Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9492 από jnet

δημητριαδης έγραψε: καλησπερα να ρωτησω και γω κκατι Αυτή η προσφορά θα ισχύει και για μας που βρισκόμαστε στην Αθήνα


Θα προσπαθήσουμε να ισχύσει γιά ολη την Ελλάδα. Υπόλογίζω μεσα στον Μάρτιο να την εχουμε την προσφορά.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9607 από jnet
16 ημέρες 900 κιλά και χτες εκανα την 2η απομακρυνση στάχτης.

Μια παρατήρηση που εχω να κάνω είναι οτι το μεγάλο δοχείο στάχτης είναι πολύ βολικό και επειδη στο ψάξιμο που είχα κανει είχα δει αρκετούς λέβητες με κάτι ταψακια για δοχεία σταχτης δώστε προσοχή σε αυτό. Γιατί αλλιώς θεωρώ οτι θα έχει πολύ δουλειά.





ΥΓ Τελικά με το ενα χερι να τραβας video και με το αλλο να καθαρίζεις δεν λεει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9608 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

jnet έγραψε: 16 ημέρες 900 κιλά και χτες εκανα την 2η απομακρυνση στάχτης.

Μια παρατήρηση που εχω να κάνω είναι οτι το μεγάλο δοχείο στάχτης είναι πολύ βολικό και επειδη στο ψάξιμο που είχα κανει είχα δει αρκετούς λέβητες με κάτι ταψακια για δοχεία σταχτης δώστε προσοχή σε αυτό. Γιατί αλλιώς θεωρώ οτι θα έχει πολύ δουλειά.


Μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση, η τελευταία βδομάδα ήταν μαλακή, δηλαδή θα χες κάψει μέχρι τώρα 450 λιτρα πετρέλαιο???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9609 από jnet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

jnet έγραψε: 16 ημέρες 900 κιλά και χτες εκανα την 2η απομακρυνση στάχτης.

Μια παρατήρηση που εχω να κάνω είναι οτι το μεγάλο δοχείο στάχτης είναι πολύ βολικό και επειδη στο ψάξιμο που είχα κανει είχα δει αρκετούς λέβητες με κάτι ταψακια για δοχεία σταχτης δώστε προσοχή σε αυτό. Γιατί αλλιώς θεωρώ οτι θα έχει πολύ δουλειά.


Μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση, η τελευταία βδομάδα ήταν μαλακή, δηλαδή θα χες κάψει μέχρι τώρα 450 λιτρα πετρέλαιο???


409λίτρα είναι με 2,2 και οχι 450

Την τελευταία εκαψα 300 κιλά

Αν υπολογίσω οτι τις πρώτες 10 ημέρες(10/2-19/2) με το καλό κρύο εκαψα 600κιλά αρα 272lt πετρελαίου και οτι τις προηγούμενες 40 ημέρες(1/1-9/2) εκαψά 1100lt πετρελαίου που ηταν σχεδόν ιδιος ο καιρός φαίνεται να τηρειται η ανάλογία 1:2,2

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9611 από terisds
Δεν ειναι αυτο καθαρισμα,αργησες πολυ,μην ακους τι λεει ο κατασκευαστης ,αφιερωσε λιγο χρονο ακομη για το καθαρισμα των τουμπο,βγαλε τις κοφτρες και περνα συρματοβουρτσα στρογγυλη να καθαρισουν.Πολυ κλινκερ εχεις στον καυστηρα,προσεχε να μην σου γυρισει η φλογα πισω απο μπουκωμα,η σκονη που εχουν τα πελλετ καθεται στην σωληνα τροφοδοσιας και ψιλοβουλωνει.Εγω θα ελεγα τον καυστηρα πιο συχνα,ενα καθαρισμα.ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9614 από Τάκης

terisds έγραψε: Δεν ειναι αυτο καθαρισμα,αργησες πολυ,μην ακους τι λεει ο κατασκευαστης ,αφιερωσε λιγο χρονο ακομη για το καθαρισμα των τουμπο,βγαλε τις κοφτρες και περνα συρματοβουρτσα στρογγυλη να καθαρισουν.


Ακριβώς έτσι. Να υποθέσω ότι καθάρισες τα τούμπα, που ήταν γεμάτα στάχτη, αλλά δεν το πήρες στην κάμερα; Με τον λέβητα σου έχουν δώσει μια τσιμπήδα που τραβάς έξω τους επιβραδυντές. Και μια συρμάτινη βούρτσα με την οποία καθαρίζεις και τα πάνω και τα κάτω τούμπα. Από εκεί ξεκινάς το καθάρισμα και μετά πηγαίνεις προς τα κάτω, στον χώρο καύσης όπου και εκεί θέλει με μια σκούπα να καθαρίσεις τα τοιχώματα από τη στάχτη, θα πέφτει μέσα στο δοχείο και βέβαια μετά τον καυστήρα. Αν τα κάνεις αυτά θα βελτιωθεί και η απόδοσή σου. Και ο καυστήρας, όπως τόνισε και ο terisds, πιο συχνό καθάρισμα. Εγώ τον καθαρίζω κάθε 4 με 5 περίπου μέρες και παρουσιάζει πολύ καλύτερη εικόνα από αυτή είδα στο video. Βέβαια έχω και πολύ μικρότερες καταναλώσεις αλλά αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλόυς παράγοντες (επιφάνεια σπιτιού, μόνωση κλπ).

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ