Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149027 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κώστα ,αυτό ήταν μηνιαίο καθάρισμα ?
Πήρα υαλοκόρδονο από τον Πειραιά ,μισό κιλό ,2 μέτρα 14Χ14 mm στα 8€
αλλά θα το βάλω στο ετήσιο γενικό καθάρισμα τον Μάϊο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149032 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Μιχάλη το μηνιαίο και όχι μόνο.στους λέβητες τους δικούς σας που είναι μικροί δεν έχει τόσο καθάρισμα.γινεςαι μου......ι'!!!!!!!!!!εγινε ένας αυτοματισμός φλόγας έξτρα και τον κυκλοφοριτη τον είχα στην εισαγωγή και τον έβαλα στην επιστροφή.θελω να δοκιμάσω το βουλγαρικό το πελλετ με καθαρό λέβητα.3-4 μέρες λίγο το βράδυ και λίγο το πρωί βάζω τον πετρελαίου.αν είναι οκ αυτό το πελλετ θα πάρω.βαλε το κορδόνι στην πόρτα μην σου κάνει κανένα θέμα με τον αισθητήρα υποποιεσης και πέρνει εντολή και μπαίνει σε blok.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149138 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπερα,δεν μπορω να βρω που ειχα δει αναλογο προβλημα στο φορουμ και ετσι το δικο μου προβλημα καταθετω και εδω.
Σήμερα τοποθετησα κεραμικη της fkk την γνωστη κοντοπούτ...ανη που αναφερεται στο φορουμ μηκους 10 περιπου ποντων,ενω η εργοστασιακη της (σομπα νερου Edilkamin Idropoint 11kw) ηταν 15 ποντων και παρεδωσε το πνευμα στον 2ο χρονο λειτουργιας.
Αναγκαστικα επρεπε να φτιαξω δαχτυλιδι για το σπειρωμα της μιας και η παλια ηταν ετσι...




Το πρωτο ανναμα εγινε κανονικα ,αν και αργοτερα απο οτι εχω την αισθηση οτι αναβε με την γνησια.
Ας ειναι σκεφτηκα ,αρκει να αναβει και να κρατησει πολαπλασια χρονι θαναι ενταξει.
Ομως την επομενη φορα δεν αναψε στα 15 λεπτα και εβγαλε το αλαρμ.
Της καθαρισα την κουπα καυσης απο τα πελλετ και παρατηρησα οτι ειχαν τρυπωσει στον σωληνα στο κενο της κοντης μερικα πελλετς μιας και η παλια εφτανε ως εξω






Στην επομενη προσπαθεια παρατηρουσα και ειχαν αρχισει παλι να μπαινουν πελλετ.
Αρα φταιει η "ανοιχτη προσβαση" στον σωληνα του καυτου αερα.
Τι προτεινετε οσοι τυχον εχετε τετοιο προβλημα?
Να "φραξω" καπως την προσβαση των πελλετς στον σωληνα αφηνοντας κενο ομως για τον αερα?
Να "φραξω" την τρυπα απο την κουπα?
Ξερει κανεις?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149144 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Φιλε karibu γνωμη μου ειναι να σφηνωσεις ενα παξιμαδι(οπως εκανε και καποιος εδω μεσα στο φορουμ εγω δεν θα το εκανα ετσι!!!!!) η κολλησε μια ροδελα εξωτερικα στην υποδοχη προσωπο με ηλεκτροκολληση(εννοειτε οτι θα εχεις βγαλει το ΡΕΥΜΑ και την ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ) το εσωτερικο της να ειναι 8 χιλιοστα.δοκιμασε το ομως!!!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΣΠΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ!!!!!!!!μεσα απο το σωλινακι που μπαινει η αντισταση περναει και αερας και σπρωχνει την πυρα της αντιστασης μπροστα και αναβει τα πελλετ.ηδη η κεραμικη εχει πολυ υψηλοτερη πυρα απο την κλασικη.καλη επιτυχια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149147 από stjim
Απαντήθηκε από stjim στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Φίλε karibu γεια σου, και εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχουν βουλώσει οι τρύπες από τις οποίες μπαίνει αέρας μέσα στον σωλήνα της αντίστασης τότε μάλλον το πέλλετ που μπαίνει μέσα στον σωλήνα της αντίστασης φράζει τον θερμό αέρα και δεν μπορεί να θερμανθεί σωστά το πέλλετ και να αναφλεγεί. Αυτό που πρέπει όμως να σε ανησυχεί περισσότερο είναι να μην πάει πέλλετ κοντά στην αντίσταση και αναφλεγεί και σου την κάψει, αυτό έπαθα εγώ και ακόμα ένας φίλος μου (όπως αναφέρω στην προηγούμενη σελίδα σε μία αναφορά που έκανα). Αυτό που έκανα εγώ και θα σου πρότεινα και εσένα είναι να μετρήσεις τον σωλήνα της αντίστασης και να βάλεις ένα παξιμάδι βίδας, πρόσεξε όμως το παξιμάδι να μπει σφιχτά γιατί όπως είπε και ο φίλος Κώστας (και με την ευκαιρία να τον ευχαριστήσω που μοιράζεται τις εμπειρίες του με εμάς, όντως έχει ασχοληθεί πολύ με το θέμα και το γνωρίζει καλά ) η αντίσταση είναι ευαίσθητη και μην την Χτυπήσει το παξιμάδι και την σπάσει. Αν δεν μπορείς να βρεις παξιμάδι να μπαίνει σφιχτά στον σωλήνα τότε βρες κάποιο γνωστό σου που έχει ηλεκτροκόλληση και κάνε μερικές πόντες στο παξιμάδι ώστε να μπει στον σωλήνα σφιχτά. Η εσωτερική τρύπα από το παξιμάδι σε εμένα αν θυμάμαι καλά είναι 10mm. Επίσης το παξιμάδι βιδώνοντας την κατάλληλη βίδα μπορείς αργότερα να το τραβήξεις και να το βγάλεις και να καθαρίσεις το σωλήνα. Εκτός και αν που δεν το πιστεύω στην περίπτωση σου το πέλλετ ανάβει με επαφή στην αντίσταση. Δοκίμασε το και πες μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149164 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ευχαριστω και τους δυο σας για τον χρονο σας να απαντησετε.
φίλε stjim:"δεν έχουν βουλώσει οι τρύπες από τις οποίες μπαίνει αέρας μέσα στον σωλήνα της αντίστασης" μιας και ειναι τεραστιες και ειναι αντιγραφο του γνησιου αλλα με σπειρωμα και ειναι τοποθετημενο ετσι

φιλε Κώστα η εσωτερικη διαμετρος του σωληνα μπροστα αν κρινω απο την εξωτερικη διαμετρο πισω σωληνα που αντεγραψα μετα θα ειναι 20mm οπως φαινεται εδω



Αποφασισα λοιπον πριν βαλω οτιδηποτε μεσα στο σωληνα(μπελας οι ηλεκτροκολησεις κλπ)να βιδωσω ενα γωνιακο λαμακι σαν κλαπετο στην τρυπα της κουπας.
Παω για να βρω τι χρειαζεται και θα ενημερωσω...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ