Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122743 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

steliosKam έγραψε: Μολις ειδα το βιντεο του electron....
Οχι καμια σχεση ο θορυβος που ακουγεται σε σχεση με τον δικο μου.
Ενα παραδειγμα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο....ειναι σαν να ανεβαζεις μια τεντα σπιτιου με την μανιβελα και να κανει ενα θορυβο σαν να τσιριζει,σαν να θελει γρασσαρισμα η λαδωμα.

Λοιπόν εκεί που βγαίνει από τον κοχλία το υλικό
λόγο τις θερμοκρασίας και τις όποιας υγρασίας έχει και όποιας σκόνη
γιατί καίει πελλετ εκεί σαν να μπουκώνει και ακούγετε το τρίξιμο
Εκεί έκανε και σε μένα αλλά εγώ καίω πυρηνοξυλο έτσι ακούγετε και εμένα.
0.5 HP μοτέρ είναι αυτό!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122837 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Καλημερα παιδια!Μηπως εχετε ψαξει τι διαφορες εχει στην αποδοση-καταναλωση η καυση με η χωρις το μεταλικο δακτυλιδι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122841 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: Καλημερα παιδια!Μηπως εχετε ψαξει τι διαφορες εχει στην αποδοση-καταναλωση η καυση με η χωρις το μεταλικο δακτυλιδι?

Καλημέρα εγώ καίω πυρηνοξυλο και το δακτυλίδι το βάζω μόνο όταν καίω ξύλο
Μάλλον το έχουνε μόνο γιαυτό δεν ξέρω.
Με δακτυλιδι πριν απο 3 χρονια



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122856 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα Primus 45
Το μοτερ 0.5 ειναι αρκετο για το φορτιο του κοχλια το θεμα ειναι οτι κατασκευαστικα δεν ειναι οτι καλυτερο να συνδεσεις απευθειας τον αξονα του κοχλια πανω στο μειωτηρα.
Εγω εκανα επιπλεων μειωση με γραναζια και αλυσιδα συν κουζινετο στον αξονα του κοχλια πραγμα που βελτιωνει το "κεντραρισμα" και μειωνει επιπλεων το φορτιο του μοτερ.
Αλλο "πλεονεκτημα" ειναι οτι με καταληλο υπολογισμο στροφων καταργητε το χρονικο που στρεσαρει το μοτερ με συνεχεις εκκινησεις και παυσεις (γατος αυτος που σκεφτηκε το χρονικο ,ο καλυτερος τροπος να πηδηξεις τον κινητηρα) συν σταθερη παροχη καυσιμου στην εστια.
Στα δυο χρονια που κατασκευασα τον καυστηρα δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα μηχανικο η ηλεκτρικο, στον καινουργιο που κατασκευαζω θα τοποθετηθει τριφασικο μοτερ 0.5 και ινβερτερ για να μην χρειαζετε να αλαζω γραναζια σε διαφορετικο υλικο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122956 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Εκανα λογο για το δακτυλιδι γιατι μου ειπαν οτι μπαινει για την καυση πελλετ για να καιει ολο το υλικο χωρις να το πεταει.Ομως παλι αντιμετωπιζω το προβλημα που ειχα και πριν 3 χρονια οταν τον ξεκινησα τον καυστηρα με τη συσσωρευση σταχτης και κλινκερ στην εστια καυσης.Αν λοιπον δεν υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις να το βγαλω το δακτυλιδι ,να μπορω να το καθαριζω ευκολοτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122959 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: Εκανα λογο για το δακτυλιδι γιατι μου ειπαν οτι μπαινει για την καυση πελλετ για να καιει ολο το υλικο χωρις να το πεταει.Ομως παλι αντιμετωπιζω το προβλημα που ειχα και πριν 3 χρονια οταν τον ξεκινησα τον καυστηρα με τη συσσωρευση σταχτης και κλινκερ στην εστια καυσης.Αν λοιπον δεν υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις να το βγαλω το δακτυλιδι ,να μπορω να το καθαριζω ευκολοτερα

Δεν πιστεύω ότι η εταιρία έβαλε το δακτυλίδι για να μην πετάει το πελλετ η
ότι άλλο υλικό.
Το έβαλε για να υπάρχει μια διαφορά ύψους από τον χώρο καύσεις
για να μην μπουκώνουν οι τρύπες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.235 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ