Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130854 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα περιμένουμε να μας πεις αν έχεις περισσότερη οικονομία αν το κανείς έτσι. Πάντως να προσεχείς για υγροποιησεις στο λεβητα.
Νομίζω ότι θα υποστεί μεγάλο σοκ ο Λεβητας έτσι. ( πολύ ζεστός Λεβητας-κρύα νερά).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130855 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
δημο καλημερα.υγροποιηση γιατι να εχω???1ον κατω απο 12-17 βαθμους δεν εχω ποτε στο λεβητοστασιο.2ον εχω πεταξει τον υαλοβαμβακα και το εχω ντυσει ολο με πετροβαμπακα(μειωμενες απωλειες)3ον ολο το δοχειο νερου θα ειναι παντα ζεστο.για εξηγηστε μου τους λογους μηπως δεν το καταλαβαινω αυτο πους λες!!!!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130856 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα αυτό μου είχανε πει και εμένα όταν ήρθανε να συνδέσουν τον λέβητα,ότι άμα έβαζα ένα δοχείο μετά τον λέβητα (δεν θυμάμαι πως τον ονόμασαν) θα κρατάει νερά ανα πάσα στιγμή ζεστα και θα έχω οικονομία.Αυτό όμως θα το έβαζα εάν είχα πιό πολλά Kw στο λέβητα (πάνω από 35 ??) και εφόσον θα ζέστανα και το δίπλα σπίτι του πεθερού μου (κάτι που μετα αναβλήθηκε).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130859 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε: Κώστα αυτό μου είχανε πει και εμένα όταν ήρθανε να συνδέσουν τον λέβητα,ότι άμα έβαζα ένα δοχείο μετά τον λέβητα (δεν θυμάμαι πως τον ονόμασαν) θα κρατάει νερά ανα πάσα στιγμή ζεστα και θα έχω οικονομία.Αυτό όμως θα το έβαζα εάν είχα πιό πολλά Kw στο λέβητα (πάνω από 35 ??) και εφόσον θα ζέστανα και το δίπλα σπίτι του πεθερού μου (κάτι που μετα αναβλήθηκε).


Οτι να ναι ρε γαμωτο σας λενε! Υποτιθεται επαγγελματιες... :sick:
Το δοχειο αδρανειας σου ειπαν ή αλλιως Μπαφερ. To δοχειο αδρανειας λοιπον μπαινει ασχετος απο τα kw του λεβητα οταν υπαρχει πλεοναζουσα ισχυ και θελουμε να την επωφεληθουμε. ΔΕΝ μπαινει για κανεναν αλλον λογο και ΟΥΤΕ ανεβαζει την ισχυ του λεβητα - δηλαδη με το δοχειο θα εφτανε ο λεβητας να ζεστανεις και τον πεθερο σου! Με χρηση πελλετ δεν ειναι υποχρεωτικη η χρηση δοχειου, αλλα και ουτε βλεπει κανεις θεαματικες διαφορες, καθως ο καυστηρας μας παντα προσαρμοζεται ή ρυθμιζεται στην ισχυ που το θελουμε εμεις. Σε ξυλολεβητα ομως η διαφορα σε καταναλωση και ταλαιπωρεια (πολυ λιγοτερη - καθως ο λεβητας δουλευει συνεχεια σε φουλ ισχυ - αποδιδει καλυτερα και δεν πιανει πισσες) ειναι σημαντικη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130860 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Χαιρετώ την παρέα εδώ του Vesta
ΚΩΣΤΑ VESTA 40KW πράγματι θα έχεις νομίζω υγροποιήσεις και κυρίως στα πρώτα νερά της επιστροφής αφού δώσει ο κυκλοφορηρής και κυρίως τις μέρες που δεν υπάρχει μεγάλη απαίτηση για θέρμανση και τα διαστήματα αδράνειας θα είναι μεγάλα(αν δεν έχει τρίοδη φορτίου ο λέβητας). Μια και ασχολείσαι μόνος σου θα σου πρότεινα να βάλεις και μία τρίοδη ανάμιξης στα νερά προσαγωγής των σωμάτων, έτσι θα μειώσεις και την διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγής-επιστροφής στον λέβητα και θα έχεις πιο σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130876 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

SakiSystem έγραψε: Χαιρετώ την παρέα εδώ του Vesta
ΚΩΣΤΑ VESTA 40KW πράγματι θα έχεις νομίζω υγροποιήσεις και κυρίως στα πρώτα νερά της επιστροφής αφού δώσει ο κυκλοφορηρής και κυρίως τις μέρες που δεν υπάρχει μεγάλη απαίτηση για θέρμανση και τα διαστήματα αδράνειας θα είναι μεγάλα(αν δεν έχει τρίοδη φορτίου ο λέβητας). Μια και ασχολείσαι μόνος σου θα σου πρότεινα να βάλεις και μία τρίοδη ανάμιξης στα νερά προσαγωγής των σωμάτων, έτσι θα μειώσεις και την διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγής-επιστροφής στον λέβητα και θα έχεις πιο σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι.


Και εγώ αυτο πιστεύω. Και μην ξεχνάς το σοκ που περνάει ο Λεβητας. Δοκίμασε το πΑντως Κώστα και πες μας εντυπώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ