Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126971 από dimfire
Απαντήθηκε από dimfire στο θέμα Primus 45
η καμιναδα ειναι 3 μετρα και ειναι ολη καθετη!θελω να τη μονωσω επειδη εχω υγροποιησεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127040 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

dimfire έγραψε: η καμιναδα ειναι 3 μετρα και ειναι ολη καθετη!θελω να τη μονωσω επειδη εχω υγροποιησεις


To οτι εχεις υγροποιήσεις δεν μπορεί να οφείλονται στην καμιναδα καθως ειναι μολις 3 μετρα! και θα ζεσταίνετε πολυ γρηγορα.. τι υγροποίηση να σου κανει ?

Οι υγροποιήσεις θα σου γίνονται λόγω διαφοράς θερμοκρασίας των νερων πχ αν ξεκινάς τον λεβητα και εχεις πολυ χαμηλή θερμοκρασία νερού στα σωματα >25~30 ενδέχεται να σου κανει υγροποίηση γιατι πολυ απλα μολις ο λεβητας θα στείλει τα πρώτα 200λτ ζεστου νερού που εχει φτιάξει και ας πουμε οτι ειναι ρυθμισμένος ο κυκλοφορητής σου στους 45βαθμους, οποτε μολις στείλει λοιπόν 45 θα παρει 25 επιστροφη που ειναι 20 βαθμοι διάφορα και ετσι εχεις τις υγροποιήσεις.Επισης αλλος ενας λογος μπορει να ειναι αν το καυσιμο σου έχει υγρασία.

Και εγω εχω υγροποιήσεις όταν ξεκινάω για πρωτη φορα τον λεβητα (σεζον) μετα απο 2-3 μερες ομως ειναι ολα οκ.

Κατ'εμε ειναι καλύτερα να δουλεύει ο λέβητας πολλες φορες και απο λιγο μεσα στην μερα, παρα να δουλευει λιγες φόρες και απο πολυ. Το όλο θέμα ειναι να μην σου παγώνουν τα νερα στα σώματα. Πχ θα μπορούσες να το συνδέσεις με ενα buffer για αυτόν τον λόγο, η να βάλεις μια τριοδη ώστε να μην εχεις υγροποιήσεις. Απο την καμινάδα παντως δεν νομίζω να γλυτώσεις κατι, (αν και δεν μου είπες τι καμινάδα εχεις). Αν εχεις απλή βάλε μια inox διπλού τοιχώματος, είναι καλύτερα και εφόσον εχεις 3μ δεν θα σου παει πολλα.Και εγω κάθετη καμινάδα εχω 4μ (Φ150/200) και δεν εχω κανένα θέμα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127404 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
ηρθαν σημερα απο Mavil.Καναν οξυγονοκολληση στο σημειο διαρροης και απο δω παν κι αλλοι.Εχει παρουσιαστει και αλλου το προβλημα.Κλασικα οι ιδιες νουθεσιες για καλο καθαρισμο του λεβητα κτλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127426 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: ηρθαν σημερα απο Mavil.Καναν οξυγονοκολληση στο σημειο διαρροης και απο δω παν κι αλλοι.Εχει παρουσιαστει και αλλου το προβλημα.Κλασικα οι ιδιες νουθεσιες για καλο καθαρισμο του λεβητα κτλπ.


Καλήμερα, χαίρομαι που έλαβε τέλος το πρόβλημα σου!
Αν το σημείο διαρροής ήταν πανω σε παλιά κόλληση, τότε κατά την γνώμη μου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα που έγινε "το μπάλωμα" από επάνω. Άλλωστε σιγά σιδερά είναι τι θα πάθουν?, Που να δεις στα πλοία μπαλώματα που γίνονται και μάλιστα και κάτω από την θάλασσα.

Αντε καλες καυσεις να εχεις!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127566 από giangos_mavil__34
Απαντήθηκε από giangos_mavil__34 στο θέμα Primus 45
Γεια και χαρά σας κύριοι και καλώς σας βρήκα. Αν και το topic είναι για mavil 45 , θα σας ρωτήσω για τον 34άρι που έχω, για να μην ανοίγω άλλο topic.
Βλέπω λοιπόν τους χρόνους αναμονής σας στο εργαλείο - 45 / 50 δευτερόλεπτα και αναρωτιέμαι γιατί στον δικό μου το πελλετ sweighofer που καίω με χρόνους 2/32/40 αέρα με θερμοκρασία καυσαερίων 200-220, αν αυξήσω κι'άλλο την αναμονή αρχίζει και σβήνει; πώς το καταφέρνετε με τόσο μεγάλο χρόνο αναμονής;
ή φταίει το συγκεκριμένο πέλλετ;

Mavil Primus 34
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giangos_mavil__34. Αιτία: Συμπλήρωση ερώτησης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127583 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

mavil__34 έγραψε: Γεια και χαρά σας κύριοι και καλώς σας βρήκα. Αν και το topic είναι για mavil 45 , θα σας ρωτήσω για τον 34άρι που έχω, για να μην ανοίγω άλλο topic.
Βλέπω λοιπόν τους χρόνους αναμονής σας στο εργαλείο - 45 / 50 δευτερόλεπτα και αναρωτιέμαι γιατί στον δικό μου το πελλετ sweighofer που καίω με χρόνους 2/32/40 αέρα με θερμοκρασία καυσαερίων 200-220, αν αυξήσω κι'άλλο την αναμονή αρχίζει και σβήνει; πώς το καταφέρνετε με τόσο μεγάλο χρόνο αναμονής;
ή φταίει το συγκεκριμένο πέλλετ;

Καλημέρα mavil__34
Μέσα εδώ γράφουμε για όλα τα μοντέλα PRIMUS.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ