρύες .
Σκεπός της μεταποίησης είναι προθέτοντας άλλα 100+ λίτρα νερό να αυξήσουμε την καβάτζα του λέβητα σε υποθηκευμένη ενέργεια .
στην πράξη τώρα το μοτέρ αέρα μένει σβηστό τον διπλάσιο χρόνο με οικονομία περίπου 30% σε ξύλο .
επειδή είμαι ο performer του project εσύ δεν μπορείς να ξέρεις ούτε πόσα χιλιοστά ατσαλολαμαρίνα χρησιμοποίησα ούτε τι νεύρα έχει εσωτερικά που δεν βλέπεις .
πληροφοριακά έγινε δοκιμή στα 4bar.
Όσο για την επαφή με την φωτιά δεν παρατήρησες τις 8 τρίγωνες τομές?
Μεγάλη αποθήκη νερού μέσα στον λέβητα +μεγάλη επιφάνεια επαφής με την φωτιά + πολλές διαδρομές = επιτυχία !

‘’ghost’’

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115689 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Εγω βιαστικα δεν εκρινα, αλλα εφοσον εισαστε ο δημιουργος ας τα πιασουμε ενα ενα :

1) Τις κρυες επιστροφες τις ρυθμιζες με μια τριοδη και ξεμπερδευε ανεξοδα,χωρις κοπο ΚΑΙ με ασφαλεια!
2) Το βεντιλατερ μπορει να μενει πιο πολυ ωρα σβηστο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχει ο λεβητας καλυτερη αποδοση. Ασε που γεμιζει πισες και καπνα οταν σβηνει για να περιμενει ποτε θα ξαναζητησει το σπιτι.
ΟΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΦΟΥΛ και οχι με αναβοσβησιματα.
3) Οσα χιλιοστα λαμαρινα και να βαλεις στα 4 ή και 5 bar Που δοκιμαζονται κανονικα οι λεβητες και παραμενουν με τα μπαρ αυτα για ωρες φουσκωνουν σαν μπαλονια. Εκει λοιπον αν δεν εχεις εσωτερικα δεσιματα θα σου ανοιξει το πιο αδυνατο σημειο-α. Στο βιντεακι σας σορυ αλλα δεν φαινεται πουθενα να εχουν μπει κοντρες.
4) Ο επιπροσθετος μανδυας που κανατε φιλε μου ουδεμια επαφη εχει με την φλογα ή τα καπναερια. Η απιφανεια επαφης παραμενει ιδια και ειναι αυτη που ειχε ο μαμα κιτουραμι, μην μπερδευεσαι.

Τελος δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της επεμβασης, καθως με την χρηση μιας τριοδης και ενος δοχειου αδρανειας θα ειχε λυθει το οποιο λειτουργικο ζητημα του πελατη σας και σιγουρα με καλυτερη αποδοση και ασφαλεια!

Υγ. Αν κατι μου αρεσει στην ζωη μου ειναι να κατασκευαζω και να μοντιφαρω, αλλα εδω με βρισκετε αντιθετο σ αυτο που κανατε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115691 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Κατι τελευταιο και σας υποσχομαι οτι δεν θα χαλασω αλλο το τοπικ σας.

Βασει φυσικης : Το να ανεβασεις 110 λτ νερο απο τους 20 στους 60 βαθμους θελει πολυ λιγοτερη ενεργεια απο το να ανεβασεις 210 λτ στις ιδιες θερμοκρασιες. Αν θελετε υπολογιστε το λιγο και θα δειτε οτι εχω δικιο.
Τωρα το πως πετυχατε εσεις 30% οικονομια ειναι κατι που εγω προσωπικα δεν μπορω να εξηγησω.

Και για να το ριξω και λιγο στην πλακα, μα και γιατι δεν βαλατε αλλα 300 λτ? Με 500 λτ νερο ο λεβητας θα πετυγχαναται 80% οικονομια σε ξυλα. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115696 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Αυτο που λες για την ενεργεια ειναι σωστο χρειαζεσαι περιπου την διπλασια,αλλα στα περισσοτερα λιτρα η θερμοτητα μπορει να χρησιμοποιηθει για περισσοτερο χρονο χωρις να χρειαστει ο λεβητας να ξανααναψει.Αλλωστε το δοχειο αδρανειας αυτο δεν κανει?και με ακομα περισσοτερα λιτρα νερου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ