Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150114 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Re:Re:Λέβητες Progetto Pellet
Την Παρασκευή επιστρέφοντας από Ξάνθη, σταμάτησα και πήρα μερικά τσουβαλάκια από το βουλγάρικο πέλλετ του Σαμακοβλή.
Μου το παίνεψε πολύ, δυνατό, καθαρό, το παίρνουν αρτοποιοί για μεγάλη φλόγα.
Θα το δοκιμάσω και θα δώ και αυτουνού την προκοπή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150115 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ στην παρεα.BIOPEL μηπως ο λεβητας 30KW με 14 σωματα 200 λιτρα μποιλερ και 180τμ σπιτι και με τις θερμοκρασιες που θες για να ζεστενεσαι και εκτεθημενο το σπιτι μηπως ειναι μικρος ο λεβητας?ειχες μετρησει απωλειες και να βγαλεις τα σωστα KW για τον λεβητα και τις θερμιδες που απαιτουνται?1100 κιλα σε 40 μερες δεν ειναι πολλα?γνωμη μου!!!ΔΗΜΟ η δικια μου η παρατηριση με τις σκαλες ειναι αν π.χ. ζηταμε τα νερα να φτασουν 65C στη σκαλα 4 μολις φτανουν στα 62 ριχνει σκαλες.Οταν τα εχω 65 στη σκαλα 3 και φτασουν 63 ριχνει σκαλες.δηλαδη οσο μεγαλωνουν οι σκαλες μεγαλωνει και η διαφορα που θα τις ριξει.για δες το και εσυ στο δικο σου κοντρολλερ TIEMME.

εμενα φοραει το μικρονοβα.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150117 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα με δεδομένο τον λέβητα πετρελαίου που έχω, ναι , είναι μικρός αυτός των 30 KW.
Όμως με την μόνωση και με αλλαγή κάποιων κουφωμάτων, χωρίς να μετρήσω απώλειες αλλά μόνο θερμίδες σωμάτων, και με γνώμονα όλων όσων τεχνικών-πωλητών-αντιπροσώπων που επισκεύτηκα πρίν καταλήξω στον συγκεκριμένο, ήταν πως τα 30 ΚW είναι αν όχι πολλά, τουλάχιστον ικανοποιητικά και πάνω από οριακά.
Για τα 40 KW είχα αποφασίσει αλλά κόστιζαν παραπάνω 1000 και κάτι ευρώ, ποσό που δεν διέθετα για την συγκεκριμένη μάρκα.
Πάντως τον δουλεύω στα 20 και 25 KW ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και τις ταυτόχρονες ανάγκες, δηλαδή αν θέλω όλα στο φούλ θα δουλέψει στα 30 κιλοβάτ, ενώ αν θέλω μόνο όροφο πέφτει μέχρι και στα 10 κιλοβάτ.
Από αυτά που διαβάζω όμως από χρήστες με σόμπες πέλλετ, αλλά και λέβητας μικρότερους από τον δικό μου, βλέπω ότι γράφουν για κάτι καταναλώσεις 3 και 4 τσουβαλάκια την μέρα, οπότε εγώ με αυτά που θέλω νομίζω ότι είμαι αρκετά καλά.
Εσύ με τον 40άρι, που κυμαίνεσαι??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150124 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
BIOPEL αφου το εψαξες κατι θα ξερουν οι ειδικοι παραπανω.τωρα με την θερμομονωση και τα κουφωματα σιγουρα θα εχεις κερδος.για ΛΑΜΙΑ που ειμαι αν διαβασεις στις προηγουμενες σελιδες με τον 40αρη που εχει 5 σκαλες τον δουλευω παντα στην 3η σκαλα ολα τα χρονια για 93τμ σπιτι. με καποιες επεμβασεις που εκανα τον Φεβρουαριο 2015 στο σπιτι κουφωματα ανοιγωμενα ενεργειακα (υπηρχαν συρωμενα παλια σειρα)και το κενο των συρωμενων το γεμισα με νεοπορ γραφιτουχο(που βαζουν στις θερμοπροσοψεις) και μια πορτα εισοδου σπιτιου (θωρακισμενη) σφραγισα απο αερα που εμπαινε.τη χρονια 2012 και 2013 εκαψα απο 2,5 εως 3 τονους.πιστευω φετος θα δω ποσο κερδιζω απο τις επεμβασεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150130 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κωστα δεν εχω timme εχουμε τον ιδιο κοτρολλερ εμεις...
micronova...
Και ειναι οπως τα λες τα πραμματα.
Αν βαλω 65 βαθμους και 5 σκαλα τοτε στους 62 θα πεσει στην 4 στους 63 στην 3 και στους 64 στην 2.
Παρακατω το ειδα μονο να πηγαινει οταν ειχα παρει απο το πελλετ που ηταν πολυ μικρο σε μηκος(κατω απο ενα ποντο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150143 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα Πήχα, Δήμο και Παπαδάκη καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο που δουλεύουν οι λέβητες σας όταν πιάσουν την θερμοκρασία που επιλέγετε, δηλ. εάν για παράδειγμα έχετε τον λέβητα σας με επιθυμητή θερμοκρασία 62 βαθμούς και πιάσει ο θερμοστάτης χώρου την επιλεγόμενη θερμοκρασία π.χ 22 βαθμούς , κλείνει η ηλεκτροβάνα των σωμάτων και αφού ξεπεράσει ο λέβητας το διαφορικό που έχετε θέσει, σβήνει εντελώς ο λέβητας ή σιγοκαίει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία των νερών απο το γύρισμα του κυκλοφορητή και ξαναπαίρνει μόλις πιάσει το κάτω διαφορικό των 62 βαθμών ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ