Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125808 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Και κάτι άλλο ρε παιδιά :
Πόση ώρα κάνει ο Λεβητας για ανεβάσει τα νερά εκεί που τα ζητάτε;
Μιλάμε πάντα όταν τα νερά είναι τέρμα χαμηλά. Συνήθως εμένα είναι στο το πρώτο άναμμα τις ημέρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125823 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ το θερμοστατη τον εβαλα απο περυσι που αγορασα το λεβητα ειναι olympia electronics BS-804 ειναι οκ συνδεμενος ξηρη επαφη χωρις ρευμα(ειμαι ηλεκτρονικος- ηλεκτρολογος 16 χρονια βιομηχανια δουλευω) ρυθμιση mode stayby on.συνηθως σε αυτους τους λεβητες οταν το σπιτι πιασει θερμοκρασια και σβησει ο θερμοστατης δεν θα πρεπει να σταματησει ακαριαια να ριχνει πελλετ ο κοχλιας και να μπει σε σβυσιμο -κρυωμα?σε εσας τι κανει?εχω ενα φιλο εδω στη λαμια 35 χιλιομετρα μακρυα που εχει τον ιδιο λεβητα αλλα επειδη δεν με παει ο δρομος μου προς τα κει δεν μπορω να παω να δω πωσ δουλευει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125824 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

kyriazisg έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

panava έγραψε: Καλή Χρονιά σε όλους.
Να σας γράψω και εγώ τις μέχρι τώρα εμπειρία μου. Λοιπόν με τα νερά στο 70 σήμερα στους 72. Κυκλοφορητής στο 1. Ισχύ στο 3. Hermes 25KW, (Necia 25) και σώματα Hansa με ενδοδαπέδια σωλήνωση.Σπίτι 80τμ καθαρό (χωρίς τους εσωτερικούς τοίχους) με διπλό τούβλο και μόνωση, πόρτες - παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 1ος όροφος, ελεύθερο από όλες τις πλευρές και από πάνω ταράτσα, στον Ασπρόπυργο Αττικής.
Καίω 1-1,2 τσουβάλια όλη τη μέρα. Ανάβω στις 9:00 το πρωί με θερμοστάτη στους 21 και στους 22 μετά τις 17:00. Σβήνω στις 22:00-22:30 περίπου με 22 βαθμούς. Μέχρι το πρωί η θερμοκρασία έχει πέσει στους 18c. Με εξωτερικές 5-6.
Καλό θα είναι να αναφέρουμε και την μάρκα του πέλλετ που χρησιμοποιούμε για να δούμε και οι υπόλοιποι τι έχει δοκιμαστεί και δουλεύει καλά με τον λέβητα μας ώστε να βρίσκουμε την οικονομικότερη δυνατή λύση, νούμερο ένα ζητούμενο. Αυτή τη στιγμή έχω Golden Nuggets.
Βέβαια ακριβά σε σύγκριση με άλλα, αλλά με καλή πιστεύω απόδοση και λίγη στάχτη. Ενδεικτικά στα 33 τσουβάλια περίπου μισό κουβά στάχτη. Ο υδραυλικός μου είπε τα νερά στο 70 για απόδοση και οικονομία.
Από ιδία πείρα, ο θερμοστάτης είναι το πάν. Είχα αναλογικό και έκοβε και έδινε όποτε ήθελε, Τον δούλευα χειροκίνητα. Μετά από συζήτηση με τον Δήμο έβαλα ηλεκτρονικό και εκεί ήταν η μεγάλη αλλαγή.
Μη κολλάτε με τα νερά. Όσο πιο ζεστά τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται το σπίτι. Ούτως ή άλλως ο θερμοστάτης κανονίζει πότε και πόσο θα ανάβει ο λέβητας. Απορώ πώς ζέσταινε το σπίτι του φίλος του φόρουμ με τα νερά στους 55. Ο λέβητας θα ανάβει πολύ ώρα με μεγάλη κατανάλωση. Εμένα χρειάζεται περίπου 3 ώρες να πιάσει την θερμοκρασία το πρωί και μετά όταν πέσει η θερμοκρασία δεν χρειάζεται ούτε 1 ώρα για να επανέλθει.
Δήμο, καλά ο θερμοστάτης δεν παίζετε, με έσωσε, το μπόιλερ μου (ηλιακός 200lt) είναι συνδεδεμένο παράλληλα με το καλοριφέρ και το νερό πολύ καυτό.
ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW: Τι λέει το πέλλετ του Μαρινόπουλου από στάχτη και απόδοση;
Γράφοντας τις εμπειρίες μας θα έχουμε καλύτερη και οικονομικότερη θέρμανση.
Ξέχασα να αναφέρω πως με τον κυκλοφορητή στο 1 τα νερά φεύγουν και επιστρέφουν πιο αργά με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πιο γρήγορα η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα.


Επειδη δεν εχεις ακομα εμπειρια, απλα θα πω οτι ολα οσα γραφεις περι λειτουργιας ειναι λαθος!
Για να στα αναλυσω λιγο :
1) Τον λεβητα δεν θα το σβηνεις! Χαμηλωνε το βραδυ ελαχιστα την θερμοκρασια στον θερμοστατη σου! Με τον τροπο που λειτουργεις εχεις περισσοτερη καταναλωση + οτι δεν υπαρχει ανεση στον χωρο το πρωι!
2) Τα νερα (αν τα σωματα σου επαρκουν για τον χωρο και δεν ειναι λιψα) να τα κατεβασεις! Εχει επιπλεον καταναλωση! Συνδιαζοντας το επανω που σου γραψα θα δεις οτι θα καις λιγοτερα! Επισης αν το δικτυο σου ειναι απο πλαστικες σωληνες και οχι χαλκο, να ξερεις οτι οσο πιο ψηλα εχεις τα νερα τοσο πιο καταπονεις τους πλαστικους και καποια στιγμη θα το πουν το ποιημα! Οι 55 ή 60 βαθμοι ειναι πολυ καλες θερμοκρασιες να κυκλοφορει!

Σε οτι αφορα την καταναλωση εισαι υψηλα για τα δεδομενα του σπιτιου και την περιοχη σου. Αν δουλεψεις οπως προτεινω, λογικα θα πεσεις αισθητα. Την δοκιμη βεβαια θα την κανεις για καποιες μερες και παρε τον ΜΟ για να το καταλαβεις.

Κύριοι καλημέρα και συγνώμη για την σφήνα στο νήμα σας ,
Φίλες Kosmidis επειδή με έβαλαν σε σκέψεις τα λεγόμενα σου , το δίκτυο μου είναι μονοσωλήνιο με πολυστρωματική , τα νερά είναι ρυθμισμένα στους 70 βαθμούς και με το modulation κάποιες φορές φτάνουν και στους 85C ! Θεωρείς ότι πρέπει να τα χαμηλώσω ? Ποτέ δεν έχει χρειαστεί ως τώρα να στείλω τόσο ζεστά νερά στα σώματα και έχω ημερήσια κατανάλωση 17kg . Σημείωση ότι επειδή δουλεύω και αντιστάθμιση κάποιες τιμές που ορίζω στην καμπύλη των θερμοκρασιών για τους -20 ζητάει 70 , οπότε αν κατεβάσω τα νερά του boiler πρέπει να αλλάζω και αυτή την τιμή ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση (Λέβητας Kostrzewa Farmer Bio 24KW - Μαγούλα Αττικής, μονοκατοικία 75τμ)


Εσυ φιλε μου θα πρεπει αφενως να χαμηλωσεις την θερμοκρασια και αφετερου να ρυθμισεις το Modulation στον λεβητα σου να δουλευει για λιγοτερους βαθμους. Δηλαδη αν βαλεις 60 τα νερα θα πρεπει το Modulation να το ρυθμισεις να φτανει πχ +5 βαθμους, δηλαδη τα νερα μαξιμουμ να φτανουν τους 65 βαθμους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125828 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ το θερμοστατη τον εβαλα απο περυσι που αγορασα το λεβητα ειναι olympia electronics BS-804 ειναι οκ συνδεμενος ξηρη επαφη χωρις ρευμα(ειμαι ηλεκτρονικος- ηλεκτρολογος 16 χρονια βιομηχανια δουλευω) ρυθμιση mode stayby on.συνηθως σε αυτους τους λεβητες οταν το σπιτι πιασει θερμοκρασια και σβησει ο θερμοστατης δεν θα πρεπει να σταματησει ακαριαια να ριχνει πελλετ ο κοχλιας και να μπει σε σβυσιμο -κρυωμα?σε εσας τι κανει?εχω ενα φιλο εδω στη λαμια 35 χιλιομετρα μακρυα που εχει τον ιδιο λεβητα αλλα επειδη δεν με παει ο δρομος μου προς τα κει δεν μπορω να παω να δω πωσ δουλευει.


Σε εμένα σταματάει να ρίχνει και γράφει wait cooling.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125833 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ το θερμοστατη τον εβαλα απο περυσι που αγορασα το λεβητα ειναι olympia electronics BS-804 ειναι οκ συνδεμενος ξηρη επαφη χωρις ρευμα(ειμαι ηλεκτρονικος- ηλεκτρολογος 16 χρονια βιομηχανια δουλευω) ρυθμιση mode stayby on.συνηθως σε αυτους τους λεβητες οταν το σπιτι πιασει θερμοκρασια και σβησει ο θερμοστατης δεν θα πρεπει να σταματησει ακαριαια να ριχνει πελλετ ο κοχλιας και να μπει σε σβυσιμο -κρυωμα?σε εσας τι κανει?εχω ενα φιλο εδω στη λαμια 35 χιλιομετρα μακρυα που εχει τον ιδιο λεβητα αλλα επειδη δεν με παει ο δρομος μου προς τα κει δεν μπορω να παω να δω πωσ δουλευει.


Tο σπιτι μπορει να σταματαει να ζηταει, αλλα τα νερα εχουν ανεβει εκει που του εχεις ορισει? Μηπως δηλαδη συνεχιζει να ριχνει πελλετ και δουλευει modulation μεχρι να φτασει τα νερα εκει που εχεις ορισει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125834 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

kosmidis80 έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ το θερμοστατη τον εβαλα απο περυσι που αγορασα το λεβητα ειναι olympia electronics BS-804 ειναι οκ συνδεμενος ξηρη επαφη χωρις ρευμα(ειμαι ηλεκτρονικος- ηλεκτρολογος 16 χρονια βιομηχανια δουλευω) ρυθμιση mode stayby on.συνηθως σε αυτους τους λεβητες οταν το σπιτι πιασει θερμοκρασια και σβησει ο θερμοστατης δεν θα πρεπει να σταματησει ακαριαια να ριχνει πελλετ ο κοχλιας και να μπει σε σβυσιμο -κρυωμα?σε εσας τι κανει?εχω ενα φιλο εδω στη λαμια 35 χιλιομετρα μακρυα που εχει τον ιδιο λεβητα αλλα επειδη δεν με παει ο δρομος μου προς τα κει δεν μπορω να παω να δω πωσ δουλευει.


Tο σπιτι μπορει να σταματαει να ζηταει, αλλα τα νερα εχουν ανεβει εκει που του εχεις ορισει? Μηπως δηλαδη συνεχιζει να ριχνει πελλετ και δουλευει modulation μεχρι να φτασει τα νερα εκει που εχεις ορισει?


Όχι δεν παίζει ρόλο . Το έχω δοκιμάσει πιο παλιά . Φτάσει δεν φτάσει ο Λεβητας κλείνει . Σταματάει να ρίχνει πελλετ.
Και μια φορά που τον έβαλα κατα λάθος προς τον λεβητα και τον σταμάτησα άμεσος. Ένα κλικ-κλικ δηλαδή. Ο Λεβητας δούλεψε μέχρι τους 55 βαθμούς πήρε ο κύκλο φορητής και σταμάτησε να ρίχνει πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ