Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116421 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

dimlyk έγραψε: καθολου απιθανο μια και οι ιδιοι δεν δινουν κανενα στοιχεια
αλλςστε μπορει ναχει 2500 λιτρα νερο αλλα εχει κι ενα αντιστοιχα μεγαλο θαλαμο καυσης
αυτη η νοοτροπια ειναι καναδεζικη ...αλλα οταν το θηριο ειναι εξω στους -20 μαλλον ειναι ζορι να το φορτωνεις συχνα ...θελω να πω οτι οι αναγκες εχουν οδηγησει παντα τις οποιες χρηστικες κατασκευες
μπορεις να ριξεις μια ματια εδω να δεις πως το καυσιμο επηρεαζει την αποδοση ενδεικτικα
www.cres.gr/kape/publications/pdf/EUBION..._Vourliotis_22.4.pdf
παντως ταχεις μπερδεψει ... το δοχειο αδρανειας ειναι αλλο πραγμα ,,,το νερο στο καζανι ειναι μονιμα βραστο ακομα και 10 τονοι ναναι ,,,,στο δοχειο απλα στελνουμε το περισευμα

κι εδω αν δεις λεβητες 40 χρονων και δεις κι ενα σημερινο ο σημερινος εχει τις μισες διαστασεις απο τον παλιο...λες να πηγαμε πισω τεχνολογικα?


Kλαλημερα φιλε dimlyk'
Στοιχεια υπαρχουν αναλυτικοτατα στο λινκ=

www.crownroyalstoves.com/outdoor-furnaces
που ηδη εχω παραθεσει.
Παμε λιγο απο την αρχη,το καυσιμο το εχω δικο μου,επειδη λοιπον εχω μεγαλο ογκο (λιοκλαρα)
και ακανονιστα σε σχημα σχημα ξυλα εφτιαξα μεγαλο λεβητα.
Αυτος ηταν ο κυριος λογος και οτι δεν εχω προβλημα χωρου.
Απο κει και περα λοιπον τα αλλα ηρθαν μονα τους και οι μεγαλυτεροι χρονοι για αναγκη τροφοδοσιας και το οτι δεν χρειαζεται πια να λιανιζω ξυλα.
Πισω δεν πηγαινουμε σιγουρα τεχνολογικα αλλα το μεγεθος δεν ειναι κριτηριο για αυτο!!!!
Εφτιαξα κατι μεγαλυτερο απο αυτο που ειχα ηδη φτιαξει για να κανω καλυτερα δουλεια μου και εσυ μου λες πως υπαρχουν και μικροτερα ,ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ !εγω προσωπικη μου αποψη και προτιμηση,δεν μου κανουν τελος!
Για αλλους μπορει να ειναι τελεια και συμφωνω σε οσα λες αλλα για μενα οχι.
Εψαχνα μεγαλη αποδοση απο μεγαλο μηχανημα ,οχι μεγαλη αποδοση απο μικρο μηχανημα.
Οταν Εβαλα και την δευτερογενη καυση το μηχανημα γ@@@σε!!!!!!!
Καθενας με τα γουστα του εγω παντως θελω οταν γυριζω σπιτι μου πεθαμενος απο ενα εξοντωτικο 12ωρο καθε μερα να παω ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορα να τασω τον λεβητα μου και μετα να κανω ενα μπανιο να φαω και να κατσω να χαρω τα παιδια μου,καμια ορεξη δεν εχω να ξανακατευω κατω να ξαναβαλω ξυλα,
Να εχω ζεστη ολη νυχτα και το πρωι πριν να φυγω ξανα για δουλεια να ταισω τον λεβητα και να μην ξαναασχοληθει κανεις μεχρι το βραδυ.
Μου αρεσει ολη η ιστορια""ασχολιεμαι με τον λεβητα μου,τον φρ4οντιζω γιατι με φροντιζει"" ,και ολα τα υπολοιπα,αλλα ουτε τον χρονο εχω ουτετην διαθεση να γινω ΘΕΡΜΑΣΤΗΣ και να ταίζω καθε 2-3 ωρες!
Αφου λοιπον ηρθαν τα πραγματα ετσι με το πετρελαιο(παταγαμε το κουμπακι δουλευε,το παταγαμε εκλεινε)καποια αλλη λυση επρεπε να βρεθειμε τον ξυλολεβητα.
ΒΡΕΘΗΚΕ!!!!
Οτι και να μου λες λοιπον,εκεινο που ζω εγω ειναι οτι ταίζω ΜΟΝΟ 2 φορες την ημερα(ποσοτητες αναλογα με τον καιρο) ΟΣΟ κρυο και να εχει καικαθαριζω καθε δευτερη κυρικη για μιση ωρα τον λεβητα.
Εκτος αυτου καιω κατα 30 με 35 % λιγοτερα ξυλα.
Καποι στιγμη μου περασε η ιδεα να φτιαξω σφυρομηλο και να καιω στον ηδη υπαρχονα λεβητα μου τα τσιπς
με σιλο,κοχλια μεταφορας και ενα πινακακι με χρονικο οπως βαζω στον πυρηνα.
Ποιος ο λογος να μπω σε αυτη την δαπανηρη και χρονοβορα διαδικασια,απο την στιγμη που ουτε χρημα ουτε χρονος μου περισσευουν?
Απο οτι εδειξε το αποτελεσμα δεν το μετανιωσα καθολου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116435 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
τα ανακατεψες παλι ...μιλουσαμε για καποιους αμερικανικους λεβητες και καποιες νοοτροπιες
στα στοιχεια που εδειξες δεν δειχνει πουθενα αποδοση μονο τηνισχυ (μην τ ανακατευεις αυτα τα 2)
σε αρκετα αμερικικα σαιτ (επισημων οργανισμων) δεν μιλανε για αποδοσεις αλλα για εκπομπες καυσαεριων ταυτιζοντας την μειωση τους με την αυξηση της αποδοσης αν κι εκει υπαρχει ενα ψιλομπαχαλο με τους διαφορετικους περιβαλλοντικους νομους σε καθε πολιτεια .

οσο αφορα το δικο σου σημασια εχει οτι εσυ εισαι ευχαριστημενος
αλλα το οτι γεμιζεις τον λεβητα σου 2 φορες εξαρταται και απο την καταναλωση που κανει το σπιτι σου
αν θα μπορουσες να το πετυχεις με αλλο τροπο αυτο ειναι αλλο θεμα
για ναμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εκανες και τα λεγομενα σου με μπερδεψαν....ξαναβλεποντας το βιντεο ,,,ειδα απλα ενα καπακι ,,,τωρα εσυ μιλας γι δευτερογενη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116463 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

dimlyk έγραψε: τα ανακατεψες παλι ...μιλουσαμε για καποιους αμερικανικους λεβητες και καποιες νοοτροπιες
στα στοιχεια που εδειξες δεν δειχνει πουθενα αποδοση μονο τηνισχυ (μην τ ανακατευεις αυτα τα 2)
σε αρκετα αμερικικα σαιτ (επισημων οργανισμων) δεν μιλανε για αποδοσεις αλλα για εκπομπες καυσαεριων ταυτιζοντας την μειωση τους με την αυξηση της αποδοσης αν κι εκει υπαρχει ενα ψιλομπαχαλο με τους διαφορετικους περιβαλλοντικους νομους σε καθε πολιτεια .

οσο αφορα το δικο σου σημασια εχει οτι εσυ εισαι ευχαριστημενος
αλλα το οτι γεμιζεις τον λεβητα σου 2 φορες εξαρταται και απο την καταναλωση που κανει το σπιτι σου
αν θα μπορουσες να το πετυχεις με αλλο τροπο αυτο ειναι αλλο θεμα
για ναμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εκανες και τα λεγομενα σου με μπερδεψαν....ξαναβλεποντας το βιντεο ,,,ειδα απλα ενα καπακι ,,,τωρα εσυ μιλας γι δευτερογενη



Kαλησπερα σε ολους τους φιλους της μεγαλης μας παρεας και σε εσενα dimlyk.
Φιλε σε παρακαλω μην με τρελανεις ήμαρτον!
Γινεται ο kiturami του βιντεο να χωρεσει μασα του 1000 λιτρα?
Γινεται ο χωρος καυσης του να χωρεσει ξυλα για 12 ωρες για να εξυπηρετησει σπιτι με 14 σωματα οσο και ζεστη να κανει?
Σε παρακαλω διαβασε λιγο πιο προσεκτικα τι εχω γραψει.
ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!
Συγνωμη ισως και να ειναι δικο μου το λαθος που αναπτυξα και αυτο το θεμα στο ιδιο τοπικ με τον κιτουραμι,αλλα νομιζω οτι το διευκρινιζω ξεκαθαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118405 από ainos
Απαντήθηκε από ainos στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Την χάσαμε την μπάλα πατριώτες........ :huh: :huh: :huh:

Η ζωή είναι ωραία αλλά τα έχει με άλλον….
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ainos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129048 από ainos
Απαντήθηκε από ainos στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ γεια,

μόλις ανέβηκε στο YouTube και σας το παραθέτω, το βίντεο με την τελική βελτίωση του Kiturami KF-35.
Η εικόνα τα λέει όλα !



Η ζωή είναι ωραία αλλά τα έχει με άλλον….
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ainos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129095 από ainos
Απαντήθηκε από ainos στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ γεια,

μόλις ανέβηκε στο YouTube και σας το παραθέτω, το βίντεο με την τελική βελτίωση του Kiturami KF-35.
Η εικόνα τα λέει όλα !
YouTube

Η ζωή είναι ωραία αλλά τα έχει με άλλον….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ