Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149828 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Λοιπον το θεμα εχει ως εξης...:
Χθες και μετα απο 5ωρο παιδεμα και παρα πολλες δοκιμές με τον πελλετολεβητα κατεληξα στα εξης:
Μειωσα την ποσοτητα του πελλετ ανα προγραμμα (Ρ6,Ρ5 κοκ) κατα 0.4¨ δηλαδη στο C08 ηταν 3.0 εγινε 2.6 κλπ.
Αυξησα ελαχιστα τον αερα του ανεμιστηρα θερμανσης κατα 1 μοναδα (U08 απο 77 σε 78 κλπ) , μειωσα τις στροφες του ανεμιστηρα 2 κατα 10 Volt αναλογα το προγραμμα (F08 απο 230 σε 220 κλπ) και αυξησα λιγο τον χρονο ενεργοποιησης του κοχλια απο εκει που ηταν 8.0" τον πηγα στα 9.0" γιατι φαινοταν οτι εριχνε πελλετ πριν καει η προηγουμενη ποσοτητα με αποτελεσμα να μπουκωνει στην αρχη.
Τα πραγματα φαινονται εμφανως καλυτερα, μειωθηκε ο καπνος κατα πολυ χωρις ομως να εχει εξαφανιστει τελειως και απο οτι ειδα σημερα πολυ λιγοτερο κλινκερ στο δοχειο καυσης.
Επισης η θερμοκρασια καυσαεριων δεν υπερβαινει τους 190 και το κενο παιζει απο 12-23.
Δεν γνωριζω αν υπαρχει η ειναι δυνατον ενα πελλετ πιστοποιημενο να καπνιζει αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να δοκιμασω και καποιο αλλο πελλετ αλλου κατασκευαστη μολις τελειωσει η υπαρχουσα ποσοτητα με τις υπαρχουσες ρυθμισεις.
Αυτα για την ωρα, οποιαδηποτε προταση η βοηθεια καλοδεχουμενη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149833 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κοσμά καλησπέρα,διαβάζω εδώ στο φορουμ μερικούς φίλους που λένε σε πιά θρμοκρασία ανοίγει ο κυκλοφορητής τους.
Σε εμένα με συνδεμένο και boiler ανοίγει στους 45 βαθμούς και κλείνει στους 40.
Δεν το έχω ανεβάσει ακόμα γιατί δεν ξέρω αν εκτός από το ΤH19 πρέπει να πειράξω και άλλη ρύθμιση.
(Θέλω να ανοίγει 50 και να κλείνει 45.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149836 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Και εγω που εχω μπόιλερ ο κύκλο φορητής ανοίγει στους 55 και σταματάει στους 52.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149838 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet

dimospsy έγραψε: Και εγω που εχω μπόιλερ ο κύκλο φορητής ανοίγει στους 55 και σταματάει στους 52.

Δήμο καλησπέρα,δεν τον πειράζω ακόμα γιατί ενώ ξέρω ποιό κωδικό θα πειράξω να ανοιγει,δεν ξέρω ποιός κωδικός είναι που κλείνει τον κυκλοφορητή.
Με τα νερα δηλωμένα στους 55, όταν ξεκινάει ο λέβητας θέλει ώρα να τα φέρει 55 γιά να ανοίξει ο κυκλοφορήτης ή τα κρατάει ζεστά και λίγο πεσμένα το σύστημα, άρα όταν ξεκινάει από 40-45 να θέλει περίπου 30 λεπτά της ώρας να τα φέρει 55.
Στο λέω αυτό γιατί κάτι κρύες ημέρες από 19-22 βαθμούς τα νερά κάνανε 50 λεπτά να πάνε 60 βαθμούς.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149839 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Και εμενα ο κυκλοφορητης ανοιγει στους 45 και κλεινει στους 40 .Εκτος του ΤΗ19 που ειναι η θερμοκρασια ενεργοποιησης του κυκλοφορητη νομιζω οτι το offset δινεται απο το ΙΤΗ19 που λογικα ειναι η υστερηση και απο οτι θυμαμαι ειναι ακριβως κατω απο το ΤΗ19

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149840 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet

Kosmas71 έγραψε: Και εμενα ο κυκλοφορητης ανοιγει στους 45 και κλεινει στους 40 .Εκτος του ΤΗ19 που ειναι η θερμοκρασια ενεργοποιησης του κυκλοφορητη νομιζω οτι το offset δινεται απο το ΙΤΗ19 που λογικα ειναι η υστερηση και απο οτι θυμαμαι ειναι ακριβως κατω απο το ΤΗ19

Αρα Κοσμά εκεί που λέει 3,θα εννοεί ότι άμα ανοίγει 45 ,κλείνει 42 βαθμούς.
Θα κάνω από βδομάδα αυτό που λέει ο Δήμος ,θα το βάλω 55 βαθμούς να δω αν κερδίζω τίποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ