Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149440 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Μην απελπίζεσαι, λίγο υπομονή τώρα που έχει και καλό καιρό.
Όπως είχα πει και εγώ είχα πρόβλημα με τις εναύσεις ένα χρόνο περίπου απ' ότου έβαλα τον πελλετολέβητα, μέχρι που λύθηκε οριστικά το πρόβλημα με την κεραμική και την αλλαγή του σωλήνα της. Επειδή η σόμπα σου δούλευε πριν αλλάξεις την αντίσταση κανονικά, αυτό σημαίνει ότι με την αλλαγή της αντίστασης θέλει κάποιες αλλαγές στο μενού ή στο σύστημα έναυσης ή και τα δύο, για να δουλέψει σωστά.
Σε ότι αφορά τον αέρα, όντως δοκίμασε με μείωση, διότι επειδή υπάρχει παράλληλη τροφοδοσία, ο περισσότερος αέρας περνάει από τον δίπλα σωλήνα που έχει μεγαλύτερη διατομή και κρυώνει το πέλλετ όπως σου είπε και ο stjim.
Στη τελική ξαναβάλε μια καινούργια μαμίσια αντίσταση.
Πάντως δεν πιστεύω ότι δεν μπορεί η σόμπα σου να δουλεύει με κεραμική, απλά θέλει παίδεμα. Ο κατασκευαστής τι σου λέει για το θέμα, αν τον ρώτησες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149444 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

giokaspart έγραψε: Μην απελπίζεσαι, λίγο υπομονή τώρα που έχει και καλό καιρό.
Όπως είχα πει και εγώ είχα πρόβλημα με τις εναύσεις ένα χρόνο περίπου απ' ότου έβαλα τον πελλετολέβητα, μέχρι που λύθηκε οριστικά το πρόβλημα με την κεραμική και την αλλαγή του σωλήνα της. Επειδή η σόμπα σου δούλευε πριν αλλάξεις την αντίσταση κανονικά, αυτό σημαίνει ότι με την αλλαγή της αντίστασης θέλει κάποιες αλλαγές στο μενού ή στο σύστημα έναυσης ή και τα δύο, για να δουλέψει σωστά.
Σε ότι αφορά τον αέρα, όντως δοκίμασε με μείωση, διότι επειδή υπάρχει παράλληλη τροφοδοσία, ο περισσότερος αέρας περνάει από τον δίπλα σωλήνα που έχει μεγαλύτερη διατομή και κρυώνει το πέλλετ όπως σου είπε και ο stjim.
Στη τελική ξαναβάλε μια καινούργια μαμίσια αντίσταση.
Πάντως δεν πιστεύω ότι δεν μπορεί η σόμπα σου να δουλεύει με κεραμική, απλά θέλει παίδεμα. Ο κατασκευαστής τι σου λέει για το θέμα, αν τον ρώτησες?



Μαμίσια παλι δεν θελω να βαλω μιας και 1090 αναμματα που κρατησε ειναι ξεφτίλα ...
Τον αντιπροσωπο η και τον κατασκευαστη ακομα,δεν τον ρωταω γιατι θεωρω πως δεν εχει λογο να ασχοληθει με κατι που ουσιαστικα ειναι μετατροπη,εξω απο τις προδιαγραφες του.
Ειναι σαν να ρωτας στην αντιπροσωπεια αυτοκινητων τι θα γινει και πως αν αλλαξεις δυναμο π.χ. και δεν βαλεις το γνησιο αλλα ενα του εμποριου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149447 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Δεν συμφωνώ. Η κεραμική αντίσταση είναι ένα ανταλλακτικό σαφώς ανώτερο, αν και πιο ακριβό από τις απλές που φοράνε τα μηχανήματα, λόγω κόστους νομίζω.
Οι κατασκευαστές λογικά θα έχουν κάνει δοκιμές και θα πρέπει να υποστηρίζουν τους πελάτες τους μετά την πώληση.
Σε μένα τουλάχιστον αυτό έγινε.
Αυτός εξάλλου είναι ένας τρόπος να έχεις μια κατ΄αρχήν εικόνα για την αλλαγή, με την έννοια ότι αν σου πούνε πως με την κεραμική δεν θα δουλέψει το μηχάνημα, τότε σταματάς εκεί τις δοκιμές και την ταλαιπωρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149450 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

giokaspart έγραψε: Δεν συμφωνώ. Η κεραμική αντίσταση είναι ένα ανταλλακτικό σαφώς ανώτερο, αν και πιο ακριβό από τις απλές που φοράνε τα μηχανήματα, λόγω κόστους νομίζω.
Οι κατασκευαστές λογικά θα έχουν κάνει δοκιμές και θα πρέπει να υποστηρίζουν τους πελάτες τους μετά την πώληση.
Σε μένα τουλάχιστον αυτό έγινε.
Αυτός εξάλλου είναι ένας τρόπος να έχεις μια κατ΄αρχήν εικόνα για την αλλαγή, με την έννοια ότι αν σου πούνε πως με την κεραμική δεν θα δουλέψει το μηχάνημα, τότε σταματάς εκεί τις δοκιμές και την ταλαιπωρία.


Ειναι σιγουρο οτι ειναι ανωτερη η κεραμικη γιαυτο επιμενω.Αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα την "υποστηριξει" η αντιπροσωπεια και καλλιστα μπορει να πει οτι ειναι σχεδιασμενο για απλη αντισταση και αποδιδει με την επαφη εκτος απο τον ζεστο αερα,πραγμα που η κεραμικη λογω μηκους δεν εχει επαφη(απαγορευεται αλλωστε) αλλα ουτε καν ειναι κοντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149463 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΦΙΛΕ karibu το εχεις κουρασει πολυ το θεμα.η κανε οτι σου λενε οι υπολοιποι εδω στο φορουμ η παρε το κατασκευαστη -τεχνικο να σου πει η αγορασε μια αντισταση μαμισια και βαλτη και υσηχασες.5 σελιδες λεμε τα ιδια και δεν τα κανεις και παιδευεσαι με αρχιμιες.φιλικα σου το λεω γιατι λιγο πολυ τα εχουμε περασει καποια πραγματα με τα πελλετ και καταλληξαμε στον κατασκευαστη-τεχνικο-υποστιρηξη-μεταπωλητη. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #149468 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΦΙΛΕ karibu το εχεις κουρασει πολυ το θεμα.η κανε οτι σου λενε οι υπολοιποι εδω στο φορουμ η παρε το κατασκευαστη -τεχνικο να σου πει η αγορασε μια αντισταση μαμισια και βαλτη και υσηχασες.5 σελιδες λεμε τα ιδια και δεν τα κανεις και παιδευεσαι με αρχιμιες.φιλικα σου το λεω γιατι λιγο πολυ τα εχουμε περασει καποια πραγματα με τα πελλετ και καταλληξαμε στον κατασκευαστη-τεχνικο-υποστιρηξη-μεταπωλητη. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)


Φιλικα και γω και το εννοω,σου υπενθυμιζω αν δεν τοχεις δει η δεν τοχω γραψει οτι η μαμισια εβγαλε 1000 και κατι ενευσεις πραγμα απαραδεκτο.
Δηλαδη αν καποιος αναβει 3 φορες την μερα καθε χρονο θελει αντισταση!
Και καλα εγω να δωσω 30 ευρω το χρονο και να ασχολουμαι με πραγματα που ειμαι γνωστης,αλλα εδω μεσα τα κοινοποιουμε ολα αυτα για να ξερουν τι θα αντιμετωπισουν οσοι θελουν να μπουν στο "σπορ" πελλετ αλλα και προσδοκωντας εκτος απο την συνδρομη ομοιοπαθων τυχον λυσεις.
Την μαμισια την εχω στην διαθεση μου,απο την αρχη μαζι με την κεραμικη,αλλα δεν θελω να την χρησιμοποιησω γιατι και μια φορα να την βαλω θα μαυρισει και δεν θελω να εκμεταλευτω την σχεση μου με τον τοπικο αντιπροσωπο. ;) ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ