Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125063 από fiestakias
Απαντήθηκε από fiestakias στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

fiestakias έγραψε: εχω και εγω το ιδιο προβλημα ολος ο κατω χωρος εκει που πεφτει η σταχτη στο μεγαλο τασακι μονο στα τειχωματα ομως γυρω γυρω εχει γεμισει τετοια μαυρη πισσα!!η καμιναδα τραβαει μια χαρα και εχω και εγω μαγνητακι πισω απλα αν το βγαλω και μου βαζει αερα νομιζω θα μου κραταει φλογα και θα μου καιει το πελλετ μεχρι κατω στο ποτηρι χαμηλα!!α και εγω με golden nuggets την επαθα αλλα δεν νομιζω οτι φταει αυτο γιατι τοτε πρωτοεβαλα το μαγνητακι και εχω εστω σωστη φλογα και οχι χαμηλα.ενα προβλημα που εχω μονο ειναι οτι παραεχω δυνατη φλογα με τα καυσαερια καποιες φορες να φτανουν μεχρι και 240 βαθμους δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο και σε τι πειραζει.οι ρυθμισεις ειναι 3 τροφοδοσια 33 αναμονη 43 αερας


Φίλε μου νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου. Δοκίμασε τάισμα για 2 δευτερόλεπτα, αναμονή από 33 εως 40 (δες πόσο σε παίρνει χωρίς να σου ρίχνει τη φλόγα υπερβολικά χαμηλά) και αέρα στο 40%. 3 δευτερόλεπτα τάισμα είναι υπερβολικό για αυτό και έχεις τόσο υψηλά καυσαέρια. Εναλλακτικά κάνε αυτό που πρότεινε ο φίλος electron, τάισμα 1 δευερόλεπτο, αναμονή περίπου 20 (πάλι ελέγχεις φλόγα). Αυτό ακολούθησα και εγώ και φαίνεται να είναι καλό.

Όσον αφορά τώρα στις πίσσες, και ο δικός μου κατάμαυρος είναι μέχρι κάτω και για αυτο κατήργησα το μαγνητάκι. Τσέκαρε απλά μετά από 1 δύο λεπτά αφού σταματήσει ο καυστήρας την καπνίλα που έχει όταν σφραγίζει η εισαγωγή αέρα με το μαγνητάκι και θα καταλάβεις από που προέρχονται οι μαυρίλες.

οτι εχει καπνα εχει αρκετη μολις σταματησει ο καυστηρας και στο θαλαμο καυσης και κατω με μαγνητακι πανω.δηλαδη απο αυτο δημιουργειτε η πισσα??.αληθεια τα κασαερια που ειναι το ιδανικο να δουλευουν?φοβαμαι να βγαλω το μαγνητακι μην μου βαζει αερα σβηνει η θρακα και κατεβαινει παλι χαμηλα η φλογα.παιδευτηκα πολυ για να το λυσω αυτο φετος.α και κατι αλλο οταν θελουμε να αλλαξουμε χρονους απο τις ρυθμισεις πρεπει να εχει κοψει ο λεβητας?γιατι μια φορα αλλαξα την τρογοδοσια την ωρα που δουλευε και μετα ειχε τρελη αποκλιση ειχε 15δευτερολεπτα διαφορα!!μολις εκοψε απο θερμοκρασια και ξαναπηρε επανηλθε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125071 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: ........................................................................................
Για να μην γινομαι κουραστικος με λιγα λογια ο PRIMUS δουλευει καλυτερα οταν η εστια καυσης εχει σταχτη.Κραταει καλυτερα θρακα, οταν σβηνει εμενα κραταει μικρη φλογιτσα (αναλογα τη σταχτη και τη μαρκα πελλετ) ως και 20-30- λεπτα με αποτελεσμα να μην υπαρχει ακαυτο πελλετ που καπνιζει για ωρες.Επισης ο λεβητας πρεπει να δουλευει αν οχι στο 2 30 που προτεινει η Μαβιλ, τουλαχιστον κοντα σε αυτη τη ρυθμιση.Αυτο μου το ειπαν οι Μαβιλιανοι,αλλα το διαπιστωσα και μονος μου.

Εκτος απο το θεμα της πισσας η σταχτη στην εστια καυσης βοθαει και στην αποδοση του λεβητα.Κοβει τον αερα με αποτελεσμα απλωνει καλυτερα η φλογα φτανει λιγο στα τουμπο και ανεβαζει θερμοκρασια ποιο καλα.Εμενα με καθαρη την εστια καυσης η φλογα χτυπαει κατω απο το καζανι και λιγο πριν δωσει ο κοχλιας η φλογα ειναι 10cm.Οσο και να "παιξω" με τον αερα δεν καταφερνω αυτο που κανει η σταχτη.Μολις πιασει σταχτη η εστια αλλαζει η λειτουργια του λεβητα.Η φλογα δεν χαμηλωνει πολυ και γενικα με την ιδια ρυθμιση εχω 10-15c βαθμους καυσαερια πανω.Ξεκιναω ας πουμε με 2"30"55 και οσο πιανει σταχτη χαμηλωνω την τροφοδοσια η και τον αερα αναλογα.Αυτο νομιζω κανει καi ο elctron.
Ακομα στο θεμα του καπνου εχει μεγαλη σημασια η σιλικονη.Αν και εχω 4-5 μετρα σωληνες εδω και 2 μηνες που την εβαλα δεν υπαρχει ιχνος καπνου στο σιλο.Επισης βοηθαει πολυ στο να κραταει η θρακα για ωρες.Χθες το βραδυ εσβησε 2330 ο λεβητας και σημερα το πρωι 10 η θρακα αναψε κανονικα μολις εδωσε ο κοχλιας για 10".
Φιλε Καλογιαννη συμφωνω σε ολα που λες εκτος απο το θεμα του αερα.Γιατι μονο 40 ο αερας?Ο αερας ειναι λιγο μυστηρια υποθεση ειναι θεμα καυσιμου θεμα ελκυσμου.


Καλησπέρα και καλη χρονια. Συμφωνώ 100% με τα γραφόμενα σου και μπράβο για το συμπέρασμα, επρεπε να το είχαμε πει και νωρίτερα. Αυτο που λεει ο φιλος ειναι γεγονος. Ο λεβητας λειτουργεί καλυτερα και δεν καπνίζει (τσεκαρισμένο και με πυρηνοξυλο το συμπέρασμα αυτο) οταν πιασει σταχτη η εστια. Εγω αποφεύγω να καθαρίζω την σταχτη που πιανει πανω η εστια για αυτον τον λογο. βεβαια με τον καιρο θελει να απομακρύνεις τα σκληρά κομμάτια που κανει η σταχτη και δεν πέφτουν απο μονα τους και μπορεί να σου περιορίσουν την φλόγα. Απλα να μην ξεχνατε να καθαριζετε κατω απο την εστια (στο πορτακι της αντιστασης) και φυσικα και τον καπναγωγο και τους τουμποσωληνες.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125109 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Καλη χρονια σε ολους!
Ετσι ηταν ο λεβητας μετα το πρωτο αναμμα (περσι που τον πηρα) και καθε μερα χειροτερευε


Επειδη δεν ειχα και πολυ ιδεα απο λεβητες και ακουγα διαφορα για προβληματα στο αναμμα για μπουκωματα απο υπερβολικη σταχτη ειπα να ξεκινησω με ενα "ευγενικο" πελλετ και ετσι ξεκινησα με 10 σακια AMECO.Οταν ανοιξα την πορτα του λεβητα για πρωτη φορα επαθα σοκ!Οι περισσοτεροι ελεγαν οτι ειναι υγροποιησεις και χρειαζομαι τριοδη.Απο την Μαβιλ (οταν τους ειπα οτι εχω 4-5 μετρα σωληνες) μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο τον καπνο και ειχαν δικιο!Φυσικα εγω τοτε δεν εδωσα και πολυ σημασια στα περι καπνου και την εψαχνα για τριοδη.Μετα απο λιγες μερες το προβλημα λυθηκε απο μονο του οταν αλλαξα πελλετ.

Για να μην γινομαι κουραστικος με λιγα λογια ο PRIMUS δουλευει καλυτερα οταν η εστια καυσης εχει σταχτη.Κραταει καλυτερα θρακα, οταν σβηνει εμενα κραταει μικρη φλογιτσα (αναλογα τη σταχτη και τη μαρκα πελλετ) ως και 20-30- λεπτα με αποτελεσμα να μην υπαρχει ακαυτο πελλετ που καπνιζει για ωρες.Επισης ο λεβητας πρεπει να δουλευει αν οχι στο 2 30 που προτεινει η Μαβιλ, τουλαχιστον κοντα σε αυτη τη ρυθμιση.Αυτο μου το ειπαν οι Μαβιλιανοι,αλλα το διαπιστωσα και μονος μου.

Εκτος απο το θεμα της πισσας η σταχτη στην εστια καυσης βοθαει και στην αποδοση του λεβητα.Κοβει τον αερα με αποτελεσμα απλωνει καλυτερα η φλογα φτανει λιγο στα τουμπο και ανεβαζει θερμοκρασια ποιο καλα.Εμενα με καθαρη την εστια καυσης η φλογα χτυπαει κατω απο το καζανι και λιγο πριν δωσει ο κοχλιας η φλογα ειναι 10cm.Οσο και να "παιξω" με τον αερα δεν καταφερνω αυτο που κανει η σταχτη.Μολις πιασει σταχτη η εστια αλλαζει η λειτουργια του λεβητα.Η φλογα δεν χαμηλωνει πολυ και γενικα με την ιδια ρυθμιση εχω 10-15c βαθμους καυσαερια πανω.Ξεκιναω ας πουμε με 2"30"55 και οσο πιανει σταχτη χαμηλωνω την τροφοδοσια η και τον αερα αναλογα.Αυτο νομιζω κανει καi ο elctron.
Ακομα στο θεμα του καπνου εχει μεγαλη σημασια η σιλικονη.Αν και εχω 4-5 μετρα σωληνες εδω και 2 μηνες που την εβαλα δεν υπαρχει ιχνος καπνου στο σιλο.Επισης βοηθαει πολυ στο να κραταει η θρακα για ωρες.Χθες το βραδυ εσβησε 2330 ο λεβητας και σημερα το πρωι 10 η θρακα αναψε κανονικα μολις εδωσε ο κοχλιας για 10".
Φιλε Καλογιαννη συμφωνω σε ολα που λες εκτος απο το θεμα του αερα.Γιατι μονο 40 ο αερας?Ο αερας ειναι λιγο μυστηρια υποθεση ειναι θεμα καυσιμου θεμα ελκυσμου.


Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους. Με υγεία ηρεμία και δημιουργικότητα. Φίλε Παπα, συμφωνώ 100% σε αυτά που λες με τις στάχτες στην εστία και την απόδοση του λέβητα. Αυτό ακριβώς διαπιστώνω και εγώ αυτές τις μέρες. Καλύτερη καύση και επίσης επειδή η στάχτη μπουκώνει την εισαγωγή του αέρα δεν καίγεται εύκολα το πέλλετ που μένει στην εστία όταν σβήνει ο λέβητας. Στον αέρα 40% αναφερόμουν συγκεκριμένα στον φίλο που λέει πως έχει υψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων και όχι γενικά. Από όσο καταλαβαίνω από τα λεγόμενα όλων εδώ, όσο πιο βαρύ και υγρό το καύσιμο τόσο περισσότερος αέρας απαιτείται. Το golden nuggets είναι μάλλον το αντίθετο αυτού και κάνει καθαρή και εύκολη καύση. Φίλε fiestakia, δοκίμασε να αφήσεις στάχτη στην εστία όπως λέει ο φίλος Παπας (αν και το golden nuggets δεν αφήνει τόση στάχτη όσο άλλα) και ίσως σε βοηθήσει στο να μην πέφτει η φλόγα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125114 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
ριθμυσεις 2΄΄ τροφ, 51αναμονή,58 λεβητας,48 κυκλοφορητης.κατανάλωση 2,5-3 τσουβάλια ανάλογα το κρύο.θερμοκρασία σπιτιων 23c.σπιτι διόροφο 75τμ ισόγειο,οροφος 75τμ.το ισόγειο καίει τις διπλασιες ώρες λόγω παλιών κουφομάτων,ο όροφος έχει μονωμένη πλάκα και κουφόματα καινούργια.πέλλετ savva.πέρσι έκαψα 6 τόνους για όλο το σπίτι.φέτος βλέπω να καιώ περισσότερο.
Καπνός στο σιλό έιχα αρκετό,εβαλα σιλικόνη στις συνδεσεις αλλά δεν βελτιώθηκε η κατάσταση.εβάλα επιπλεων λαστιχο στο καπάκι του σιλού με αποτέλεσμα να μην πέρνει αέρα και να μην τραβάει καπνό.τώρα έχει ελάχιστο-καθόλου καπνό.οταν σβήνει ο λεβητας κρατάει καπνό λόγω του μαγνήτη.οταν ανοίγω το κατω καπάκι σε 1 λεπτό καθαρίζει ο καπνός.το ποτηρι καυσεως θέλει τακτικά καθαρισμα(σπασιμο της πετρασ που δημιουργείται)Η απορία μου είναι αν έχω μεγάλη καταναλωση?ευχαριστω πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125223 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα. Εγώ με 1 τάισμα και 36΄΄ αναμονή καίω περίπου 29-30κ την μέρα (πελλετ creta), σπίτι 89τμ με μόνωση μόνο στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θερμοστάτης στο σπίτι στους 23βαθμους όλη μέρα και ζεστά νερά. Τωρα βάζω και πυρηνοξυλο που μου ειχε περισσέψει απο πέρυσι (για να τελειώνει) σε αναλογία 7,5kgr με 30kgr πελλετ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125308 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Καλησπέρα. Εγώ με 1 τάισμα και 36΄΄ αναμονή καίω περίπου 29-30κ την μέρα (πελλετ creta), σπίτι 89τμ με μόνωση μόνο στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θερμοστάτης στο σπίτι στους 23βαθμους όλη μέρα και ζεστά νερά. Τωρα βάζω και πυρηνοξυλο που μου ειχε περισσέψει απο πέρυσι (για να τελειώνει) σε αναλογία 7,5kgr με 30kgr πελλετ.


Μου κάνει εντύπωση ο πολύ μεγάλος χρόνος αναμονής. Δεν πέφτει χαμηλά η φλόγα; Τι θερμοκρασίες πιάνεις στα καυσαέρια;

Και μία άλλη σκέψη. Σε μένα ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν τα νερά πέσουν 4 βαθμούς χαμηλότερα από τη θερμοκρασία που έχω ορίσει. Δηλαδή αν θέσω νερά λέβητα στους 64 ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν φτάσουν στους 60. Υπάρχει τρόπος να την μειώσουμε αυτή τη διαφορά; Νομίζψ είναι καλύτερη να είναι μικρή, τόσο για τον έλεγχο όσο και για το γεγονός πως μένει χωρίς αέρα λιγότερη ώρα, άρα λιγότερη ατελής καύση, καπνίλα και υγροποιήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ