Atmos DC25S με δοχείο σε μονοκατοικία 105τμ.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162252 από nick833
Καλή Χρονιά.
Το 80 που βάζεις είναι λίγο, με το Laddomat στους 72 δίνεις στο δοχείο μόνο την διαφορά των 8 βαθμών.

Δοκίμασε να ανεβάσεις τον λέβητα στους 85-86°.
Το άλλο σου θέμα είναι το μικρό δοχείο, Λογικά θέλεις ακόμη ένα 1000
Και απ' ότι θυμάμαι, είχες και θέμα με την καμινάδα.

Εγώ τον ανάβω το μεσημέρι, φουλάρω και ξαναπάω σε 5 περίπου ώρες για ένα ακόμη γέμισμα(ανάλογα με τον καιρό), και έχω ζέστη μέχρι το επόμενο μεσημέρι, ΞΕΝΟΙΑΣΤΑ !

Aυτό με το dimmer στον ανεμιστήρα, το έβαλα γιατί καίω πολλά και ξερά λεπτά ξύλα.
Την διαβάθμιση την έχω κάνει πρόχειρα, στο 2 δουλεύει περίπου στο 50% και είναι μια καλή τιμή για τα ξύλα που προανάφερα, (έχει μικρά διαστήματα με τον ανεμιστήρα στο Οφ) μετά άλλαξα και το παρακάτω εξάρτημα στο Laddomat και τώρα δεν έχω καθόλου ΟΦ, μέχρι τα δοχεία να περάσουν τους 70° περίπου και μετά αρχίζουν τα μικρά οφ.
Πιστεύω ότι τώρα λειτουργεί ιδανικά (κρίνοντας από την κατανάλωση, την στάχτη και το χρώμα που έχουν τα μονωτικά στις πόρτες, που είναι πλέον άσπρες).

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162262 από jamiespoursas
Μου ακούγονται πολύ ωραίες αυτές οι παραμετροποιήσεις.
Θα δοκιμάσω να τον δουλεύω πιο ψηλά όπως λες, απλά θα βάζω λιγότερα ξύλα για να αποφύγω τις υπερθερμάνσεις και το άνοιγμα της βαλβίδας ψύξης.
Θα αλλάξω κι εγώ το εξαρτηματάκι του Laddomat και θα δούμε πως θα πάει.
Τώρα με τα πολλά off τα σφραγιστικά στον επάνω θάλαμο είναι κατράμι μαύρα, ενώ στον κάτω θάλαμο λευκά όπως λες.
Με την καμινάδα και το εξτρά δοχείο θα ασχοληθώ την νέα σεζόν, γιατί μόνωσα την κεραμοσκεπή φέτος.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162388 από nick833

nick833 έγραψε: Γεια σας.
Ακόμη την ψάχνω για UPS. Νομίζω ότι αυτό θα μου κάνει, μαζί με μία μπαταρία αυτοκινήτου για να την εναλλάσω με αυτήν του Getz μου σε περίπτωση πολύωρης διακοπής.

Τώρα πλέον δεν με απασχολούν και οι διακοπές ρεύματος. Πριν ένα μήνα είχαμε πολλές.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162910 από Valo
Μπορείς να μου πείς η τρίοδη ανάμιξης που έχεις απο δοχείο προς σώματα ποιά είναι και σε τι θερμοκρασία? Την δουλευεις με ελεγκτή αντιστάθμισης ή χειροκίνητα?

Ευχαριστω !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162941 από nick833

Valo έγραψε: Μπορείς να μου πείς η τρίοδη ανάμιξης που έχεις απο δοχείο προς σώματα ποιά είναι και σε τι θερμοκρασία? Την δουλευεις με ελεγκτή αντιστάθμισης ή χειροκίνητα? Ευχαριστω !

Στην επισύναψη δες την βάνα. Την έχω ρυθμίσει χειροκίνητα στους 60° (όταν τα δοχεία είναι πάνω από 65°, ή ο λέβητας να είναι αναμένος).
Μετά έκανα δική μου πατέντα για τον έλεγχο. Αν σβήσει ο λέβητας και τα δοχεία πέσουν κάτω από 65°, ανοίγει μία ηλεκτροβάνα και παρακάμπτει την τρίοδη, για να πάρουν τα σώματα όλη την θερμοκρασία. Δες αυτό το πόστ της προηγούμενης σελίδας energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&limitstart=0#153457
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162943 από Valo
Τώρα κατάλαβα τι έχεις κάνει.. Με την ηλεκτροβάνα στην ουσία δίνεις άλλον δρόμο για τα νερά προς τα σώματα σου. Είναι τρίοδη η extra ηλεκτροβάνα που έχεις βάλει?
Και κάτι ακόμη : Στις φωτογραφίες σου δεν διακρίνεται καλά το σημείο της σύνδεσης απο δοχείο προς σώματα και φαίνεται σε εκείνο το ίδιο σημείο να καταλήγει και η σύνδεση ζεστών απο λέβητα προς δοχείο. Φαίνεται σαν να δίνεις και να παίρνεις νερα απο το ίδιο σημείο. Έτσι το έχεις ή με ξεγελούν οι φωτογραφίες?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ