Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145286 από maragos
Απαντήθηκε από maragos στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπερα σε ολους. Παναγιωτη με λενε και ειμαι νεος χρηστης λεβητα πελλετ. Πριν μπω στο θεμα μου θα ηθελα να με συγχωρέσετε για τα λαθη στα ελληνικα μου, ειμαι ελληνας του εξωτερικου (Ν.Αφρικη) και ειμαι στην Ελλαδα λιγα χρονια.

Στο θεμα μου τωρα.
Εχω βαλει στο σπιτι μου 120μ2 το progetto necia 24kw, το σπιτι εχει 10 σωματα και ενα boiler 80λ.
1.) Τα νερα τα εχω ρυθμιση στους 65C, οταν φτανει 45C ανοιγει ο κυκλοφορητης. Στο σπιτι εχω βαλει θερμόμετρο
στους 21C. Μετα απο 45λεπτα περιπου ο λεβητας ανεβαζει τα νερα στου 65C και μπαινει στο mode "Διαμορφοση", μετα απο 2-3 ωρες τα νερα εχουν φτασει 70C και το σπιτι ανεβαζει θερμοκρασια συνεχια, μετα απο 3-4 ωρες το σπιτι ειναι φουρνος 24C. Τι μπορω να κανω να εχω μονιμα σταθερη θερμοκρασια 21C;

2.) Απο της 10 ωρες συνεχομενης λειτουργιας ο λεβητας ειναι της 8:30 - 9 ωρες σε mode "Διαμορφοση" μπορω με καποιο τροπο να κατεβασω το mode αυτο να πεσουν τα νερα κατω απο 45C να σταματηση ο κυκλοφορητης να κρυωση το Σπιτι και οταν δοση εντολη ο θερμοστατης να τα ανεβαση παλι στο 65

Ευχαριστω για την βοηθεια σας. Και συγνωμη για τα λαθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145288 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ καλησπερα .μπορει να το κανεις με δυο τροπους η να ρυθμισεις απο το κοντρολ να μην δουλευει συνεχεια standby και καταναλωνεις και γινεται φουρνος αμεσα το σπιτι και να δουλευει απο το θερμοστατη on-off οποτε ζητησει το σπιτι να παρει(δεν ειναι παντα καλο αυτο για το λεβητα διοτι τρωει θερμικα σοκ) η απο το κοντρολ αν ρυθμιζει το μοντουλεισον χαμηλωσε το αν μπορεις,βαλε καμια φωτο το κοντρολερ υπαρχει κοσμος εδω να σε βοηθησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145291 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ διαβασα το μανιουαλ για να δουλευει ON-OFF ο λεβητας με το θερμοστατη χωρου πρεπει να μπεις και να αλλαξεις την παραμετρο ΑΟ1 ΑΠΟ 1 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 0 ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 1 ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ δηλαδη να σου κραταει ζεστα τα νερα και οταν ζητησει το σπιτι να ξεκινησουν ζεστα να ερθουν στα σωματα.πιθανον να μην εχεις καλη μονωση και ο θερμοστατης να περνει συνεχεια η να μην ειναι ψηφιακος και να εχεις αναλογικο πραγμα που σημαινει οτι χανει πολυ και οταν ειναι να παρει και οταν ειναι να κοψει.κοιταξε αυτα και πες μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145293 από maragos
Απαντήθηκε από maragos στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κωστα ευχαριστω για την βοηθεια. Εχω το Siemens RDH10 σαν θερμοστατη, ο λεβητας εχει controller TiEemme.
Μια ερωτηση, ολη μου λενε να μην το σβηνω και αναβω το λεβητα δεν ειναι καλω με την ρυθμηση αυτοι δεν θα αναβει και θα σβηνει συνεχεια η θα κρατα την φωτια χαμηλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145294 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι χαλασμένος ο θερμοστάτης του ,γιατί άμα έφθανε 21 βαθμούς θα έσβηνε ή θα έκανε συντήρηση φλόγας και όχι να φθάνει 24 βαθμούς.
Μετά με προβλημάτισε ότι ενώ έχει δηλώσει 65 βαθμούς γιά τα νερά ,αυτά φθάνουν 70.Αυτό δεν έπρεπε να γίνει , με το που φθάνει στην οριζόμενη θερμοκρασία να ρίχνει προγράμματα και να συντηρεί τους 64-65 βαθμμούς.
Όσο γιά τον φίλο marago θα ήθελα να τον ρωτήσω εάν έχει καθαρίσει εσωτερικά τον λέβητα του (μηνιαία συντήρηση)τώρα πρόσφατα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145295 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Φίλε Παναγιώτη κάνεις καλλίτερη οικονομία και δεν ταλαιπωρείς την αντίσταση έναυσης άμα τον έχεις ανοιξε-κλείσε και όχι stand by.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ