Caria 40 by DimTsak

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70716 από SAMIOS
Απαντήθηκε από SAMIOS στο θέμα Caria 40 by DimTsak

panoss έγραψε: Ευχαριστω για την απαντηση! ωραιο μηχανημα! Το εχει ενας φιλος και ετσι μπηκα και γω στη μπριζα.Ο θερμοστατης χωρου δινει εντολη στον κυκλοφορητη σου η στον λεβητα? Πρεπει να ρωτησω στην εταιρια ποσο ελευθερο χωρο να εχει πανω απο τον λεβητα για να μπορουν να βγουν οι επιβραδηντες για το καθαρησμα.


Ο κυκλοφορητής συνδέεται με φις ( είναι έτοιμο) στον λέβητα και παίρνει εντολή από το λογισμικό . Ο θερμοστάτης συνδέεται στον λέβητα( βάσει σχεδίου ) και τον αναβοσβήνει.Γενικά είναι πολύ περιποιημένη κατάσταση.
Ο λέβητας με σιλό 850λιτ. θέλει ένα χώρο εγκατάστασης 2,5μ χ 3μ για να είσαι άνετα και απο πάνω (χωρις να το έχω ακόμα ανοίξει) υπολογίζω περίπου ένα μέτρο. Εγώ βρήκα σαν ελλείψεις μια βάση για το συγκεκριμένο σιλο ύψους 25 εκατοστών και τη στήριξη του κοχλία τροφοδοσίας πέλλετ ( τα έφτειαξα εγώ ).
Χωρίς τη βάση ο κοχλίας πέλλετ φτάνει χαμηλότερα απο την εισαγωγή του καυστήρα. Με μικρότερα σιλό δε νομίζω να υπάρχουν τα ίδια προβλήματα. Θα προσπαθήσω αν τα καταφέρω να σου επισυάψω μια φωτογραφία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70869 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Caria 40 by DimTsak
SAMIOS,
Οι φωτογραφίες δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερες από 150 Kb. Αν είναι μίκρυνέ τις πρώτα και μετ'α ανέβασέ τις.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73249 από SAMIOS
Απαντήθηκε από SAMIOS στο θέμα Caria 40 by DimTsak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144761 από DimTsak
Απαντήθηκε από DimTsak στο θέμα Caria 40 by DimTsak
Μετά από 3,5 χρόνια έκαψε τις αντιστάσεις του ο λέβητας.
Αντικαταστάθηκαν με κεραμικές, όπου ο χρόνος έναυσης από 8 λεπτά μειώθηκε σε 2 λεπτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146406 από panoss
Απαντήθηκε από panoss στο θέμα Caria 40 by DimTsak
Στα 2,5 χρονια που εχω τον caria 40 δεν ειχα καπιο προβλημα. Φετος ομως εσπασε ο κοχλιας που μεταφερει το πελλετ΄2 φορες. Σε φιλο που εχει τον ιδιο λεβητα εσπασε 3 φορες. Η εταιρια μου ειπε πως δεν εχει αναφερθει αυτο το προβλημα απο αλλους. Καθαριζω συχνα την σκονη απ τα πελλετ[αλφα γουντ πρασινο] που μαζευει στο σιλο. Ο κοχλιας σπαει στην κολιση με τον αξονα του μοτερ. Η κλιση του κοχλια ειναι σωστη[η εξωδος του ειναι καθετη προς τον καυστιρα] Το σφαιρικο ρουλεμαν πιο πισω εχει γρασο και δουλευει ελευθερα! Εχει καπιος παρομοιο θεμα με τον ιδιο λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156599 από Tolakos77
Απαντήθηκε από Tolakos77 στο θέμα Caria 40 by DimTsak
καλημερα,
εχω τον Caria 60Kwh ο οποιος απο την μερα που τον πηρα με εχει ταραξει στα error.. εχει καποιος προτεινομενες ρυθμισεις για παραμετρους και γενικες ρυθμισεις που βρισκονται μολις πατησεις το P. εχω σπιτι και μαγαζι συνολο 200 τετραγωνικα. χωρις μονωσεις και με πλακα. Το μαγαζι ζεσταινεται με fancoil ενω το σπιτι με καλοριφερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ