Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139682 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Παναγιώτη σε πόση ώρα από την στιγμή που θα δώσει εντολή ο θερμοστάτης ,ζεσταίνει τα νερά και ξεκινάει ο κυκλοφορητής??
Εμένα θέλει 25 λεπτά μέχρι να φθάσουν 45 βαθμούς και να αρχίσει να τα στέλνει σπίτι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139692 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Γεια και χαρα σε ολους !
Θα προσπαθησω να ειμαι συντομος και περιεκτικος.

Εδω και 1 μηνα περιπου συγγενικα μου προσωπα προμηθευτηκαν εναν λεβητα πελλετ ονοματι Boss Pellexa.
Με μια γρηγορη αναζητηση κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι ο Vesta 40KW με αλλη εμπορικη ονομασια.
Το γεγονος αυτο βεβαια δεν με απασχολει (?) αλλα θα ηθελα να αναφερω καποια θεματα που παρατηρησα.

Κατ'αρχην το τζαμακι της πορτας του καυστηρα μαυριζει μεσα σε μια μερα και αναγκαζομαι να το καθαριζω.
Υπαρχει στην εξοδο της καμιναδας αρκετος καπνος εν'οσω γνωριζω τα πελλετ δεν καπνιζουν.
Δεν φτανει ποτε να νερα πανω απο τους 63 βαθμους αν και εχει ρυθμιστει για 70.
Ο κυκλοφορητης ειναι ρυθμιζμενος να ανοιγει στους 45 βαθμους και ο θερμοστατης χωρου ανοιγει και κλεινει τον λεβητα. (Σε αλλαγη μενου ο θερμοστατης χωρου ειχε οριστει να κραταει τον λεβητα σε "Διαμορφωση" που δεν μπορω να καταλαβω ποια η λειτουργια αυτη και γυρνουσε συνεχεια τα νερα στα σωματα σε χαμηλη θερμοκρασια, αν και διαβασα μεσα απο το εγχειριδιο οτι μετα την διαμορφωση ακολουθει η κατασταση "Αναμονη )

Πληροφοριακα να σας πω απλως οτι ειναι συνδεδεμενος με 2 boiler και περιπου 9 σωματα καλοριφερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139700 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπέρα δυό τρεις ερωτήσεις: Σε ποιό προγραμμα έχεις τον λέβητα? Κοχλίας και ανεμιστήρας ειναι σε πρόγραμμα ή αυτόματος χειρισμός? Πιό πέλλετ καις?
Τέλος αν είναι περίπου ίδιοι με τον δικό μου να ξέρεις ότι αν έχεις ορίσει 70 βαθμούς θα φθάσει έως 66 βαθμούς και μετά θα καλύψει τους υπόλοιπους 4 βαθμούς αργά κατεβάζοντας προγραμματα καύσης.
Οι 70 βαθμοί είναι πολλοί.Βάλτο πιο χαμηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139704 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε: Παναγιώτη σε πόση ώρα από την στιγμή που θα δώσει εντολή ο θερμοστάτης ,ζεσταίνει τα νερά και ξεκινάει ο κυκλοφορητής??
Εμένα θέλει 25 λεπτά μέχρι να φθάσουν 45 βαθμούς και να αρχίσει να τα στέλνει σπίτι..


Μιχάλη περίπου τόσο, μετά την αλλαγή της αντίστασης δεν έχω χρονομετρήσει. Πάντως η μαμίσια έκανε περίπου 5 λεπτά για ανάφλεξη ενώ η καινούρια 2,5.
Πετάχτηκα μέχρι το Praktiker Μάνδρας και πήρα 6 τσουβάλια ALFA. Δοκιμή μάλλον Σ/Κ να αδειάσει πρώτα ο λέβητας. Σε ποια περιοχή μένεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139705 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Οκ περιμένω εντυπώσεις από το Alfa.Ειμαι τώρα με χρονόμετρο και μετράω πόση ώρα θέλει το αυτόματο πρόγραμμα και πόση το προγρ. 4 να ζεστανει νερά-σπίτι και απόδοση καύσης.Το δουλεύω από πέρυσι όλα στον αυτόματο.Μένω Αγιο Στέφανο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #139708 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Ο δικός μου δεν έχει αυτόματο. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει από τα στάνταρντ προγράμματα επειδή όταν πλησιάζει την ορισθείσα θερμοκρασία ρίχνει ισχύ από μόνο του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.200 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ