Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126238 από mike2
Απαντήθηκε από mike2 στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
με απλα λογια πχ εβαλα τον λογιψ 24 και ειμαι ευχαριστημενος με καυσιμο αποδοση σερβις κτλ
η εχω προβληματα και ειναι τα εξης πχχ λεω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126251 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Ο λέβητας ανάβει χειροκίνητα , δεν διαθέτει αντίσταση .
Όσο για τον θάλαμο καύσης των ξύλων είναι μικρότερος από αυτόν του Fuzzy logik αλλά το σύστημα αντιστάθμισης του Farmer Bio είναι νεότερης γενιάς. Σε όποιον καταλήξεις ζύγισε τα πλην και τα σύν και δές την συζήτηση που γίνεται για τον Fuzzy logic .
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126405 από bill069
Απαντήθηκε από bill069 στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Δηλαδη τι ενοεις τον σβηνεις τελος σεζον αναμενο τον καθαριζεις?Ετσι μου ειπαν και μενα εχω τον 16kw αλλα τον σβηνω για 6-7 και 11 ωρες τον εχω σβησει και ξαναναβει κανονικα δοκιμασε το..
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126410 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Στο γενικό καθάρισμα τον σβήνω πρίν φύγω για την δουλειά και όταν γυρίζω και έχει κρυώσει καθαρίζω τον καυστήρα , τον λάμβδα και όποιο μέρος δεν θα μπορούσα να καθαρίσω ενώ είναι αναμμένος .
Την στάχτη κάθε εβδομάδα την μαζεύω ενώ δουλεύει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132910 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Γιώργο μετά απο εναν σχεδόν χειμώνα πως τα βλέπεις τα πράγματα με τον λεβητα πες μας μερικά πράγματα παραπάνω, εκαψες κατι άλλο εκτος από πελλετ τη καταναλώσει είχες κάθε ποτε καθάριζες είχες κάποια βλάβη-πρόβλημα και οτι αλλο νομίζεις εσύ σημαντικό...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132912 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Γεια σου και από εδώ φίλε VOSDOGIAN ,

Δυστυχώς δεν έκαψα κάτι άλλο από pellet αν και είχα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω ξύλα κατά το τέλος της σεζόν .
Το καλό είναι ότι έκαψα μόνο απιστοποίητο και σχετικά φθηνό pellet (Bioenergy point , Karipidis , Forest Enterprise) απροβλημάτιστα .
Το μόνο πρόβλημα που παρατηρήθηκε αλλά επιδιορθώθηκε on-site από τεχνικό ήταν συνεχόμενα errors στον αισθητήρα λάμβδα το οποίο οφείλονταν σε έναν λάθος τοποθετημένο πυκνωτή από το εργοστάσιο.
Από τις 28/11 που ξεκίνησα να τον καίω , έχω καταναλώσει μέχρι τώρα 1550 κιλά pellet .
Ο λέβητας έσβηνε μόνο για καθάρισμα , δηλαδή ανά 2 εβδομάδες για 8 ώρες .
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αποφύγω να δουλέψω πυρηνόξυλο λόγω των κατάλοιπων που αφήνει στα τοιχώματα του λέβητα .
Το θετικό για εμένα είναι ότι δεν διαθέτει αντίσταση , αλλά διατηρεί μια καύτρα με μικρή κατανάλωση καυσίμου . Μια ελαφριά καρβουνιά μένει στο ποτηράκι του καυστήρα και δεν ξέρω αν έφταιγε το pellet ή ο τρόπος που τον έκαιγα , αλλά στην συντήρηση που του έκανα με ένα κατσαβίδι έβγαινε πολύ εύκολα . Πιστεύω ότι η πρώτη σεζόν που ασχολείται κάποιος με λέβητα στερεών καυσίμων , είναι ουσιαστικά περίοδος γνωριμίας . Καμία σχέση το πως καίω το καύσιμο τώρα με τον τρόπο που το έκαιγα στην αρχή που ήμουν εντελώς ανίδεος . Όπως και να έχει , η ενασχόληση με τέτοιου είδους λέβητες απαιτεί μια εξοικείωση και να περάσεις λίγο χρόνο στο λεβητοστάσιο :)
Αν και συχτηρίζω κάθε φορά που κάνω την γενική συντήρηση , ξέρω ότι έχω ζεστάνει την οικογένεια μου με οικονομικό τόπο και 24x7 .
Για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σου .
Μια τρομερή συζήτηση είναι και για τον λέβητα PRIMUS της MAVIL που έχει ανοίξει ο Νίκος PRIMUS45 .
Πρίν καταλήξω στην αγορά του συγκεκριμένου λέβητα πέρασα πολλές ώρες διαβάζοντας σε αυτό το forum και πήρα μια πρώτη γεύση .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ