Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149220 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΜΟΝΟ που μαλλον δεν μπαινει τελικα παντου διοτι εφτιαξες δικια σου μουφα με σπειρωμα για να την βαλεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ισως κατι παραπανω θα ξερει ο κατασκευαστης.θα επερνε στην τιμη της κεραμικης 2 απλες και θα περνουσες αλλα 4 χρονια!!!!!!!!!!!!!!γνωμη μου φιλικα

Ο κατασκευαστης της σομπας προφανως ενδιαφερεται να εχει μια μεση κατασταση χωρις αυξημενο κοστος για ναναι και ανταγωνιστικος και ακομη θελει και να ταιζει με τα σερβις και τις μικροβλαβες και τα αναλωσιμα το δικτυο του,στην Ιταλια αλλα και οπουδηποτε μιας και ετσι λειτουργει η αγορα.Οχι γνωμη μου,αλλα πειρα μου,φιλικα παντα.Και δεν ισχυει για τις σομπες μονο αλλα για ολα,καπιταλισμος γαρ!
Το οτι δεν μπαινει οπως η γνησια ειναι γιατι οι κεραμικες δεν παιρνουν σφιξιμο στον κορμο τους οπως οι αλλες...εχει και απλες αλλα δεν ταιριαχε παρα 2 χιλιοστα η διαμετρος ακομα και αν δεχοταν σφιξιμο χωρις να σπασει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149221 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Νικολας εγραψε "άστοχη η πατέντα σου θα ψάχνεις να βρεις που είναι οι βίδες και που ειναι το τσέρκι σε 10 ώρες λειτουργίας "

Το τελικο υλικο και ο τροπος συνδεσης θα αποφασιστουν μονο αφου αποδειχτει οτι λειτουργει η λυση αυτη οσον αφορα την "αεροδυναμικη" της...
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149222 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Για να μην περιμενω καθε φορα που τροποποιω κατι και αποτυγχανει ,μεχρι να κρυωσει για την επομενη δοκιμη εκανα τις εξης αλλαγες μεμιας και τωρα που λειτουργησε και πηρε φωτια σε 3 λεπτα μεσα αν συνεχισει να δουλευει και αυριο κλπ καλα θα τις κρατησω ολες.
Αν δεν συνεχισει καλα θα τις παιρνω πισω μια μια μεχρι ναβρω τι φταιει.
Πρωτα για να την παω πιο βαθεια μεσα στον σωληνα απο πισω και να πλησιασει τα πελλετ μπροστα λασκαρισα τον σφικτηρα και την εσπρωξα μαζι με το δαχτυλιδι της περιπου 0,5 εκατοστο πιο βαθια .Πιο πολυ δεν γινοταν,εχει απο μεσα στοπ.
Αν δεν δουλεψει κανονικα θα δοκιμασω να αφαιρεσω οσο μπορω απο το δαχτυλιδι και να παω τις τρυπες αναροφησης πιο πισω.




Επειτα εκανα μια περιστροφη της τρυπας(εχει και μια αντικρυστη)κατα 45 μοιρες,υποθετοντας πως δεν της αφηνει και πολυ αερα να ρουφηξει η παρακειμενη εισαγωγη του αερα καυσης μιας και δεν εχω αερα φρεσκο απο εξω ακομη βαλει οπως περισυ(δεν βρισκω που εχω το Φ43 σπιραλ!).



Τελευταιο εστριψα το λαμακι οπως στις φωτο και πλεον δεν εμποδιζει σχεδον καθολου αερα και αν περασουν πελλετ βλεπουμε







Αφου δουλεψε ας ζεσταθουμε για αποψε κι αυριο μερα ειναι,δεν τελειωνουν οι βελτιωσεις σε μια κατασκευη τετοιου ειδους...τα σχολια σας παρακαλω !
.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149224 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Την εσβησα,περιμενα να κρυωσει αρκετα καμμια ωρα περιπου και λογω ανυπομονησιας μεχρι αυριο την ξαναναψα.Πηρε σε 4,5 λεπτα και προσεξα οτι στα 5 λεπτα αρχιζει και ριχνει για δευτερη φορα πελλετ,που σημαινει αν δεν προλαβουν να παρουν τα πρωτα μετα πεφτουν τα κρυα απο πανω και δυσκολα θα παρει η αν παρει θα αργησει.
Ολα αυτα μαλλον θα αλλαζουν απο το μενου αλλα προς ωρας θελω με τις υπαρχουσες ρυθμισεις να συμπερανω οτι χρειαζομαι και υστερα αν ειναι αναγκαιο τα κανω ολα πριβε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149226 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Αμα πιάνουν τα χέρια σου μη φοβάσε τίποτα.
Πολύ πιθανόν όπως είπε ο Κώστας να είναι η αντίσταση λίγο πίσω.
Τώρα στα δικά μου, όταν γίνει το πρώτο γέμισμα του δοχείου καύσης τα πέλετ καλύπτουν περίπου την μιση ( και λίγο πιό πάνω )τρύπα της αντιστασης?
Στο λέω γιατί στο δικό μου έριχνε πέλετ γιά 33sec και είχα φωτιά με την 2 αναφλεξη , μετά από 7 min , ενώ όταν το φόρτωμα το πήγα στα 45 sec η 1 ανάφλεξη γίνεται στα 4-5 min.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karibu

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149227 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

karibu έγραψε: Την εσβησα,περιμενα να κρυωσει αρκετα καμμια ωρα περιπου και λογω ανυπομονησιας μεχρι αυριο την ξαναναψα.Πηρε σε 4,5 λεπτα και προσεξα οτι στα 5 λεπτα αρχιζει και ριχνει για δευτερη φορα πελλετ,που σημαινει αν δεν προλαβουν να παρουν τα πρωτα μετα πεφτουν τα κρυα απο πανω και δυσκολα θα παρει η αν παρει θα αργησει.
Ολα αυτα μαλλον θα αλλαζουν απο το μενου αλλα προς ωρας θελω με τις υπαρχουσες ρυθμισεις να συμπερανω οτι χρειαζομαι και υστερα αν ειναι αναγκαιο τα κανω ολα πριβε...



Τελικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, άρα ότι χρειάζεται για να δουλέψει σε μένα, σε σένα αυτό μπορεί να μην δουλέψει. Σε σένα ο αέρας τροφοδοσίας μπαίνει από διπλανό σωλήνα και όχι από το σωλήνα της αντίστασης όπως σε μένα. Για αυτό δες αν μπορείς να μεγαλώσεις λίγο τις τρύπες του σωλήνα που βιδώνει η κεραμική ώστε να έχεις περισσότερο αέρα. Αν ανεβάσεις και λίγο τον αέρα δεν νομίζω να είναι καμιά σημαντική παρέμβαση στο μενού.
Επειδή ο αέρας τροφοδοσίας είναι δίπλα, γιαυτό δεν καθαρίζεται επαρκώς ο σωλήνας της αντίστασης στο σβήσιμο και άρα χρειάζεται να μην μπαίνουν πέλλετ εκεί, οπότε δοκίμασε πατέντες που θα διευκολύνουν όσο περισσότερο την είσοδο του καυτού αέρα στο χώρο κάυσης και θα εμποδίζουν την είσοδο πέλλετ στο σωλήνα και κάποια θα κάτσει.
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ