Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134346 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Η ποσότητα που λέμε αρχικό πελλετ ρυθμίζεται από την παράμετρο - προφόρτιση καυσίμου -.
Είναι η ποσότητα που ρίχνει ο κοχλίας όταν πάρει την εντολή από το θερμοστάτη χώρου για να ξεκινησει έναυση . Αφού ρίξει αυτη την ποσότητα ανάβει ταυτόχρονα η αντίσταση και ξεκινάει ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές (1300). Περίπου σε 1,5 λεπτά έχω φλόγα οπότε με την υστέριση στα 50 δευτερόλεπτα μπαίνει στην δεύτερη φάση λειτουργίας που είναι η σταθεροποίηση (ταυτόχρονα σβήνει και η αντίσταση ). H σταθεροποίηση κρατάει ένα λεπτό με περισσότερο αέρα .(1550 στροφές)
Η ποσότητα σε αυτή τη φάση είναι πάλι ρυθμιζόμενη όπως και τα διαστήματα ρίψης πελλετ . Οπότε στα 4.5 λέπτα έχει μπεί στην πλήρη ισχύ. (πάει κλιμακοτά μία ρίψη στα 1,5 , δέυτερη 2,0 τρίτη 2,5 τέταρτη 3.0 και πέμπτη 3,9 - πέντε είναι και οι βαθμίδες ισχύος)
Η ρύθμιση του κοχλία είναι κάθε 40 δευτερόλεπτα ρίψη (μεσα στα 40 είναι και τα 3,9 που ρίχνει ο κοχλίας ) . Για να βγεί η ισχυ έχω ζιγυση την ποσότητα που ρίχνει ο κοχλίας όταν δουλεύη 2 συνεχόμενα λεπτά (από το χειροκίνητο )




Εγώ έχω 3 κιλά και 430 γραμμάρια οπότε είμαι στα 50 Kw.
1) το μάτι αρχίζει να μετραέι μετά τα 60 δευτερόλεπτα (ρυθμίζεται σε παράμετρο) . στα 4,5 λεπτά έχω πλήρη ισχύ .
2) Μπορείς να το μεταβάλεις υπό προυποθέσεις .
3) αν ο εξωτερικός κοχλίας λειτουργεί για 1 δευτερόλεπτο τότε ο εσωτερικός πάει Χ 4
4) Δεν μπλόκαρε μέχρι στιγμής με κανένα πελλετ από αυτα που έχει δουλέψη . Περίπου κάθε 3 μέρες με την σκούπα αν και με το ένα από τα πέλλετ που έχω περιγράψει και 5 μέρες που το άφησα δεν έιχε τίποτα . Αυτο που έχω παρατηρήσει έιναι μια στρώση πολύ ψιλής στάχτης περιμετρικά στο χώρο καυσης .
5) Η θερμοκρασία στην καύση είναι 168 βαθμόυς (- την θερμοκρασια περιβάλλοντος) η περίσσεια οξύγόνου δεν θυμάμαι αλλά έιναι ευκολο να την μετρήσω όταν το κάνω συντηρηση . (θα πάρω την εκτύπωση του αναλύτή) .
6) δούλέυει στην πλήρη Ισχύ (βαθμίδα 5) και έχω ορίσει επιθυμητη 70 βαθμούς. στούς 66 βαθμόυς πάει στην 4 στους 67 πάει στην 3 στην στους 68 πάει στην 2 στην 69 πάει στην 1 εώ και τους 75 . Με το που πιάσει και τους 75 μπαίνει στην απενεργοποίηση .
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134378 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Παρόμοια στην εκκίνηση λειτουργεί και ο Όκταγκον που διαθέτω.
Με τη μόνη διαφορά το βήμα (κύκλος ον και οff του κοχλία) είναι στον δικό μου 12 sec.
Oπότε η καύση διαμορφώνεται από το βάρος που πέλλετ που είναι π.χ. 400 γραμ/λεπτό και για απόδοση του πέλλετ 5 kw/η.
1) 12 kw ,1,2 sec on 10,8 off
2) 30 3 , 9 off
3) 40 4 8
5) 50 5 7
6) 60 6 6 π.χ.: 6secx5 κύκλους /λεπτό =30 sec on του κοχλία ανά λεπτό. Άρα 30/60 sec =0,5 x 400 γραμ=200 γρ/λx60 λεπτά=12,0 κιλά πέλλετx5kw=60 kw/h ισχύ. (Δεν καταλαβαίνω τον δικό σου υπολογισμό).
και7) 70 6,7 5,3
Αν ζυγίσω 450 γρ /λεπτό για πέλλετ (μακρύτερο και βαρύτερο)
οι παραπάνω χρόνοι ελαττώνονται, δηλ για 70 kw το ον είναι 5,9 αν κατάλαβες.
Ρυθμίζεις 1. Αρχικό πέλλετ
2. Το όν του κοχλία στη μέγιστη που εσύ επιλέγεις.
3.Ελάχιστη ισχύ 12 kw.
4.Aέρα στην μέγ λαι ελάχ. ισχύ και τέλος.
όλα εξαρτώνται από το βάρος του πέλλετ ανα λεπτό και τη ποιότητα του .
Μόλις πιάσει τη θερμοκρασία επιλογής π.χ.65 c θα μεταπέσει στην ελάχιστη 12 kw για +10 c δηλ 75 και μετά off(ρυθμίζεται)
Μπορείς να δώσεις έχτρα χρόνο για να καίει το αρχικό πέλλετ; ( για δύσκολα πέλλετ)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134379 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Εχεις απλή αντισταση ? εγω εχω κεραμική .
Το κάλο με τον κοχλία μου είναι ότι έχει σταθερή ποσότητα και δεν επηρεάζεται σχεδόν καθόλου από μήκος του πελλετ . το έχω τσεκάρει .
Το excel που έχω κάνει τον υπολογισμό απο μόνο του αρκεί να βάλω τις ρυθμίσεις που έχω .
Αν έιχα τον δικό σου καυστήρα θα είχα υπερθέρμανση στον λέβητα μου .
Οταν από την μεγάλη ισχύ πέφτει ο δικό σου στην χαμηλή δημιουργείτε κλινκερ .

Πες μου ένα δύσκολο πελλετ γιατί εγώ δεν βρήκα . Δοκίμασα και καλαμπόκι σε αναλογία 50/50 με πελλετ και το καίει . Το κακό είναι πως μαζεύει ποντίκια .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134389 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Κεραμική.
Ο λόγος που προτίμησα τον Όκταγκον είναι ότι έχω άμεση επαφή με την εταιρεία σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι. Όλα τα ανταλλακτικά , σεμινάρια κ.λ.π. Ο ad green (πολύ καλοί κύριοι) έπεφτε λίγο μακριά για μένα. Ο Αd green ίσως είναι ένας από τους καλύτερους στην αγορά της Ευρώπης.
Τον αγόρασα 1150 Ευρώ με τον συλό. Ο καυστήρας έχει μέγιστη ισχύ 80 kw για πέλλετ 5,2 kw. Έχει πολύ ευχάριστο και εύκολο μενού.
Αισθητήρας λ , Κιτ με ανεμιστήρα καυσαερίων (είχα ήδη εγκατα/σει έναν από Σλοβακία) ένδειξη εξ. θερμοκρασίας και επέμβαση στο κοντρόλλερ από απόσταση μέσω wi-fi περιλαμβάνονται στη αρχική προμήθεια.
O Ad green ήταν στα αρχικά μου σχέδια να τον αγοράσω αλλά ήθελα Ελληνικό προιόν και πρόσβαση στους παραμέτρους άμεση.
Διατηρώ όμως την αντιπροσωπία εδώ στη Λίμνη β. Ευβοίας και με τη 1η ευκαιρία θα τον δοκιμάσω σε πελάτη μου.
Η κλίση του κοχλία σου τι είναι;
Το βήμα επίσης on και off του κοχλία ;
Πόσους κύκλους στο λεπτό κάνει;΄
Πόσα γραμμάρια σε κάθε κύκλο ρίχνει για 50 kw;
Βλάβες και υπερθερμάνσεις δεν έχω. Από τους 30c στους 65c και με φλόγα στα 60 kw το κάνει στα 4,5 λεπτά σε ξυλολέβητα της thermostahl 100 kw (photo) και όγκο νερού 210 Λίτρα.
Δουλεύει απροβλημάτιστα με ameco , Σβάι , bio Energy , Belholz οξιάς , Alpha pellet (καλό) με το κοντό σπυρί , delta forest (βουλγάρικο) και μόνο με ένα τοπικό έδωσα πολύ αέρα αλλιώς είχα μπλοκάρισμα στο άναμμα από φαί και από λάσπη στη γλίστρα λόγω 20% υγρασίας. Δεν υπάρχει εσ. κοχλίας σαν τον δικό σου.
Επίσης , ο κατασκευαστής μου έδωσε ένα πρόγραμμα να μπορώ να καθορίζω έχτρα χρόνο να καίει το αρχικό πέλλετ , και μετά να μπαίνει στη κυρίως καύση. Η μετάβαση από το άναμμα μέχρι τη κανονική καύση είναι η ίδια με τη δικιά σου.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και περιμένω απάντηση.
Στάθης
Λίμνη Ευβοίας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134403 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Η κλίση του κοχλία περίπου 45 μοιρες δες την φότο καλυτερα .
Δεν έχω βήμα ον-οφφ . Στον ADGREEN Ρυθμίζεις κάθε πότε θα ρίχνει πελλετ (40 δευτερόλεπτα το έχω) και πόσο (3,9 δευτερόλεπτα) .
Είναι 24volt τα μοτέρ (αθόρυβο) και το πόσα γρ. ρίχνει έχει να κάνει με τον χρόνο που παίρνει τάση πχ 3,9 (3 δευτ. και 9 δέκατα ). Για κάθε φάση έχει ξεχωριστή ρύθμιση (αέρα και ποσότητα καυσίμου). όταν είναι στο ανάμα έχει 6 φάσεις (7 αν πούμε ότι ρίχνει μια φορά και περιμένει να δει φλόγα) δλδ σταδιακά αυξάνει την τροφοδοσία σε 6 βήματα και το ίδιο και ο αέρας . Οπως και στο σβήσιμο κάθώ κοντεύη την επιθυμητή μειώνει σταδιακά . Δεν είναι από 50w στα 8kw .
Σκέψου πως είσαι στα 50kw και ακαριαία ο δικό σου παει στα 10kw . Είδη εχεις μεγάλη ποσότητα με πελετ στο χώρο ΄καυσης (μπούκα) που θα πρέπει να καεί με τον αέρα τον 10kw .
Ενώ στον b-eco χαμηλώνει με διακύμανση όπως αντιστοιχα και ο αέρας .
Το μοτέρ πρέπει να είναι 50 rpm .
Οσο γιο την ποσότητα είναι πολύ απλό :
Στα 2 λεπτά ρίχνει 3 κιλά και 430 γραμμάρια .
Στα 3 δευτερόλεπτα και 9 δέκατα που το έχω στην μεγάλη βαθμίδα.
120 δευτερόλεπτα 3,430 κιλά
στα 4 (3,9) =
*το 3,9 έιναι μέσα στα 40 (δες τον πίνακα από το excel )
Υπολογίζω πάντα το πελλετ στα 5kw το κιλό .
Επίσης το πρόγραμμα στο pc καταγραφεί όλα τα αισθητήρια και τις λειτουργίες του καυστήρα τα οποία αν θες σου βγαίνουν σε γράφημα . (μπορείς να το βάλεις να καταγράφει μια βδομάδα και τα βγάλεις στατιστικά)
δλδ πίεση , θερμοκρασία νερου , φωτεινότητα , πόσες φορές και πότε άναψε , πόσο πελλετ έριξε κ.α. σε βήματα που ορίζεις εσύ (πχ κάθε 5 δευτερόλεπτα ) αρκεί να έχεις ΄χωρο στον δίσκο σου .
Ενα εξίσου σημαντικό πλεονέκτημα είναι η διάγνωση βλάβης .
Αν για κάποιο λόγο δεν δουλεύει ο κοχλίας τροφοδοσίας μπορείς να δείς από το προγραμμα τι φταίει .
Δεν υπάρχει κάτι που να μην ρυθμίζεται γιατί δεν είναι τίποτα κλειδωμένο . Ακόμη και την μετάφραση μπορείς να την αλλάξεις .
Μην ξεχνάς ότι τον έχω τοποθετίση σε παλιό μαντεμένιο λέβητα.
Η θερμοκρασία ανεβαίνει 1 βαθμό κάθε 8 δευτερόλεπτα .
Καλή αρχή
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134420 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Καυστήρας πελλετ ADGREEN B-ECO 55kw by Mikel
Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Ρώτησα τα εξής:
1. Πόσα κιλά πέλλετ καίει ανά ώρα.
Αυτό συνήθως υπολογίζεται από τα γραμμάρια πέλλετ που πέφτουν στον εσωτερικό κοχλία μετρημένα σε δευτερόλεπτα.Τώρα , χρειάζονται και κάμποσα δευτερόλεπτα για να καούν.
2.Ρώτησα λοιπόν τον κύκλο ανά λεπτό στη μάχιμουμ παροχή. Πρέπει να έχεις ανά ώρα περίπου 10+ κιλά πέλλετ για να εκλύει η φλόγα 50+ kw. 50+ kw.
Στον δικό μου έχω 5 δευτ. ον του κοχλία 7 παύση x 5 κύκλους στο λεπτό σύνολικά 25 δευτερόλεπτα. Βάρος 186 γραμ / λεπτό x 60 λεπτά =11,2 κιλά x 5,25 kw =58 kw/h.
3. Γνωρίζω ότι σε κάθε 10 λεπτά η παροχή του κοχλία είναι 447 γραμ. για πέλλετ belholz οξιάς, για ameco έχω 420 γραμμ., για , alpha pellet το κοντό 390 γραμ., οπότε ζυγίζω λιγότερο αλλάζοντας τις ρυθμίσεις. Η μεταβολή της παροχής λοιπόν έχει να κάνει με το μήκος, διάμετρο κτο υλικό , και τη κλίση του κοχλία.
4.Για τη μετάβαση , πχ από τα 58 kw στη συντήρηση 12kw γίνεται ομαλά σε 60 sec και πάντα αναλογικά για να καίει , χωρίς καπνό το περίσσιο πέλλετ.
5. Πώς γίνεται να έχεις για κάθε 2 λεπτά 3,43 κιλά πέλλετ. Δηλ. το λεπτό έχεις 1,7 κιλά x 60 min= 102 κιλά πέλλετ / h.x 5 kw= 514 kw /h.
6. Αν πάλι είναι 343 γραμμ./2 λεπτά τότε x 30 min =10 κιλά x 5 kw=50 kw/h . Aυτό είναι ίσως και το σωστό.
Τι είναι η κατάνάλωση ανά ημέρα και για πόσα kw θ.σωμάτων.;
Kάθε πότε ξεκαπνίζεις καυστήρα και λέβητα;
O δικόσ μου καυστήρας όταν καίει αμέκο (τρομερό από άποψη στάχτης), είναι μία για κάθε 7 ημέρες για τη μπούκα του , για τον λέβητα 2-3 τις 180 ημέρες όπου σε αυτές περιορίζεται η συντήρηση σε απομάκρυνση της στάχτης και μία μόνο φορά για τα τούμπα. (Ο απορροφητήρας κάνει δουλειά.)
Η θερμοκρασία καυσαερίων με 60 kw ανέρχεται σε 105c χωρίς υγροποίηση και για 40 kw με το ζόρι 85c. Θα ρωτήσεις άν έχω υγροποιήσεις.
Η απάντηση είναι όχι (ούτε και με τα ξύλα είχα) 20 χρόνια τώρα, γιατί παίζει τρίοδη φορτίου και θερμοκρασία αέρα αναρρόφησης 22c όλο τον χρόνο, και χρήση μονωμένης σε εσωτερικό μέρος καπνοδόχου.
Η αύξηση της θερμοκρασίας επιτυγχάνεται με δραματικό τρόπο λόγω τω στροβιλιστήρων και της αυξημένης ειδικής φόρτισης ειδικά σε έναν τόσο μεγάλο λέβητα. Η κατανάλωση για θερμικό φορτίο θ.σ. ανέρχεται σε 35 kw και η κατανάλωση από 12-18 κιλά την ημέρα.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ