Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92814 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: κοιτά φίλε μου, ειδικός δεν είμαι. άπλα βασίζομαι στην λογική της εξήγησης.. από την στιγμη που δεν μου εξηγεί κάποιος κάτι που λέει, αδυνατώ να πιστέψω τι είναι αληθές και τι μη αληθές.

λες οτι: "Σου ξαναλεω λοιπον για να κανουμε μετρηση θα πρεπει ο λεβητας να ειναι
σε πληρη ισχυ.Και τα ppm το οριο ειναι τα 150."


Αν λοιπον διαβάσεις την νομοθεσία, (μπορεις να βρεις το Link σε προηγούμενη αναρτηση μου) και την διαβάσεις θα δεις οτι δεν αναφερει περι πληρης ισχύ (αν κανω λαθος διόρθωσε με, δεν βρήκα να λέει κάτι τετοιο) και επίσης εχει έναν πινάκα με τα νομοθετημένα (επιτρεπτά) ορια ppm.

Απο εκει και περα έμενα με ενδιαφέρει να λειτουργεί ο λέβητας μου εντός της ισχύουσας νομοθεσίας, ώστε να να μην ρυπαίνω την ατμοσφαίρα.Οπως ειπα και ποιο πριν πέτυχα άφθονη ζεστη με λιγότερο χρηματικό κόστος (σε σχεση με το πετρέλαιο) και αυτο μου αρκει.

κλείνοντας θα σου πω οτι εφοσον υπάρχουν αδειούχοι τεχνικοί και αρμόδιες υπηρεσίες, αυτοί κάνουν τις μετρήσεις συνεπώς αυτοι ειναι υπεύθυνοι για τα αποτέλεσμα τα τους, και οχι εγω καθότι αφενός δεν εχω σχέση με αυτά, πέρα οτι είμαι ο τελικός χρήστης του λέβητα.

Δεν εχω κανένα πρόβλημα να ανακαλέσω τον τεχνικό που μου έκανε τις μετρήσεις. οφείλετε όμως πρώτα εσυ και οποιοσδήποτε τις αμφισβητεί να γράψετε παρακάτω πως θα πρέπει να γίνουν. (εφόσον είστε τεχνικοί και γνωρίζετε περί του θέματος).





Ωραια για να ειναι η μετρηση σωστη θα πρεπει ο λεβητας η ο καυστηρας να μετρηθει σε πληρη ισχυ.
Ο δικοσου θα πρεπει να μετρηθει σε ισχυ περιπου 29kw.
Για να παρουμε αυτα τα kw απο το πελλετ θα πρεπει να εχουμε μια καταναλωση περιπου 6-8 κιλα.
Τα 1-2 κιλα που λες εσυ οτι εχεις καταναλωση την ωρα ουτε καν συγκρινεται με τα 6-8.
Απο αυτα και μονο ολοι η μετρηση ειναι λαθος.
Τα 50 δευτερολεπτα που εχεις σαν χρονο αναμονης βαλτο στα 20- 30 και μετα καντε μετρησης.
Τα ppm θα πρεπει ανεξαρτητος ισχυ οπως λεει και ο πινακας που εχεις δωση να ειναι κατω απο 150.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92829 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

agge72 έγραψε: Ωραια για να ειναι η μετρηση σωστη θα πρεπει ο λεβητας η ο καυστηρας να μετρηθει σε πληρη ισχυ.
Ο δικοσου θα πρεπει να μετρηθει σε ισχυ περιπου 29kw.
Για να παρουμε αυτα τα kw απο το πελλετ θα πρεπει να εχουμε μια καταναλωση περιπου 6-8 κιλα.
Τα 1-2 κιλα που λες εσυ οτι εχεις καταναλωση την ωρα ουτε καν συγκρινεται με τα 6-8.
Απο αυτα και μονο ολοι η μετρηση ειναι λαθος.
Τα 50 δευτερολεπτα που εχεις σαν χρονο αναμονης βαλτο στα 20- 30 και μετα καντε μετρησης.
Τα ppm θα πρεπει ανεξαρτητος ισχυ οπως λεει και ο πινακας που εχεις δωση να ειναι κατω απο 150.


φίλε μου δεν έγραψα πότε οτι έκαψε 1-2 κιλά την ώρα.. άπλα έγραψα οτι το δουλέψαμε 1 με 1,5 ωρες για να μετρήσουμε και δεν παρατήρησα την στάθμη στο σιλό πριν για να εχω μια αναφορά το τι θα είχε κάψει μετα..

Επίσης οκ, σ'ευχαριστώ για την επεξήγηση, επέτρεψε να ρωτησω αν μιλάς με κάποια επαγγελματική ιδιότητα? Δηλαδη είσαι καυστηρατζης, εγκαταστατης, μαγαζάτορας κλπ?, άπλα για ξέρω, μιας και θα ενημερώσω τον τεχνικο μου περί αυτού.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92833 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Primus 45
Η μετρηση εγινε με οξυγονο 14% ενω η νομοθεσια λεει 10%.Γι¨αυτο εχεις και πολα μονοξειδια.
Την ονομαστικη ισχυ του λεβητα μας τη δινει ο κατασκευαστης μαζι με το βαθμο αποδοσης και την καταναλωση σε εντυπο πιστοποιητικο.Και μιλαω για βαθμο αποδοσης του λεβητα,οχι της καυσης
Υπαρχει τετοιο πιστοποιητικο;
Ποιος φορεας πιστοποιησης μου λεει εμενα οτι τα kw ειναι σωστα;
Επισης μετρηση θα πρεπει να γινεται στους 80 βαθμους θερμοκρασια νερου.
Οσο για μονοξειδια ειναι οντως μεσα στα ορια νομοθεσιας, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα προσπαθησουμε να τα κατεβασουμε.Οσο λιγοτερα τοσο καλλυτερη καυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92837 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

Καλογιάννης έγραψε: Electron σε ευχαριστώ. Πάντως 248 θερμοκρασία καυσαερίων είναι πολύ υψηλή νομίζω. Όπως επίσης και η μέτρηση του CO σου (1673 ppm) είναι πολύ υψηλή αλλά και της περίσσειας του οξυγόνου. Άλλωστε ναφέρεις και τις τιμές κάτω από τις οποίες πρέπει να είσαι (δε ξέρω αν αυτές είναι για καυστήρα πέλλετ βέβαια). Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το είδος του πέλλετ. Κάνατε άλλες μετρήσεις ή μήπως σου έδωσε κάποια συμβουλ/εξήγηση ο τεχνικός που ήρθε;


Τα καυσαέρια τα έδειχνε ο αισθητηρας του primus στα 220. Δηλαδή είχε 28 βαθμούς διάφορα με το αισθητήριο του αναλυτη. Τωρα σε οτι αφορα τη μετριση που ειχε 1673 ppm (αυτό έπαιζε αλώστε μεταξύ 1400~1700ppm) τα επιτρεπτά ορια βαση νομοθεσίας ειναι (αν δεν κανω λάθος) 2400ppm >28(kW). Επίσης παίζει και ρολο το καύσιμο αν είχα βαλει πχ πελλετ schweighofer πιθανόν να είχα καλύτερες τιμές. Εσυ εχεις μετρήσει τον δικο σου?. (βάση νομοθεσίας πρέπει να υπάρχει φίλο συντήρησης που να αναφέρει τις τιμές)

Οσο για τα kw και ποσο πελλετ έκαψε αδυνατώ να σας απαντήσω καθώς το σιλο ηταν γεματο και δεν το υπολόγισα, και δεν ξερω να το υπολογίσω τα kw που εδωσε (για τον φιλο που ρωτάει παραπάνω)

γενικά στην 1ωρα 1και κατι δεν έκαψε πολύ.

Συμβουλές δεν μου έδωσε ο τεχνικός απλά μου ειπε οτι ο λέβητας λειτουργεί οπως θα έπρεπε.




Eγραψες (γενικα στην 1ωρα 1και κατι δεν εκαψε πολυ)αν με αυτο ενωουσες πως το ειχες και δουλευε 1 ωρα λαθος δικομου.Σε καμια περιπτωση παντος με χρονο αναμονης 50 δευτερολεπτα να μπορεση αυτος ο λεβητας να αποδοση πανω απο 15kw.
Για τα ppm τι λες ειναι ενταξη?
Πολλες φορες δεν χρειαζεται να εισαι τεχνικος-εμπορος-μηχανολογος για να καταλαβεις τα αυτονοητα!!!!
Αν αυτος που σου εκανε την μετρηση και σου ειπε οτι λειτουργει οπως πρεπει τοτε εγω ειμαι αστροναυτης!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92846 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

burnerman έγραψε: Η μετρηση εγινε με οξυγονο 14% ενω η νομοθεσια λεει 10%.Γι¨αυτο εχεις και πολα μονοξειδια.


το όργανο (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ αναλυτής) σεταριστηκε στο 10%. Στην αναφορά έβγαλε 14%. οι μετρήσεις έγιναν με 2 αναλυτές και οι 2 μετά στην εκτύπωση έβγαζαν 14%.

το γιατί δεν το γνωρίζω.

burnerman έγραψε: Οσο για μονοξειδια ειναι οντως μεσα στα ορια νομοθεσιας, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα προσπαθησουμε να τα κατεβασουμε.Οσο λιγοτερα τοσο καλλυτερη καυση.


μαζί σου. Παίζει ρολο και το καύσιμο όμως. εμεις κάναμε ρυθμησεις όσο το δυνατόν καλύτερες για να ρίξουμε το μονοξείδιο

@agge72, αν και δεν μου απάντησες στο ερώτημα μου, το συμπέρασμα μου το έβγαλα,
επίσης επέτρεψε μου να σου πω οτι δεν γνωρίζεις ποιος ΕΚΑΝΕ τις μετρήσεις.
από εκεί και πέρα για τον αν είσαι εσυ αστροναύτης η εγω (μια χαρα δουλειά είναι και αυτή) για έμενα δεν έχει ποια σημασία. είπατε τις γνώμες σας, παμε παρακάτω λοιπόν


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92914 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

burnerman έγραψε: Η μετρηση εγινε με οξυγονο 14% ενω η νομοθεσια λεει 10%.Γι¨αυτο εχεις και πολα μονοξειδια.


το όργανο (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ αναλυτής) σεταριστηκε στο 10%. Στην αναφορά έβγαλε 14%. οι μετρήσεις έγιναν με 2 αναλυτές και οι 2 μετά στην εκτύπωση έβγαζαν 14%.

το γιατί δεν το γνωρίζω.

burnerman έγραψε: Οσο για μονοξειδια ειναι οντως μεσα στα ορια νομοθεσιας, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα προσπαθησουμε να τα κατεβασουμε.Οσο λιγοτερα τοσο καλλυτερη καυση.


μαζί σου. Παίζει ρολο και το καύσιμο όμως. εμεις κάναμε ρυθμησεις όσο το δυνατόν καλύτερες για να ρίξουμε το μονοξείδιο

@agge72, αν και δεν μου απάντησες στο ερώτημα μου, το συμπέρασμα μου το έβγαλα,
επίσης επέτρεψε μου να σου πω οτι δεν γνωρίζεις ποιος ΕΚΑΝΕ τις μετρήσεις.
από εκεί και πέρα για τον αν είσαι εσυ αστροναύτης η εγω (μια χαρα δουλειά είναι και αυτή) για έμενα δεν έχει ποια σημασία. είπατε τις γνώμες σας, παμε παρακάτω λοιπόν



Εε για πες μας και ποιος εκανε αυτες τις μετρησεις τοσο μυστικο το εχεις?
Το φορουμ δεν ειναι να ακουμε παντα αυτα που θελουμε να ακουμε και αυτα που δεν θελουμε!
Και για να μην αφηνουμε κιαλα υπονοουμενα πες μας και τι συμπερασμα εβγαλες για εμενα?
Ο leonas σου λεει με κοφτο τροπο η μετρησης δεν ισχυουν.Του ζητας να σου πει τον τροπο
μετρησης.Σου λεω βασικα στοιχεια μετρησης και τα ανερης τελικα τι θελεις να ακουσεις οτι
κανατε αυτο που επρεπε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.212 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ