Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116110 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
@ ghost

Απο την συζητηση για αυτο που εφτιαξες...κατεληξες στο διαιρει και βασιλευε...ακομη προσπαθω να καταλαβω τι σχεση εχουν οι λεβητες.
Αν δεν κανω λαθος κι εσυ την κατασκευη σου την εκανες σε Κορεατικο λεβητα...την ανεργια και πορεια της χωρας μας την χειραγωγουν οπως θελουν οι κατακτητες μας τροικανοι - Γερμανοι...οχι εμεις...αμφιβαλεις οτι ειμαστε υπο κατοχη;;;τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Το ζητημα του διαιρει και βασιλευε μας θελει διχασμενους πολιτικα και κοινωνικοοικονομικα...χωρισμενους σε κομματα και κοινωνικες ταξεις...πλουσιους και φτωχους... μην τα μπερδευεις...ειμαστε αδερφια συνελληνες ειτε εχουμε Ιταλικο λεβητα, ειτε Ελληνικο.
Εστιαζοντας στα Ελληνικα μηχανηματα με βρισκεις συμφωνο...αρκει να προσφερουν την ποιοτητα και οικονομια που προσφερουν τα εισαγωγης.
Τι να τον κανω ομως τον Ελληνικο λεβητα οταν ειναι ενα προιον σαφως κατωτερης ποιοτητας απο ενα ξενο...και ακριβοτερο πολλες φορες...στην προσπαθεια μας να ζεστανουμε οικονομικα το σπιτι μας ψαχνουμε το οσο το δυνατον καλυτερο μηχανημα στην ελκυστικοτερη τιμη...αυτο ειναι ενας συμβιβασμος των απαιτησεων μας συμφωνα με τα χρηματα που διαθετουμε...νομιζω το καταλαβαινεις κι εσυ.
Η επιβιωση μας γινεται ολο και πιο δυσκολη και δεν υπαρχει μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο το οφελος της τσεπης μας...αρα της οικογενειας μας...αν εσενα σου περισσευουν ωστε να αγορασεις Ελληνικο προιον κατωτερης ποιοτητας απο ενα ξενο ΟΚ...εμενα δεν μου περισσευουν.
Παρε κι ενα παραδειγμα για να δεις τι εννοω...αυτος ο Τσεχικος λεβητας
www.vimar.sk/?u1=kotlyvodne&u2=vigas025lc&jazyk=sk
πωλειται στην Ελλαδα 1800 ευρω με φπα...ειναι πυρολυσης με πληρη αυτοματο ελεγχο πρωτογενη - δευτερογενη αερα, θερμοκρασια καυσαεριων σε πληρη ισχυ max 160 βαθμους, 6mm λαμαρινα με 430 κιλα βαρος, 5 χρονια εγγυηση και βαθμο αποδοσης γυρω στο 88%...προκειται αναμφιβολα περι ενος ποιοτικου λεβητα....δεν εφερα σαν παραδειγμα τους λεβητες που σου εδωσα στο προηγουμενο μου ποστ, ειναι αρκετα εως πολυ πολυ ακιβοτεροι.
Εγω αυριο κιολας θα σταματησω να προτεινω τον vigas σε εναν υποψηφιο πελατη μου, που θελει οικονομικη και συγρονως ποιοτικη κατασκευη...αρκει να μου πεις εναν Ελληνικο λεβητα με αντιστοιχη ποιοτητα - τιμη.
Εχω κι αλλα παραδειγματα με τζακια Ευρωπαικα (invicta) με διεθνεις πιστοποιησεις και 75% αποδοση, με τιμη 700 - 800 ευρω, και τζακια Ελληνικα χωρις πιστοποιησεις και διπλασια τιμη...τι θα προτιμησεις;;;
Θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116114 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

χρηστος8 έγραψε: @ ghost

Απο την συζητηση για αυτο που εφτιαξες...κατεληξες στο διαιρει και βασιλευε...ακομη προσπαθω να καταλαβω τι σχεση εχουν οι λεβητες.
Αν δεν κανω λαθος κι εσυ την κατασκευη σου την εκανες σε Κορεατικο λεβητα...την ανεργια και πορεια της χωρας μας την χειραγωγουν οπως θελουν οι κατακτητες μας τροικανοι - Γερμανοι...οχι εμεις...αμφιβαλεις οτι ειμαστε υπο κατοχη;;;τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Το ζητημα του διαιρει και βασιλευε μας θελει διχασμενους πολιτικα και κοινωνικοοικονομικα...χωρισμενους σε κομματα και κοινωνικες ταξεις...πλουσιους και φτωχους... μην τα μπερδευεις...ειμαστε αδερφια συνελληνες ειτε εχουμε Ιταλικο λεβητα, ειτε Ελληνικο.
Εστιαζοντας στα Ελληνικα μηχανηματα με βρισκεις συμφωνο...αρκει να προσφερουν την ποιοτητα και οικονομια που προσφερουν τα εισαγωγης.
Τι να τον κανω ομως τον Ελληνικο λεβητα οταν ειναι ενα προιον σαφως κατωτερης ποιοτητας απο ενα ξενο...και ακριβοτερο πολλες φορες...στην προσπαθεια μας να ζεστανουμε οικονομικα το σπιτι μας ψαχνουμε το οσο το δυνατον καλυτερο μηχανημα στην ελκυστικοτερη τιμη...αυτο ειναι ενας συμβιβασμος των απαιτησεων μας συμφωνα με τα χρηματα που διαθετουμε...νομιζω το καταλαβαινεις κι εσυ.
Η επιβιωση μας γινεται ολο και πιο δυσκολη και δεν υπαρχει μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο το οφελος της τσεπης μας...αν εσενα σου περισσευουν ωστε να αγορασεις Ελληνικο προιον κατωτερης ποιοτητας απο ενα ξενο ΟΚ...εμενα δεν μου περισσευουν.
Παρε κι ενα παραδειγμα για να δεις τι εννοω...αυτος ο Τσεχικος λεβητας
www.vimar.sk/?u1=kotlyvodne&u2=vigas025lc&jazyk=sk
πωλειται στην Ελλαδα 1800 ευρω με φπα...ειναι πυρολυσης με πληρη αυτοματο ελεγχο πρωτογενη - δευτερογενη αερα, θερμοκρασια καυσαεριων σε πληρη ισχυ max 160 βαθμους, 6mm λαμαρινα με 430 κιλα βαρος, 5 χρονια εγγυηση και βαθμο αποδοσης γυρω στο 88%...προκειται αναμφιβολα περι ενος ποιοτικου λεβητα....δεν εφερα σαν παραδειγμα τους λεβητες που σου εδωσα στο προηγουμενο μου ποστ, ειναι αρκετα εως πολυ πολυ ακιβοτεροι.
Εγω αυριο κιολας θα σταματησω να προτεινω τον vigas σε εναν υποψηφιο πελατη μου, που θελει οικονομικη και συγρονως ποιοτικη κατασκευη...αρκει να μου πεις εναν Ελληνικο λεβητα με αντιστοιχη ποιοτητα - τιμη.
Εχω κι αλλα παραδειγματα με τζακια Ευρωπαικα (invicta) με διεθνεις πιστοποιησεις και 75% αποδοση, με τιμη 700 - 800 ευρω, και τζακια Ελληνικα χωρις πιστοποιησεις και διπλασια τιμη...τι θα προτιμησεις;;;
Θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια :)


Kαλε μου φιλε χρηστο πρωτα απο ολα καλησπερα.
Αυτο που συμπεραινω απο την απαντηση σου ειναι πως τοσες σελιδες μαλλιασανε τα δαχτυλα μου να γραφω αδικα,ή εγω δεν το διευκρινιζω σαφεστατα ή εσυ διαβαζεσ μαλλον βιαστικα.
Ξεχασε την μετατροπη πιστευω οτι ανεπτυξα ξεκαθαρα την κατασκευη ενος""πολυ μεγαλου λεβητα με 1000 λιτρα νερο εντος"" οπως και την λειτουργεια του,
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο θεμα.

Οι λεβητες που καλα κανεις και μου προτεινεις ειναι λεβητες πυρολυσης'πολυ καλα και αποδοτικα μηχανηματα αλλα οχι για τις δικες μου αναγκες,
Κυρια καυσιμη υλη μου ειναι η ελια,οχι μονον τα χοντρα (φ100mm) και μεγαλυτερα, αλλα και τα κλαρια που ειναι ή λιγο μικροτερα αλλα τουλαχιστον 80 ποντουσ το καθενα σε μακροσ ,αλλα καμια φορα και ολοκληρες οι κλαρες που μενουν απο το μαζεμμα.
Κατασκευασα λοιπον τον δικο μου λεβητα για τις δικες μου αναγκες χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν καιω και ολοκληρα κουτσουρα (φ 30 ολοκληρα ή φ80 στα 4 με 70 και 80 ποντους μηκος) απο δικα μου ευκαλυπτα ή λευκα που καλα να ειναι ειχε φυτεψει οπαππους μου και ο πατερας μου στα κτηματα μας.
Σε καμια περιπτωση λοιπον δεν μπορει να με εξυπηρετησει ενας λεβητασ πυρολυσης αφου για να αποδωσει τα ξυλα πρεπει να ειναι κομμενα συμμετρα και μικρα.
Για μενα η ποιοτητα ενος λεβητα δεν ειναι το να ειναι ομορφος εξωτερικα με φτιασιδωματα καλουδια και πολλα λαμπακια.
Εχω αναφερει παμπολλεσ φορες οτι οσο πιο απλο ειναι ενα μηχανημα τοσο πιο αξιοπιστο ειναι και μειωνονται οι πιθανοτητες να κοιμηθει στο κρυο καποιο βραδυ ο ιδιοκτητης του.

Οι περισσοτεροι λεβητεσ εισαγωγης φτιαχνονται και συγκολλουνται σε ρομποτικες γραμμες παραγωγης (μειωμενο προσωπικο και κοστολογιο)
Σε αντιθεση οι περισσοτεροι ελληνικοι φτιαχνονται στο χερι απο μαστορου με χρονια εμπειριας.
Σαν μαστορας και απο κουνια ηλεκτροσυγκολητης(MMA-MIG-MAG-TIG-OXYACETYLINE)μαλλον εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στην με το χερι δουλεια.
Ο καθε επαγγελματιας μαστορας που δουλευει σε εναν τετοι χωρο εχει τετοιον εγωισμο στην δουλεια του που αν δεν το εχεισ ζησει δεν μπορεις να το καταλαβεις.
Ενα μεγαλο κεφαλαιο που δεν εχει αναφερθει ποτε κανενας στο φορουμ και πρεπει λογω εμπειριας να σας πονηρεψω ειναι πως ο καθε λεβητας που επιλεγεται πρεπει να ειναι ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΣ,Δηλαδη=
Πεσε οτι εχει περασει η εγγυηση και οχι στα 5 αλλα στα 7 χρονια ο λεβητας τρυπαει,τοτε τι κανεις τον πετας?
Αν "δεν μπαινει χερι "και για να αλλαξεις μια διαδρομη πρεπει να κοψεισ ολο τον μανδυα ,τοτε δεν τον πετας αλλα θα σου στοιχισει κατι λιγοτερο απο τα μισα.
Αν"δεν μπαινει χερι"γενικοτερα τοτε σιγουρα τον πετας.
Αν η δομη του ειναι μελετημενη την βγαζεις με οσο εχιε ενας αισθητηρας λ και οσο σε βγαλει και σε κανα τριαρι χρονια να σου την ξανακανει δεν χαθηκε και ο κοσμος!
Απο τις τοσες επισκευες που εχω κανει ανα τα χρονια ωσ εκτων πλειστον σε μεγαλους θερμοκηπιακους λεβητες (οπου η αντικατασταση τους ειναι ασυμφορη)πιστεψε με εχω διαπιστωσει οτι οι ελληνες κατασκευαστες εχουν φιλοτιμο σε σχεση με τουρκουσ ,ιταλους ακομη και γερμανους .
Καλυτερα υλικα ,καλυτερες ραφες.
Στο θεμα του κοστους τωρα =
Εφοσον εισαι υδραυλικος ξερεις οτι οι επαγγελματιες εχουν το ποσοστο τους.
Την εκπτωση τους θελω να πω,βεβαια φταιει και ο εκαστοτε πελατης που θελει να παει ο ιδιος στο εργοστασιο μηπως και πετυχει καμια καλυτερη εκπτωση και τα γνωστα.
Οποτε καταληγουν πολλοι συναδερφοι σου (προς θεου δεν κατηγορω εσενα)και του λενε=
"Ελα μωρε μητσο ελληνικο θα παρεις?"
Ελα ομως που αν του τρυπησει σε 10 χρονια θα ψαχνεται για μαστορα(εγω βεβαια τετοιους θελω),αν τον εχει παρει απο ελληνικο εργοστασιο ή εστω βιοτεχνια δεν πιστευω να του αρνηθουν την επισκευη με ελαχιστο κοστος ή ακομη και την αντικατασταση με καποια σοβαρη εκπτωση βεβαια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116116 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
επιασες ενα θεματακι οπου οποιος πει αληθειες θα γινει αυτοματα ο κακος
οι οποιες γενικυσεις βεβαια παντα ειναι λαθος και καθε περιπτωση θα επρεπε να εξεταζεται ξεχωριστα
αλλα δεν μπορει ο καθε επιχειρηματιας (οποιουδηποτε επαγγελμταος) για να κονομησει να στηριζεται στην φιλοπατρια του ελληνα κι ο ιδιος να στηριζει την τουρκια την αιγυπτο το πακισταν κλπ...
(εκει να δεις ηλεκτροσυγκολητες :) ) καποιοι παλιοτεροι ισως θυμουνται το υπεραυτοματο βιδωτηριο του φυρογενη πουχε καταντησει ανεκδοτο στον χωρο ... ασε που τον ελληνα καταναλωτη τον θυμηθηκαμε ξαφνικα τωρα στα ζορια μεχρι τωρα τον κ@λοπιαναμε και τον ειχαμε και γραμμενο (κι αρκετοι συνεχιζουν και σημερα)
δεν μπορει ο καθε μαρμαρας μεσα σε δυο χρονια να γινει κατασκευαστης ενεργειακων σομπων τζακιων και λεβητων.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116158 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

dimlyk έγραψε: επιασες ενα θεματακι οπου οποιος πει αληθειες θα γινει αυτοματα ο κακος
οι οποιες γενικυσεις βεβαια παντα ειναι λαθος και καθε περιπτωση θα επρεπε να εξεταζεται ξεχωριστα
αλλα δεν μπορει ο καθε επιχειρηματιας (οποιουδηποτε επαγγελμταος) για να κονομησει να στηριζεται στην φιλοπατρια του ελληνα κι ο ιδιος να στηριζει την τουρκια την αιγυπτο το πακισταν κλπ...
(εκει να δεις ηλεκτροσυγκολητες :) ) καποιοι παλιοτεροι ισως θυμουνται το υπεραυτοματο βιδωτηριο του φυρογενη πουχε καταντησει ανεκδοτο στον χωρο ... ασε που τον ελληνα καταναλωτη τον θυμηθηκαμε ξαφνικα τωρα στα ζορια μεχρι τωρα τον κ@λοπιαναμε και τον ειχαμε και γραμμενο (κι αρκετοι συνεχιζουν και σημερα)
δεν μπορει ο καθε μαρμαρας μεσα σε δυο χρονια να γινει κατασκευαστης ενεργειακων σομπων τζακιων και λεβητων.


O.K. φιλε δικιο εχεις αλλα δεν μπορει ολα τα δαχτυλα να ειναι ιδια!!!
Αλλο ο μαρμαρας να φτιξει το τζακι του, την σομπα του ,τον λεβητα του και αλλο να φτιαξει γραμμη παραγωγης,εη'αλλου ποιος μιλησε για κατι τετοιο?
Εκτος αυτου πρεπει να καταλαβουμε οτι κανενας δεν ειναι χαζος,οποτε ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος δεν θα του διναμε την εμπιστοσυνη και τα λεφτα μας .
Μια τετοια ιστορια χρειαζεται μεγαλυτερη υποδομη απο μια ηλεκτροκολληση και εναν τροχο και σιγουρα πολλυ μεγαλυτερη γνωση και εμπειρια,
Σιγουρα με τα παραπανω δεν θελω να θιξω οσους καταφεραν και εφτιαξαν κατι μονοι τους και εγω μεσα σε αυτους ειμαι,ελληνας και πατεντα πανε μαζι.
Αν για οποιδηποτε λογο η επειρια μου μπορει να φανει χρησιμη σε οποιον φιλο χρειαστει να φτιαξει κατι αναλογο,ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ειμαι διαθεσιμος να τον βοηθησω εστω και απο μακρυα ωσρε να το κανει με ασφαλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116313 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Kαλησπερα σε ολους τους φιλους.Αυτο το θηριακι με δευτερευουσα καυση πως σου φαινεται φιλε dimlyk???


www.crownroyalstoves.com/outdoor-furnaces

Λες και αυτο παρολο που εχει 620 γαλονια (600*4= 2400 λιτρα)νερο να εχει μονο 50% αποδοση?????????
Εμενα παλι νοικοκυρισσα και καλη δουλεια μου φαινεται.
Απλο μεγαλο και 2 σε 1,Δηλαδη και λεβητας και δοχειο αδρανειας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116342 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
καθολου απιθανο μια και οι ιδιοι δεν δινουν κανενα στοιχεια
αλλςστε μπορει ναχει 2500 λιτρα νερο αλλα εχει κι ενα αντιστοιχα μεγαλο θαλαμο καυσης
αυτη η νοοτροπια ειναι καναδεζικη ...αλλα οταν το θηριο ειναι εξω στους -20 μαλλον ειναι ζορι να το φορτωνεις συχνα ...θελω να πω οτι οι αναγκες εχουν οδηγησει παντα τις οποιες χρηστικες κατασκευες
μπορεις να ριξεις μια ματια εδω να δεις πως το καυσιμο επηρεαζει την αποδοση ενδεικτικα
www.cres.gr/kape/publications/pdf/EUBION..._Vourliotis_22.4.pdf
παντως ταχεις μπερδεψει ... το δοχειο αδρανειας ειναι αλλο πραγμα ,,,το νερο στο καζανι ειναι μονιμα βραστο ακομα και 10 τονοι ναναι ,,,,στο δοχειο απλα στελνουμε το περισευμα

κι εδω αν δεις λεβητες 40 χρονων και δεις κι ενα σημερινο ο σημερινος εχει τις μισες διαστασεις απο τον παλιο...λες να πηγαμε πισω τεχνολογικα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ