Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138840 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Δήμο μόνος την έβαλα.Τραβάς τον ανεμιστήρα 8-10 πόντους ,λύνεις την παλιά,κόβεις καλώδια και βάζεις κλέμα ,βιδώνεις την νέα αντίσταση (εγώ με το χέρι και όχι με το 17 γαλλικό) ενώνεις τα καλώδια και τσεκάρεις την νέα αντίσταση να μην βρίσκει και να ακουμπάει μέσα στο σωλήνα (αυτό το τσεκάρεις με ένα ξύλινο καλαμάκι ,το περνάς περιμετρικά μέσα και γύρω από τον σωλήνα και βλέπεις αν ακουμπάει η αντίσταση).
Φυσικά πάντα ρεύματα κλειστά και βγάλσιμο και η μπρίζα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138851 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΔΗΜΟ καλησπερα.το διαφορικο του θερμοστατη ειναι ρυθμισμενο στο 0.5C θερμοκρασια.δηλαδη οταν εχει πιασει θερμοκρασια και χασει 0.5C να ξαναπαρει.εμενα εχει ρυθμιση απο 0.2 εως 4 βαθμους.απο τη μανα του ηταν ρυθμισμενος 0.2 αλλα επειδη ηταν πολυ ευαισθητος ετσι το εβαλα 0.5.η αντισταση αλλαζει πολυ ευκολα αφου πρωτα ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΦΙΣ ΑΠΟ ΤΗ Μ Π Ρ Ι Ζ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχει θυλικα-αρσενικα φις μαχαιρωτα τα τραβας με προσοχη λυνεις το παξιμαδι συγκρατησης και την περνεις εξω.με τον αναποδο τροπο βαζεις την καινουρια.τι κερδιζεις εκτος απο διαρκεια ζωης με την κεραμικη αφου εχει τα ιδια watt καταναλωση?λεφτα για πεταμα?με 50 ευρω παιρνεις 10 τσουβαλια πελετ.για σκεψου το!!!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138852 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΔΗΜΟ οσο αφορα που σου εβγαλε αλλαρμ no pellet και δεν ΓΕΜΙΣΕ το κουπακι συμβαινουν τα εξης:1)να μην δουλεψε το μοτερ του κοχλια μπορεις να το τσεκαρεις .2)να στουμπωσε ο κοχλιας απο αλλης διαμετρου πελλετ η κοτσαλα και να φρακαρε και να μην μπορεσανε τα πτερυγια του κοχλια να τα σπασουν η να τα μεταφερουν μπροστα.3)να εχει φαει τα μπρουτζινα δαχτυλιδια(κουζινετα) που παταει μπροστα-πισω.4)να εχει ξεβιδωσει η αλλενοβιδα απο το κουλουρι συνδεσμου μοτερ με κοχλια που ενωνονται.5)ΣΠΑΝΙΟ να εχουν φυγει η κοπει τα καλωδια που πανε στο μοτερ κοχλια. για την 1η περιπτωση μπορεις να το τσεκαρεις ως εξεις:πατημενο









το πληκτρο off διπλα απο την οθονη κανει final cleaning για λιγα λεπτα και γραφει off στην οθονη.πατας SET και με τα δεξια βελακια πηγαινεις στο μενου LOAD INITIAL.πατας SET και αριστερο πανω βελακι και ξεκιναει ο κοχλιας βλεπωντας στην οθονη τα δευτερολεπτα που ριχνει πελλετ και μετρουν αντιστροφα 58 57 56 κ.α. εως το 0 που θα σταματησει.βλεπεις στο κουπακι εαν φερνει πελλετ και ακους και απο τον ηχο αν δουλευει.αν θες να διακοψεις τα δευτερολαπτα στο αντιστροφο μετρημα πατας μια φορα το κουμπι off διπλα στην οθονη.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stavrosmet, dimospsy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139007 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Να χαιρετήσω και εγώ την παρέα. Καλό και ήπιο χειμώνα. (Όσο γίνεται). Άναψα και εγώ στις 25/10 και 27/10 κάηκε η αντίσταση. Πήρε τον τεχνικό και μου είπε τον τύπο της και πως αλλάζει. Χωρίς αντίσταση στις 28 του μήνα άναωα με το χέρι. Πήρα τελικά αντίσταση 25 ευρώ με ΦΠΑ. Η αλλαγή ήταν εύκολη και τώρα δουλεύει μια χαρά. Τα στοιχεία που έγραφε η αντίσταση είναι: Μαθιουδάκης W250.
Πέλλετ πήρα από LEROY MERLIN, GOLDEN NUGGET 4,39e (Αθήνα).
Είχα πει και πέρυσι να πούμε το πέλλετ που χρησιμοποιούμε και εντυπώσεις, στάχτη, απόδοση κλπ.









p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139008 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα το έχεις αναγάγει σε επιστήμη, Συνέχισε, εύγε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139013 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπέρα και από εμένα PANAVA, καίω και εφέτος VEKO αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα αν δεν κάψω κάτι καλό όπως αυτό που πήρες.Θα περάσω μιά βόλτα και εγώ από το Leroy να πάρω 10 τσουβαλάκια για εντυπώσεις.
Τα νερά στον λέβητα σε πια θερμοκρασία τα έχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.193 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ