Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130944 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Και εγω το εχω στησει και δουλευει οπως ακριβως ο Fritakos. Εχω τρεις θερμοστατες-ηλεκτροβανες, οι οποιες ειναι συνδεδεμενες σε εναν αυτοσχεδιο πινακα αυτονομιας. Οταν ανοιγουν (ειτε μεμονομενα ή και ολοι) οι θερμοστατες τοτε περνει μπροστα ο κυκλοφορητης του δοχειου αδρανειας και ανεβαζει ζεστα νερα στους οροφους.

Ο λεβητας δουλευει ασχετως αν τραβανε οι οροφοι ή οχι, μπορει να παρει και απλα για να καλυψει τις απωλειες του. Ετσι παντα στον λεβητα και στο δοχειο αδρανειας υπαρχει νερο 60-65 βαθμους, ποτε δεν πεφτει η θερμοκρασια τους παρακατω. Φυσικα δεν υπαρχει ιχνος υγροποιησης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130948 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

SakiSystem έγραψε: Χρήστο καλησπέρα συμφωνώ σ΄αυτά που λες, δεν ξέρω την λογική λειτουργίας του Vesta.
Τώρα όταν λέμε "stand by" τι κάνει ο πίνακας ; Χωρίς να έχω δει κάποιον υποθέτω πως κρατάει τα νερά του σε κάποια θερμοκρασία και απ΄ότι κατάλαβα ο Κώστας δεν το έχει αυτό και προσπαθεί να το κάνει με μία επέμβαση,
τι κάνει λάθος ο Κώστας και τι δεν κατάλαβα εγώ ;
Αναμένω εναγωνίως την γνώση σου.



Σακη δεν αναφερθηκα για συνδεση σε συγκεκριμενη μαρκα πελλετολεβητα...στην αρχη συνδεσης - λειτουργιας ενος πελλετολεβητα αναφερθηκα.

Τι κανουμε εμεις;;; αντιγραφουμε πιστα τις συνδεσεις που ειχε ο λεβητας - καυστηρας πετρελαιου.

Ανοιγει ενας θερμοστατης χωρου - ηλεκτροβανα, ανοιγει και ο καυστηρας πελλετ...σβηνει ο θερμοστατης χωρου , σβηνει και ο καυστηρας πελλετ.

Εξηγησα παραπανω οτι αυτο κατα την δικη μου εμπειρια ειναι εντελως λαθος.

Ο θερμοστατης χωρου πρεπει να ανοιγει ηλεκτροβανα - κυκλοφορητη και τελος.

Ο λεβητας - καυστηρας πρεπει να ειναι μονιμα ζεστος και να ανοιγει και κλεινει μονος του οταν πεφτει η θερμοκρασια των νερων του...δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με τον θερμοστατη χωρου.

Ειτε υπαρχει δοχειο αδρανειας ειτε οχι ισχυουν τα παραπανω...οπως επισης δεν εχει καμια σχεση η υπαρξη τριοδης στην επιστροφη του λεβητα.

Δυστυχως την συνδεση του πελλετολεβητα απευθειας με τον θερμοστατη χωρου την ζητανε επιμονα οι εμποροι...οχι ολοι βεβαιως.

Σου λεει κατσε να εχω το κεφαλι μου ησυχο, απο πιθανες υπερθερμανσεις λογω διολισθησης θερμοκρασιας κατα το σβησιμο σε περιπτωση που συνδεθει μονιμα stand by.

To ποια ειναι αποδοτικοτερη - οικονομικοτερη συνδεση δεν τους αφορα, αφου εμεις πληρωνουμε το πελλετ που καιμε.

Δυστυχως αυτο που συμφερει τον εμπορο, δεν συμφερει κι εμας καποιες φορες.

ΥΓ. Οι εμποροι που ασχολουνται χρονια με την θερμανση με πελλετς και γνωριζουν το αντικειμενο, το stand by του λεβητα το θεωρουν δεδομενο και αδιαπραγματευτο στην συνδεση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130972 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

kosmidis80 έγραψε: Και εγω το εχω στησει και δουλευει οπως ακριβως ο Fritakos. Εχω τρεις θερμοστατες-ηλεκτροβανες, οι οποιες ειναι συνδεδεμενες σε εναν αυτοσχεδιο πινακα αυτονομιας. Οταν ανοιγουν (ειτε μεμονομενα ή και ολοι) οι θερμοστατες τοτε περνει μπροστα ο κυκλοφορητης του δοχειου αδρανειας και ανεβαζει ζεστα νερα στους οροφους.

Ο λεβητας δουλευει ασχετως αν τραβανε οι οροφοι ή οχι, μπορει να παρει και απλα για να καλυψει τις απωλειες του. Ετσι παντα στον λεβητα και στο δοχειο αδρανειας υπαρχει νερο 60-65 βαθμους, ποτε δεν πεφτει η θερμοκρασια τους παρακατω. Φυσικα δεν υπαρχει ιχνος υγροποιησης!


Καλησπέρα σας
Θεόδωρε, έτσι ακριβώς δουλεύω και εγώ, και νομίζω ο Κωνσταντίνος αυτό θέλει να πετύχει άσχετα αν δεν έχει δοχείο αδράνειας, δηλαδή να μην σβήνει ο καυστήρας.
Χρήστο πάλι συμφωνώ μαζί σου και συνεχίζω να μαθαίνω από σένα, το αντικείμενο αυτό για σένα είναι επάγγελμα και για μένα κατ΄ανάγκη έγινε και "χόμπι" απ΄'όλες τις πληροφορίες που έχουν περάσει μου έχουν μείνει βασικές έννοιες και αρχές της θέρμανσης μου λείπει η τεχνολογία εξαρτημάτων που βοηθά στην πραγματοποίηση μιας εφαρμογής.
Όταν ο κατασκευαστής βάζει τον "Χ" διαχειριστή (controller) για τον καυστήρα του δεν πρέπει όλα αυτά που αναφέρεις να τα συνυπολογίζει ; Γιατί λοιπόν πρέπει εμείς όποια και αν είναι η επιλογή μας σε καυστήρα να κάνουμε διάφορες "ματσακονιές" για να διορθώσουμε τυχόν παραλήψεις και λάθη ;
Διαβάζουμε εδώ, αλλά και αλλού για αναβαθμίσεις λογισμικού για αντικατάσταση εξαρτημάτων και άλλα τέτοια παρόμοια που γίνονται από διάφορες εταιρείες, αφού προκύψουν προβλήματα, αυτό τι σημαίνει ;
Καλά που είναι ο Χρήστος ο Θοδωρής και άλλοι, ακόμη και αυτοί που την έχουν δει μοναδικοί γιατί και από αυτούς μαθαίνω και κυρίως τα μέλη-καταναλωτές που μεταφέρουν τις εμπειρίες τους.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130976 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
SAKI καλησπερα και σε ολους.ειναι φιλε αυτο που λεει ο μαστορας οτι εμας νοιαζει που πληρωνουμε το πελλετ να εχουμε πιο οικονομικοτερες καυσεις και ολοι ψαχνομαστε.αν δεν υπηρχαν υγροποιησεις η θερμικα σοκ του λεβητα θα τον ειχα συνδεσει stand-bay.αλλα και απο την αλλη λεω και βλεπω το εξης΄΄μετα απο καποιες παρεμβασεις που εκανα στο σπιτι και αλλαξα τα μονα τζαμια συρωμενα με αλουμηνια διπλα ενεργιακα με θερμογεφυρα ανοιγωμενα εκει που εκαιγα πριν 24ωρο και δουλευε ο λεβητας 6 ωρες Χ 5 κιλα την ωρα==30 κιλα τωρα 5 ωρες Χ 3.5 κιλα===17.5 κιλα περιπου με 22C ολο το σπιτι ομοιομορφα!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131047 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλημέρα παιδιά.
Θέλω να αύξησω λίγο τον κοχλια λόγο μεγάλης διάστασης πελλετ.
Πως το κάνω αυτο;
Κώστα εσύ μάλλον ξέρεις. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131080 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΔΗΜΟ μπαινεις με το Α09 στο SETTIGS FACTORY και με δεξι κατω βελακι πας στην ισχυ που εχεις(πχ 4) και με αριστερα βελακια ανεβοκατεβαζεις τα δευτερολεπτα κοχλια.οχι πανω απο 1 δευτερολεπτο στο κυκλο γιατι θα αλλαξει συμπεριφορα αν δεν αλλαξεις και καμιναδα και φυσιτηρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ