Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140658 από jnet
Σημερα ολοκληρωσα τις αγορες πελλετ με 2010kg golden προς 505€ σε 12 ατοκες απο Leroy με την προσφορά του 10% στη συμπληρωση 10 χρόνων του καταστηματος Θεσσαλονίκης.
Είχα ηδη 4 παλετες swei απο τον Ιουνιο αγορασμενες στα 268€ η παλέτα περιπου
Και εκαψα ηδη 10 σακιά απο το αλλο του Leroy.
Με 6120kg πιστευω να καλύψουμε τον χειμώνα οσο βαρυς και να είναι μια και υπαρχει και η αντισταθμιση που ηδη φαινεται η οικονομία της μια και δεν εχει πολλες μερες που εχω περασει τον 1/2 τονο καταναλωση.

Σκοπεύω να καθαρίζω τον λέβητα και να απομακρύνω σταχτη με το καψιμο καθε τονου.
Αν εχω ορεξη ισως και καθαρισμα τα τουμπο μια φορα ενδιάμεσα για καλύτερη απόδοση αλλα το δοχείο στον τονο γεμίζει σταχτη με αυτά τα φετινά en-plus A1.




Θυμίζω τα προηγουμενα χρόνια (αν τα θυμαμαι καλά - βεβαια υπάρχουν γραμμενα παραπίσω),
2011 2,2 πετρελαιο 2,8 bioenergy point
2012 1 τονος Golden Nuggets, 6 τονοι SAVA
2013 2,3 Creta 3,15 Alfa(karipidis) 0,5 Golden Nuggets

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142164 από jnet
Λοιπόν φέτος με το pellet που καίω δεν είχα κανενα απολυτως μπλοκαρισμα. Εχω περάσει τον 1 τόνο κατανάλωση.

Ακόμη και προχτες που είχα το πρωτο alarm ηταν γιατί είχα ξεχασει να βαλω pellet.
Την επόμενη μέρα είχα αλλο ενα alarm αλλα απο ξενο σώμα που εφραξε τον ευκαμπτο και δεν επεφτε το pellet.

Προληπτικά μεχρι τωρα καθαρισα μια φορά την σχαρα και μια προχτες γιατί δεν καταλαβα οτι ειχε τελειωσει το πελλετ.

Σκέφτομαι μετα απο τα 3 χρόνια εμπείριας οτι εχει πολύ μεγαλη σημασία να εχεις επιλέξει καλες ποιότητες και εγω την είχα πατησει αρχικά με το SAVA και μετα με το Creta. Φυσικά παντα μιλάω για το δικο μου μηχανημα που θελει wood pellet.

Ακόμη και σακιά που μου εδινε ο Γιαννης Ευθυμίου απο Alfa wood το οποίο δεν καιγοταν καλά στην σόμπα του σε εμένα καιγονταν καλά.

Από εδω και πέρα λεω να καθαρίζω την σχαρα καθε 2 εβδομαδες και τον λεβητα καθε μήνα. Και ολα αυτά προληπτικά και για καλύτερη απόδοση γιατί κατα τα αλλα χτες που τον ανοιξα ουτε ειχε γεμίσει το δοχείο σταχτης.
Ισως ομως την πρωτη φορά να μην καθαρίσω καθολου την σχαρα για να δουμε ποτε και αν θα βγαλει alarm πρίν το τελος του μήνα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142166 από KERBEROS

jnet έγραψε: Λοιπόν φέτος με το pellet που καίω δεν είχα κανενα απολυτως μπλοκαρισμα. Εχω περάσει τον 1 τόνο κατανάλωση.

Ακόμη και προχτες που είχα το πρωτο alarm ηταν γιατί είχα ξεχασει να βαλω pellet.
Την επόμενη μέρα είχα αλλο ενα alarm αλλα απο ξενο σώμα που εφραξε τον ευκαμπτο και δεν επεφτε το pellet.

Προληπτικά μεχρι τωρα καθαρισα μια φορά την σχαρα και μια προχτες γιατί δεν καταλαβα οτι ειχε τελειωσει το πελλετ.

Σκέφτομαι μετα απο τα 3 χρόνια εμπείριας οτι εχει πολύ μεγαλη σημασία να εχεις επιλέξει καλες ποιότητες και εγω την είχα πατησει αρχικά με το SAVA και μετα με το Creta. Φυσικά παντα μιλάω για το δικο μου μηχανημα που θελει wood pellet.

Ακόμη και σακιά που μου εδινε ο Γιαννης Ευθυμίου απο Alfa wood το οποίο δεν καιγοταν καλά στην σόμπα του σε εμένα καιγονταν καλά.

Από εδω και πέρα λεω να καθαρίζω την σχαρα καθε 2 εβδομαδες και τον λεβητα καθε μήνα. Και ολα αυτά προληπτικά και για καλύτερη απόδοση γιατί κατα τα αλλα χτες που τον ανοιξα ουτε ειχε γεμίσει το δοχείο σταχτης.
Ισως ομως την πρωτη φορά να μην καθαρίσω καθολου την σχαρα για να δουμε ποτε και αν θα βγαλει alarm πρίν το τελος του μήνα.


Γιώργο, alarm από μπούκωμα σχάρας δεν θα σου τύχει ποτέ. Μόνο για καλύτερη απόδοση χρειάζεται καθάρισμα. Εσύ δεν είχες αξιοπρεπές πέλλετ, εγώ καυστήρα. Τώρα που και τα δύο συνδυάζονται, νομίζω ότι ζούμε, όπως ξανάπα, εποχές πετρελαίου. Και ελάχιστη κούραση και οικονομικό κέρδος!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142356 από jnet

jnet έγραψε: Τελικά την εδωσα σε εναν φίλο γιατί μου ειπε οτι επισκευάζονται. Για να δούμε...

Τελικά με 45€ πηρα νεα κεφαλή. Αν καποιος ξερει να την φτιάχνει μου λέει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142458 από jnet
Λοιπον σημερα εκανα τον πρωτο καθαρισμό. ο λέβητας εκαψε περι τον 1,5 τονο ακριβως δεν ξερω γιατί τα παίρνω οριζοντια απο ολες τις παλετες και θα πρεπει να καθισω να μετρήσω.
Η κατάσταση του λεβητα χτες πριν το καθαρισμα.


Αυτό που μου εκανε τρομερη εντυπωση είναι οτι παρόλο που είχα τοσο καιρό να καθαρίσω και η κατασταση οπως φαίνεται και στο video είναι για καθαρισμα παρολα αυτά η θερμοκρασία καυσαερίων δεν ξεπερνουσε τους 160 βαθμους.

Στο επόμενο video είναι το αποτελεσμα μετά το καθάρισμα. Απλά την αρχη εβγαλα ενα σκουλικι που εμοιζε με φιδι και βαριεμαι να διαχωρίζω τα video.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142469 από mastoras
Ο σταχτοσκώληξ βρέθηκε μέσα στο συρτάρι της στάχτης ? :woohoo:

Ξύνεις καθόλου τα τοιχώματα του λέβητα με συρματόβουρτσα χειρός κοντή ? Γιατί τα είδα πολύ χάλια μετά τον καθαρισμό όπως είπες. Αλλά μπορεί η εικόνα στο βίντεο να ξεγελά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ