Atmos DC25S με δοχείο σε μονοκατοικία 105τμ.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162110 από Valo
Με την αλλαγή της βαλβίδας πέτυχες καλύτερους χρόνους θέρμανσης των δοχείων αλλα είναι λογικό ο λέβητας να μην πιάνει πχ 80 βαθμούς όταν ο κυκλοφορητής προς δοχείο λειτουργεί. Ο λόγος είναι πως η βαλβίδα πλέον δεν σταγγαλίζει τόσο πολύ την παροχή στην έξοδο ΑΒ προς τον λέβητα και έτσι υπάρχει μεγαλύτερη ροή απο και προς το δοχείο. Το επιστρεφόμενο νερό απο δοχείο προς λέβητα απο τους 35 πχ βαθμούς είναι δύσκολο να πάει στιγμιαία στους 75+ όταν βρίσκεται σε κίνηση περνώντας μέσα απο τα τοιχώματά του. Εξαρτάται βέβαια και απο την ταχύτητα του κυκλοφορητή σου και του Δτ .
Κατα την γνώμη μου , καλά έπραξες και έβαλες χαμηλότερη βαλβίδα (66c) εφόσον ο λέβητας είναι χαλύβδινος - δεν έχεις πρόβλημα.
Η μήπως είναι μαντεμένιος ?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162123 από nick833
Χαλύβδινος είναι. Αυτό που ήθελα ήταν, να μην έχω πολλή ώρα off το βεντιλατέρ και το πέτυχα. Βέβαια βοήθησε και μία προσθήκη ακόμη... Ρύθμισα τις στροφές λίγο χαμηλότερα, με αυτό ...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162234 από jamiespoursas
Nick καλή χρονιά και καλές καύσεις.
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με την φόρτιση του δοχείου. Πιάνει ο λέβητας τους 80οC που τον έχω ρυθμισμένο, κόβει το βεντιλατέρ και το δοχείο είναι ακόμη στους 50οC. Φορτίζει αργά όπως λες κι εσύ, για πολλή ώρα ο ανεμιστήρας είναι στο off, εκτός εάν ζητήσουν ζεστό νερό οι ηλεκτροβάνες.
Τι ακριβώς άλλαξες στο Laddomat για να γίνει από 72oC σε 66oC?
Σε εμένα που έχω μόνο 1000 λίτρα δοχείο και τον 40αρη λέβητα, θα δουλέψει ή προτείνεις κάτι άλλο? Σε ρωτάω λόγω εμπειρίας δικής σου και βλέπω ότι την ψαχουλεύεσαι γενικά με την λειτουργία του συστήματος.
Επίσης δεν κατάλαβα τι ρυθμιστής είναι αυτός επάνω στον πίνακα του λέβητα. Κατάλαβα δηλαδή ότι ρυθμίζεις τις στροφές του ανεμιστήρα, αλλά κάντο αδερφέ πιο λιανά αν μπορείς. Τι σημαίνουν οι αριθμοί που έβαλες κλπ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162252 από nick833
Καλή Χρονιά.
Το 80 που βάζεις είναι λίγο, με το Laddomat στους 72 δίνεις στο δοχείο μόνο την διαφορά των 8 βαθμών.

Δοκίμασε να ανεβάσεις τον λέβητα στους 85-86°.
Το άλλο σου θέμα είναι το μικρό δοχείο, Λογικά θέλεις ακόμη ένα 1000
Και απ' ότι θυμάμαι, είχες και θέμα με την καμινάδα.

Εγώ τον ανάβω το μεσημέρι, φουλάρω και ξαναπάω σε 5 περίπου ώρες για ένα ακόμη γέμισμα(ανάλογα με τον καιρό), και έχω ζέστη μέχρι το επόμενο μεσημέρι, ΞΕΝΟΙΑΣΤΑ !

Aυτό με το dimmer στον ανεμιστήρα, το έβαλα γιατί καίω πολλά και ξερά λεπτά ξύλα.
Την διαβάθμιση την έχω κάνει πρόχειρα, στο 2 δουλεύει περίπου στο 50% και είναι μια καλή τιμή για τα ξύλα που προανάφερα, (έχει μικρά διαστήματα με τον ανεμιστήρα στο Οφ) μετά άλλαξα και το παρακάτω εξάρτημα στο Laddomat και τώρα δεν έχω καθόλου ΟΦ, μέχρι τα δοχεία να περάσουν τους 70° περίπου και μετά αρχίζουν τα μικρά οφ.
Πιστεύω ότι τώρα λειτουργεί ιδανικά (κρίνοντας από την κατανάλωση, την στάχτη και το χρώμα που έχουν τα μονωτικά στις πόρτες, που είναι πλέον άσπρες).

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162262 από jamiespoursas
Μου ακούγονται πολύ ωραίες αυτές οι παραμετροποιήσεις.
Θα δοκιμάσω να τον δουλεύω πιο ψηλά όπως λες, απλά θα βάζω λιγότερα ξύλα για να αποφύγω τις υπερθερμάνσεις και το άνοιγμα της βαλβίδας ψύξης.
Θα αλλάξω κι εγώ το εξαρτηματάκι του Laddomat και θα δούμε πως θα πάει.
Τώρα με τα πολλά off τα σφραγιστικά στον επάνω θάλαμο είναι κατράμι μαύρα, ενώ στον κάτω θάλαμο λευκά όπως λες.
Με την καμινάδα και το εξτρά δοχείο θα ασχοληθώ την νέα σεζόν, γιατί μόνωσα την κεραμοσκεπή φέτος.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162388 από nick833

nick833 έγραψε: Γεια σας.
Ακόμη την ψάχνω για UPS. Νομίζω ότι αυτό θα μου κάνει, μαζί με μία μπαταρία αυτοκινήτου για να την εναλλάσω με αυτήν του Getz μου σε περίπτωση πολύωρης διακοπής.

Τώρα πλέον δεν με απασχολούν και οι διακοπές ρεύματος. Πριν ένα μήνα είχαμε πολλές.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ