Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150155 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

BIOPEL έγραψε: Καλημέρα Κώστα, καλό μήνα.
Ο δικός μου δουλεύει ως εξής : παρακάμπτω τα δευτερόλεπτα για να ρίξει, για να φυσήξει, για να προθερμάνει και πάω στο σημείο που ήδη έχει πιάσει την θερμοκρασία νερού που έχω ζητήσει, π.χ τους 60 βαθμούς. Πρίν πιάσει όμως τους 60 αρχίζει σιγά - σιγά να κάνει το λεγόμενο modulation και να πέφτει η ισχύς του. Δεν είναι με σκάλες αλλά με κιλοβάτ, από τα 0 έως τα 30.
Έχω βάλει διαφορικό above 15 βαθμούς και μέχρι να πιάσει τους 75 πέφτει η ισχύς του στο 0,5 κιλοβάτ ψιλοτρώγοντας φυσικά πέλλετ.
Φτάνοντας τους 75 βαθμούς κάνει καθάρισμα το μοτέρ σε φούλ στροφές και σβήνει ο καυστήρας.
Διαφορικό below έχω 5 βαθμούς οπότε σιγά-σιγά κρυώνει το νερό του λέβητα διότι ο κυκλοφορητής το γυρνάει, και μόλις φτάσει η θερμοκρασία τους 55 βαθμούς ξαναπαίρνει μπρός.
Στην πορεία του σβησίματος, εάν θέλω να ανοίξει κάποια κατανάλωση, π.χ για τον όροφο, υπάρχει το ζεστό νερό του λέβητα, τα 70 λίτρα που έχει και αμέσως ζεσταίνονται τα σώματα. Εάν υπάρχουν απορίες, εδώ είμαστε.[/quote


Biopel σκέφτηκες να βάλεις δοχείο αδρανείας ? (500 λίτρα) γιατί έτσι όπως το δουλεύεις αυτό θυμήθηκα

Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150156 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet

panava έγραψε: Καλημέρα στη παρέα. Σήμερα ο λέβητας μου μας άφησε χρόνους. Ο διακοόπτης αναμένος και το καντρόλερ σβηστό. Ανοίγω το πορτάκι και η φλόγα έκαιγε ακόμα. Πήρα τηλ την εταιρεία, μου έδωσαν το τηλ του τεχνικού αλλά δυστυχώς δεν ειναι διαθέσιμος.

Παναγιώτη καλημέρα, δες αν το πρόβλημα ειναι ηλεκτρολογικό,το καλώδιο απο τον κοντρόλερ στο πίνακα οργάνων είναι στη θέση του;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panava

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150164 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΜΕΡΑ παναγιωτη.ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΗ ΜΠΡΙΖΑ.αν αναβει ο γενικος και δεν αναβει η οθονη κοιτα:1o αν ξεκουμπωσε η φισα που παει απο την οθονη εως την πλακετα.2ο κοιτα στον γενικο διακοπτη φευγουν καλωδια προς την πλακετα ειναι κουμπωμενα πανω? 3ο επανω στην πλακετα εχει μεσα σε μια μαυρη βαση μια ασφαλεια(βαλε ενα κατσαβιδι ισιο και κανε μιση στροφη το καπακι αριστεροστροφα και κοιτα την ασφαλεια αν ειναι καμμενη)αν θες παρε με τηλ 6942065727 αν δεν καταλαβαινεις κατι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panava

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150165 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα έχω κοιτάξει (πρώην ηλεκτρονικός, συνταξιούχος γαρ) δεν έχω εύκαιρο το σχέδιο. Κώστα να δω την ασφάλεια στη πλακέτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150167 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Παναγιωτη τι εκανες τελικα?αλλαξες την καμμενη ασφαλεια στην πλακετα που μιλησαμε στο τηλεφωνο?


Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panava

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150170 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Μιλήσαμε με τον Κώστα στο τηλ. Τελικά ήταν η ασφάλεια και έτσι γλίτωσα τα 104+φπα :) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.186 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ