Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124540 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Χρονια πολλα σε ολους!

Ακριβως αυτο που περιγραφεις ειχα παθει εγω.Ολα αυτα που αναφερες σε συνδυασμο με το οτι ειχε πιασει η εστια κλινκερ και ετσι το μερος της εστιας που εχει μια σχετικη κλιση να ανεβαινει το πελλετ ειχε γινει καθετο σχεδον.
Με αποτελεσμα οχι μπριγκετοποιηση,αλλα τσιμεντοποιηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124665 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
χαίρεται, παρατηρώ τις τελευταίες ημέρες στο λέβητα από κάτω σταγόνες κολλώδες όπως φαίνονται στις φωτογραφίες...οι ρυθμίσεις που έχω είναι θερμοκρασία κυκλοφορητή στους 48, αναμονή 33", αέρας 40%, 2" ρίχνει, νερό μέχρι 65C.. το πέλλετ που καίω είναι golden nuggets..τι είναι???



Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by zio1980.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124668 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Φίλε μου τσέκαρε ίσια πάνω από το σημείο, αν είναι κάποια σύνδεση της καμινάδας, μάλλον είναι υγροποιήσεις που έτρεξαν. Περίεργο βέβαια μιας και το πέλλετ που καις είναι από τα καλύτερα από όσο γνωρίζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124670 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
μία ημέρα μου έτρεξε κάτω απο την καμινάδα...τις τελευταίες 2 ημέρες αυτά τα σημάδια είναι κάτω από το δοχείο που μαζεύουμε τη στάχτη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124685 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε: μία ημέρα μου έτρεξε κάτω απο την καμινάδα...τις τελευταίες 2 ημέρες αυτά τα σημάδια είναι κάτω από το δοχείο που μαζεύουμε τη στάχτη..


Τότε είναι λογικά πίσσες του ξύλου. Αν ανοίξεις την κάω πόρτα όταν ο λέβητας δεν λειτουργεί αλλά είναι ζεστός απο πριν θα παρατηρήσεις πως και εκει κάτω έχει καπνίλα που προέρχεται από την ατελή καύση του πέλλετ που βρίσκεται στο θάλαμο καύσης. Αυτή η καπνίλα είναι ουσιαστικά οι ατμοί πυρόλυσης του ξύλου που σε πλήρη καύση καίγονται, ειδάλλως βρίσκουν κρύες επιφάνειες και υγροποιούνται σα μαύρες πίσσες. Στην προκειμένη περίπτωση το φαινόμενο ήταν πιο έντονο και σου έτρεξε. Ενδεχομένως να μην τραβάει καλά η καμινάδα σου ή απλά σταματά πιο πολύ ο καυστήρας επειδή ζέστανε ο καιρός. Για αυτό έχω πει πως ίσως είναι καλύτερα χωρίς το μαγνητάκι. Καλύτερα δηλαδή να μπαίνει λίγος αέρας και όσο είναι να κάψει να το κάψει πλήρως και πιο κάθαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124696 από fiestakias
Απαντήθηκε από fiestakias στο θέμα Primus 45
εχω και εγω το ιδιο προβλημα ολος ο κατω χωρος εκει που πεφτει η σταχτη στο μεγαλο τασακι μονο στα τειχωματα ομως γυρω γυρω εχει γεμισει τετοια μαυρη πισσα!!η καμιναδα τραβαει μια χαρα και εχω και εγω μαγνητακι πισω απλα αν το βγαλω και μου βαζει αερα νομιζω θα μου κραταει φλογα και θα μου καιει το πελλετ μεχρι κατω στο ποτηρι χαμηλα!!α και εγω με golden nuggets την επαθα αλλα δεν νομιζω οτι φταει αυτο γιατι τοτε πρωτοεβαλα το μαγνητακι και εχω εστω σωστη φλογα και οχι χαμηλα.ενα προβλημα που εχω μονο ειναι οτι παραεχω δυνατη φλογα με τα καυσαερια καποιες φορες να φτανουν μεχρι και 240 βαθμους δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο και σε τι πειραζει.οι ρυθμισεις ειναι 3 τροφοδοσια 33 αναμονη 43 αερας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ