StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147038 από jimthess
StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη) δημιουργήθηκε από jimthess




Τώρα που τελείωσε ο χειμώνας να σας παρουσιάσω τον λέβητά μου - καυστήρα.
Είναι ο starfire maxi 30 και τα αποτελέσματα του πρώτου χειμώνα είναι τα εξής:
Περιοχή : εκτός θεσσαλονίκης, θερμοκρασία 3-5 βαθμούς κάτω από τις θερμοκρασίες που έχει η θεσσαλονίκη, περιοχή με πολλή υγρασία.
Κατοικία : 220 τμ σε τρία επίπεδα. Ισόγειο 75 τμ ξεχωριστό. 1ος και 2ος, 115 τμ συνολικά ,εργολαβική κατασκευή.
Κάυσιμο : βουλγάρικο, 200 ευρώ ο τόνος.
περίοδος θέρμανσης : από τέλη Σεπτεμβρίου μέχρι τέλη Απριλίου
Βαθμοί θερμοκρασίας στο εσωτερικό: ισόγειο: 20 βαθμοί (δεν χρειαζόταν παραπάνω γιατί λόγω ισογείου είναι πολύ ζεστό τον χειμώνα,πιο δροσερό το καλοκαίρι)
1ος και 2ος όροφος:23,5-24,5 βαθμοί ( τι να κάνουμε κρυώνουμε εύκολα!!!!)
κατανάλωση :5,5- 6 τόνους ( δεν είναι ακριβής μέτρηση λόγω του ότι βράχηκαν λόγω κακοκαιρίας κάποια pellet και πετάχτηκαν
συνολικά έξοδα χειμώνα : 1200 ευρώ
υποστήριξη από αντιπροσωπεία ( ερωτήσεις κτλ ) : άριστη.
Καθάρισμα καυστήρα: ανά 3 ημέρες, κλινκ: ελάχιστο ( και αυτό λόγω βρεγμένου pellet)
Πολλά ευχαριστώ : Στον Χρήστο (ξέρετε εσείς ), στον Βούλη τον υδραυλικό από Προφήτη, στον Σταύρο τον ηλεκτρολόγο για την πολύ καλή δουλειά που κάνανε και τον Βασίλη από την Starfire.
Ελπίζω να σας βοήθησα , ότι ήμουν αρκετά κατατοπιστικός και ευχαριστώ την βοήθεια που πήρα διαβάζοντας με την σειρά μου το Forum !!!!!!!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147042 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Τα τετραγωνικά σου είναι 75 , 115 ,30μ2?
Έχεις πάρει άλλες μετρήσεις πάνω στον λέβητά σου όπως καυσαέρια , ισχύς της φλόγας , co2,o2 , και κάτι άλλο τι κοντρόλλερ έχει?
Στάθης και Χριστός Ανέστη

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147043 από jimthess
Απαντήθηκε από jimthess στο θέμα StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
τα τετραγωνικά είναι 75+75+70 συνολικά 220 τμ!! σορρυ αν έγραψα κάτι λάθος. όχι δεν έκανα καμμία μέτρηση!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147046 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Έχω στειλει email στη εταιρία που αγόρασες τον συγκεκριμένο λέβητα όπου ζητώ να μου εξηγήσουν τον τρόπο υπολογισμό θερμικών απωλειών με βάση των μέτρων του διαμερίσματος , καθώς και τη τελική επιλογή λέβητα-καυστήρα.
Ο λέβητας είναι πολύ μικρός για τα τετραγωνικά και έχεις μια καθυστέρηση στο να ανεβάσει θερμοκρασία το καζάνι.
Ακόμα και σε πετρέλαιο θα έβαζα μεγαλύτερο για να λειτουργεί στο μισό της ισχύος και να παραλαμβάνει γρήγορα το αρχικό φορτίο.
Το έχω αναφέρει και παλιότερα ότι όι μικροί λέβητες πέλλετ - ξύλου δεν είναι οικονομικοί στη λειτουργία τους.
Αν δοκιμάσεις κάποιος ας πούμε τον διπλάσιο λέβητα 80 kw θα έκαιγες 4 τόνους το πολύ άντε και κανά 15-20 σακιά επιπλέον αλλά θα είχες άμεσο ανέβασμα της θερμοκρασίας. Τα τετραγωνικά είναι πολλά αλλά το μηχάνημα καλό μου φαίνεται θα προτιμούσα τον palazeti είναι πολύ ακριβότερος?
Να σου είναι καλορίζικος και απροβλημάτιστος σου εύχομαι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147053 από jimthess
Απαντήθηκε από jimthess στο θέμα StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
φιλε μου ,πιστευω οτι εισαι λιγο υπερβολικος για μεγαλυτερο καυστηρα. ο υδραυλικος μου που ειχα συζητήσει για τον καυστηρα πετρελαιου μου που ηταν 50αρης μου ειχε πει οτι ηταν υπερβολικα μεγαλος για τα τετραγωνικα μου γι αυτο και και εκαιγα πολυ πετρελαιο. Η αληθεια ειναι οτι λεπτομερειες δεν γνωριζω. Παντως οταν εψαχνα για καυστηρες-λεβητες ολοι οι αντιπροωποι μου λεγαν οτι θα καψω γυρω στους 7-8 τονους. Οταν λοιπον εκαψα αυτον τον (βαρύ) χειμώνα και τόσους πολλούς μήνες και με τόση μεγάλη θερμοκρασία μέσα στο σπίτι ,μόνον 5.5 τόνους είμαι υπερευχαριστημένος. Επίσης το σπίτι ζεσταινόταν αμέσως. Και τέλος για όσους ψάχνουν για πελλετ ,η ζέστη που είχε το σπίτι με το πελλετ δεν την είχα ποτέ με το πετρέλαιο αλλά και και ούτε προβλήματα που είχαν φίλοι με ξυλοκαυστήρες ( έβαζα τα σακουλάκια μου το πρωί και ησύχαζα μέχρι την άλλη μέρα ή μέρες).
Γι αυτό φίλε μου καταλήγωντας ήθελα να σου πω ότι εγώ αγόρασα τον καυστήρα με το εξής τρίπτυχο : 1. όχι πολύ ακριβός 2. αξιοπιστία 3.άμεσο σέρβις.
Φοβόμουν πολύ γιατί δεν ασχολήθηκα με λεπτομέρειες αλλά στην γνώμη ενός μέλους από εδώ.
Και αποδείχθηκε καλύτερο από ότι νόμιζα....χωρίς υπολογισμούς και λόγια ή μετρήσεις...μόνον εμπειρικά. (περιττό να σου πω ότι είχα τρομοκρατηθεί από τα προβλήματα που διάβαζα ότι βγάζαν τα μηχανήματα.
Ελπίζω η οποιαδήποτε επιλογή σου να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #147054 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:StarFire maxi 30 (Θεσσαλονίκη)
Ο φίλος Σταθης ειναι παντα υπερβολικος οπως και εαν το μηχάνημα σου εαν δεν ειναι ελληνικο ειναι για τον ......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ