Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119921 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

steliosKam έγραψε: Καλησπέρα.Ενω παρακολουθω αρκετο καιρο τα δρομενα περι primus,αποφασισα να γραψω και εγω το προβλημα μου.Εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες για αυτον το λεβητα αλλα δεν μπορω να βρω λυση.
Το μονιμο θεμα μου ειναι το "σφαλμα εναυσης".Θα παρουσιασω επι γραμματικως την εικονα του λεβητα και περιμενω απαντησεις.
Λοιπον...Mavil Primus 34. 3ος χρονος .Ζεσταινει 2 σπιτια τως 65τμ.2ος και 3ος οροφος.Χρησημοποιω την εγκατασταση της οικοδομης(σωληνες),κυκλοφορητη,δοχειο διαστολης και καμιναδα υψους 5οροφης οικοδομης.Δουλευω για την ωρα πελλετ ενω περισυ δουλευα πυρηνα.
Ρυθμισεις:τροφοδοσια 2" αερας 65% ανα 47" κυκλοφορητης 45.Δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα με υγροποιησεις,καπνους στο σιλο και καυση του πελλετ.Το προβλημα εντοπιζεται στο οτι το πελλετ σε κατασταση αναμονης του λεβητα καιγεται σε εως τον κοχλια.Τα 10" + 10" για να ξαναγεμισει εφοσον ξεκινησει απο την 1η φαση δεν φτανουν με τπτ....οποτε σφαλμα.Το οτι καιγεται το καυσιμο μεχρι τον κοχλια οφειλεται και στο οτι το σπιτι μου ειναι ζεστο και αργει πολυ μεχρι να ξανα παρει μπρος.Μιλαμε οτι μπορει να κανει εως και 4-5 ωρες για να ξαναπαρει.
Νομιζω ομως πως δεν θα επρεπε να καιγεται εντελως.Σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το διαφραγμα μιας και δεν εκλεινε εντελως(ισως απο την μεγαλης διαμετρου καμιναδα που εχω).Τοποθετησα μαγνητη...τιποτα.
Αλλαξα περιπου 5-6 διαφορετικες εταιριες πελλετ μπας και μου εφταιγε αυτο...τπτ.
Εχω αρκετα ακομα να πω για να σας κατατοπισω πληρως αλλα δεν θελω να γινω κουραστικος.Εν ολιγης πηρατε μια εικονα.
Θα σας ημουν ευγνωμων αν μου δινατε καποιες ιδεες,προτασεις,λυσεις ξερω και γω.Αγανακτησα λιγακι απο το ανεβα-κατεβα.Και ποσο μαλλος φετος που εχω και μωρακι στο σπιτι οποτε μια σωστη λειτουργια θα ηταν βαλσαμο.

Καλησπέρα προτού να τον πετάξεις όπως είπε και ο λαλίστατος LEONAS
Ξέρεις να μπεις στο κρυφό μενού?
Εαν δεν ξέρεις ένα τηλ και το λύνουμε το θέμα σου


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119926 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45
Πετα τον να απαλαχτεις γιατι αν κατσεις και διαβασεις εδω
θα καταλαβεις γιατι το λεω B)

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119995 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

LEONAS έγραψε: Πετα τον να απαλαχτεις γιατι αν κατσεις και διαβασεις εδω
θα καταλαβεις γιατι το λεω B)


Μην ανησυχείς φίλε μου, διάβασε ο άνθρωπος τη μέχρι τώρα συζήτηση και να είσαι σίγουρος πως μπορεί να κρίνει από μόνος του μεταξύ άλλων και την ποιότητα του λόγου σου.

Φίλε Stelioskam, μίλα με τον Νίκο που έχει επανειλημμένα βοηθήσει κόσμο. Θα σου εξηγήσει πως να αλλάξεις τους χρόνους που αναφέρεις μέσα από το κρυφό μενού. Επιπρόσθετα, στα υπόψη, ο Πρίμους βγαίνει πλέον με τη δυνατότητα να ταίζει κάθε 30 λεπτά ανεξάρτητα αν υπάρχει ανάγκη ακριβώς για να μην πέφτει πολύ χαμηλά η στάθμη του πέλλετ. Ίσως αξίζει τον κόπο να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να δεις αν τα δικά μας μοντέλλα μπορούν να αναβαθμιστούν. Εδώ που τα λέμε ίσως θα έπρεπε να επικοινωνήσουμε ομαδικά με την εταιρεία και να διαμαρτυρηθούμε και να ζητήσουμε μία χαμηλή τιμή για πιθανή αναβάθμιση. Κακά τα ψέμματα ο Πρίμους σηκώνει πολύ βελτίωση και έχει πολλούς περιορισμούς όπως και γενικά αυτά τα συστήματα που ταίζουν με αυτό τον τρόπο.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Καλογιάννης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119998 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

LEONAS έγραψε: Πετα τον να απαλαχτεις γιατι αν κατσεις και διαβασεις εδω
θα καταλαβεις γιατι το λεω B)

Δωστου τα 3 χιλιαρικα -ξερω εγω που του κόστισε ο λεβητας-, βρες του καλύτερη ληση και δώσε του εσυ και την οποια οικονομική διαφορα ενδεχόμενος προκύπτει, και τελειωνει το θεμα. Αφου σου αρεσει να επεμβαίνεις με διάφορα τετοια ωραια & ασχετα με το θεμα, εχουμε και εμεις να πουμε. :evil:

Επι του παρόντος ειναι ετσι οπως στα λεει ο Νικος (primus 45) μπαίνεις στο κρυφό μενου, αλλάζεις το ταισμα στην φαση 3 η 4 ειναι αν θυμαμαι καλα με περισσοτερα δεπτερολεπτα, και τελειωνεις. Εμενα το ειχε στα 15'' και το εβαλα στο 8'' καθώς πεταγε πολυ καυσιμο στην εστια. Εσυ μαλλον θα πρεπει να βαλεις παραπανω. θα το δεις.. Και που σε.. βαλε και το μαγνητακι στο κλαπετο αν δεν το εχεις κανει.. κανει την μιση δουλεια..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120043 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Primus 45

LEONAS έγραψε: Πετα τον να απαλαχτεις γιατι αν κατσεις και διαβασεις εδω
θα καταλαβεις γιατι το λεω B)

Leona's ειλικρινά δεν ξέρω τι ψυχολογικά εχεις !! Προφανώς αρκετά ! Αλλά να μπαίνεις για να Γ.... Όλες τις συζητήσεις για να μαζέψεις κόσμο και εμπόρους για το καινούργιο σου forum δεν θα το επιτρέψω . Μαζέψου !!!

Υ.Γ η παραπάνω άποψη ειναι καθαρά προσωπική και πιθανότατα δεν εκφράζει την διαχείριση του forum η άλλους συντονιστές .
Δεν εχω να προσθέσω κατι άλλο !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, ΠΑΠΑΣ, PRIMUS 45, Grecu_, electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120050 από fiestakias
Απαντήθηκε από fiestakias στο θέμα Primus 45

steliosKam έγραψε: Καλησπέρα.Ενω παρακολουθω αρκετο καιρο τα δρομενα περι primus,αποφασισα να γραψω και εγω το προβλημα μου.Εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες για αυτον το λεβητα αλλα δεν μπορω να βρω λυση.
Το μονιμο θεμα μου ειναι το "σφαλμα εναυσης".Θα παρουσιασω επι γραμματικως την εικονα του λεβητα και περιμενω απαντησεις.
Λοιπον...Mavil Primus 34. 3ος χρονος .Ζεσταινει 2 σπιτια τως 65τμ.2ος και 3ος οροφος.Χρησημοποιω την εγκατασταση της οικοδομης(σωληνες),κυκλοφορητη,δοχειο διαστολης και καμιναδα υψους 5οροφης οικοδομης.Δουλευω για την ωρα πελλετ ενω περισυ δουλευα πυρηνα.
Ρυθμισεις:τροφοδοσια 2" αερας 65% ανα 47" κυκλοφορητης 45.Δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα με υγροποιησεις,καπνους στο σιλο και καυση του πελλετ.Το προβλημα εντοπιζεται στο οτι το πελλετ σε κατασταση αναμονης του λεβητα καιγεται σε εως τον κοχλια.Τα 10" + 10" για να ξαναγεμισει εφοσον ξεκινησει απο την 1η φαση δεν φτανουν με τπτ....οποτε σφαλμα.Το οτι καιγεται το καυσιμο μεχρι τον κοχλια οφειλεται και στο οτι το σπιτι μου ειναι ζεστο και αργει πολυ μεχρι να ξανα παρει μπρος.Μιλαμε οτι μπορει να κανει εως και 4-5 ωρες για να ξαναπαρει.
Νομιζω ομως πως δεν θα επρεπε να καιγεται εντελως.Σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το διαφραγμα μιας και δεν εκλεινε εντελως(ισως απο την μεγαλης διαμετρου καμιναδα που εχω).Τοποθετησα μαγνητη...τιποτα.
Αλλαξα περιπου 5-6 διαφορετικες εταιριες πελλετ μπας και μου εφταιγε αυτο...τπτ.
Εχω αρκετα ακομα να πω για να σας κατατοπισω πληρως αλλα δεν θελω να γινω κουραστικος.Εν ολιγης πηρατε μια εικονα.
Θα σας ημουν ευγνωμων αν μου δινατε καποιες ιδεες,προτασεις,λυσεις ξερω και γω.Αγανακτησα λιγακι απο το ανεβα-κατεβα.Και ποσο μαλλος φετος που εχω και μωρακι στο σπιτι οποτε μια σωστη λειτουργια θα ηταν βαλσαμο.

καλησπερα φιλε επειδη ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσεναβεχουμε τον ιδιο καυστηρα και σχεδον ιδια τμ σπιτι ακουυ τι εκανα.βασικο ειναι η φψτια να καιει πανω στο πιατο και οχι μεσα στο ποτηρι εγω ειχα αυτο το προβλημα γιατι μου εβαζε αερα απο το πισω μερος του ανεμιστηρα στο κλαπετο και διατηρουσε φλογα ετσι ωστε να καιει το πελλετ μεχρι κατω.οποτε οποσδηποτε μαγνητακι για να σουκλεινει εντελος το κλαπετο πισω αλλα προσοχη να μπορει να ανοιξει οταν παρει μπρος ο ανεμιστηρας!και το βασικο προβλημα που ειχα ειναι οτι παρολο που ειχα τον ανεμιστηρα στο 40 ενταση φυσαγε πολυ δυνατα και μου σκορπαγε το πελλετ ακαυστο και χωρις να μπορει να κανει καυση πανω στο πιατο λαι στην συνεχεια αφου κοψει να κραταει θρακα εκει.εκλεισα το μισο κλαπετο με ταινια στο πισω μερος ετσι ωστε οταν ανοιγει να μξν εχει τοση ενταση ο αερας!!μετα απο ολα αυτα εχω πολυ καλη καυση και σταματησα τα πανω κατω και εγω στο λεβητοστασιο!!!!α και κατι ασχετο μου εσπασε το τζαμακι μπροστα στην πορτα καυσης που βλεπεις μεσα.καμια ιδεα πως το κλεινουμε προσωρινα για να μην βαζει αερα???εχω βαλει αλουμινοχαρτο προς το παρον για να μην καιγεται μεχρι να παρω ενα τζαμακι να βλω παλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.189 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ