Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149232 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλημερα σε ολους.
Σημερα πηρε στα 8,30 λεπτα και οσον αφορα αυτα που εντοπιζετε:
1.Για να περισσεψει αερας απο την διπλανη ρουφηχτρα των 43mm θα πρεπει αφου το βρω να βαλω το σπιραλ εισαγωγης ουτως ωστε να απομακρυνθουν στο απειρο τα συο στομια εισαγωγης
2.Aν δεν αλλαξει και με αυτο προς το καλυτερο θα κανω κι αλλες τρυπες (σουρωτηρι!) το δαχτυλιδι της αντιστασης
3.Θα κοντυνω το δαχτυλιδι να παει κι αλλο μπροστα η αντισταση (κανα ποντο εχει ακομα περιθωριο να κοπει)
4.Θα πειραξω το μενου (σας το επισυναπτω εδω

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 000.zip
Μέγεθος αρχείου:1,077 KB
για προτασεις χρονου οσων λεμε)για να απεχει η πρωτη απο την δευτερη ριψη πελλετ και να προλαβει να παιρνει φωτια.
5. Για το δυναμωμα του αερα στην αρχη αν ειναι μονο για το καθαρισμα δεν το πειραζω,θα εχω βρει τροπο να μην μπαινουν μεσα ουτως η αλλως.

και μια απορια,τι ειναι η πρωτη αναφλεξη και δευτερη αναφλεξη???
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149233 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

karibu έγραψε:
και μια απορια,τι ειναι η πρωτη αναφλεξη και δευτερη αναφλεξη???



Είναι λάθος ορολογία, η ανάφλεξη είναι μία. Οι σωστοί όροι είναι προέναυση 1 και προέναυση 2.
Δες την επεξήγηση του μενού έναυσης εδώ:
energ.gr/media/kunena/attachments/7932/MENUENAFSISTHALIA.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149234 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

giokaspart έγραψε:

karibu έγραψε:
και μια απορια,τι ειναι η πρωτη αναφλεξη και δευτερη αναφλεξη???



Είναι λάθος ορολογία, η ανάφλεξη είναι μία. Οι σωστοί όροι είναι προέναυση 1 και προέναυση 2.
Δες την επεξήγηση του μενού έναυσης εδώ:
energ.gr/media/kunena/attachments/7932/MENUENAFSISTHALIA.pdf


ok.εμενα η εννοια της προθερμανσης δεν βλεπω να υφισταται αλλα δες σε παρακαλω το μενου μου και πες ποιες παραμετρους πιστευεις πρεπει να πειραξω και ποσο για να δω αν συμβαδιζουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149245 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Νομίζω μόνο το P16. Είναι 1580 ή 1680 στην έναυση, αν διάβασα καλά. Αύξησε το λίγο, αν και επειδή το δικό σου μηχάνημα έχει ξεχωριστή τροφοδοσία αέρα, ενδεχομένως να σου δημιουργήσει άλλο πρόβλημα.
Καλύτερα θα ήταν να μεγαλώσεις τις δύο τρύπες του σωλήνα της κεραμικής, όσο πιο πίσω γίνεται όμως, έτσι ώστε το ρεύμα αέρα που θα μπαίνει να περνάει μέσα και γύρω από τον κεραμικό σωλήνα της αντίστασης για να ζεσταίνεται περισσότερο.
Καλό θα είναι ακόμα, να διαχωρίσεις μεταξύ τους όσο μπορείς με προσοχή, τα καλώδια στο πίσω μέρος της αντίστασης, έτσι ώστε να μπορεί να περνάει περισσότερος αέρας από τον κεραμικό σωλήνα, γιατί έτσι ανεβαίνει σημαντικά η θερμοκρασία του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149246 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
gkiokaspart ευχαριστω που μελετησες μαζι μου :cheer:
εγω κατεληξα να πειραξω το P41 που ειναι η δευτερη ριξια πελλετ και μου κρυωνει τα πρωτα ακριβως οταν καπνιζουν ετοιμα να αναψουν.Αντι να καθυστερει απο την πρωτη ριξια 2,5 λεπτα ,θα το κανω να καθυστερει 4 λεπτα και βλεπω αν τα καταφερει μετα απο αυτο.Ομως προεκυψε θεμα ,δεν μπορω να μπω στο μενου P41 γιατι οταν παω σε προηγουμενο μενου c7 και παταω να μπω ,γραφει wrong key...
Eνημερωσα τον αντιπροπωπο και φιλο και αυριο θα μιλησει με edilkamin και θα δω τι ειναι λαθος στο μενου.
Ψαχνοντας ειδα οτι εχει λειτουργησει 4000 ωρες και εχει κανει 1100 αναμματα η αρχικη μη κεραμικη αντισταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149249 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Δεν νομίζω ότι πρέπει να πειράξεις το πέλλετ. Αν καπνίζει, ακόμη καλύτερα αν δυναμώσεις λίγο τον αέρα ακόμη και φρέσκο πέλλετ θα πέσει θα ανάψει το ζεστό.
Η προτεινόμενη παρέμβαση στην αντίσταση στη συνημμένη φωτό:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ