Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #134050 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Για τσόφλια από καρύδια τι ρυθμίσεις προτείνετε?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134075 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: Για τσόφλια από καρύδια τι ρυθμίσεις προτείνετε?

Καλημέρα demis78
Πριν τι έκαιγες ?
Και τι ρυθμίσεις είχες?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136969 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Αντε παιδια να ξεκιναμε σιγα-σιγα.Πεθυμισα λιγη σταχτη στη μουρη! :P
Διαβαζα το εγχειριδιο χρησης και εχω μια απορια.Λεμε οτι ο λεβητας δεν εχει modulation.Αυτο το U6 [σελ.15] που λεει οτι ειναι ποσοστο αυξησης του χρονου αναμονης κατα τη διαχειρηση υψηλων καυσαεριων δεν ειναι κατα καποιο τροπο modulation.

Πρατηρησα οτι οταν κανει εναυση απο την αρχη ο λεβητας δινει για περιπου 14" και αν ξαναδωσει μαζευεται πολυ πελλετ στην εστια και δεν μου αρεσει αυτο.Θελω να μειωσω το χρονο τροφοδοσιας στα 10".Δεν θυμαμαι ομως πως να μπω στο κρυφο μενου.Μπορω να μειωσω το διαφορικο στην θερμοκρασια νερου ωστε ο λεβητας να ξεκιναει ποιο γρηγορα?Τωρα με θερμοκρασια νερου 70 ξεκιναει στους 66,αλλα θελω να το ρυθμισω να ξεκιναει στους 68.Γινεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137080 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Γινεται?


Δεν ξέρω αν το είδες? www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58924&Itemid=384

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137082 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Λογικά θα το έχει δει γιατί είδα οτι τελευταία φορά μπήκε χθες.

Δυστυχώς αυτη ειναι ενότητα θα ειναι πλέον πολύ "φτωχή" χωρις τις γνώσεις του Νίκου :( . Τον ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις που πρόλαβε τουλάχιστον να μου μεταφέρει όσο καιρό έτυχε να τον γνωρίσω. Θα τον θυμαμαι για παντα..

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω λοιπόν εγω τον φιλο...

Όντως τα 14'' που εχει να ρίχνει ειναι πολύς χρόνος, το εχει κανει ομως η εταιρία για να εχει την σιγουριά οτι δεν θα βγάλει "σφάλμα εναυσης" Σκέψου οτι αυτόν τον χρονο εγω τον μειώνω σε 6΄ τον χειμώνα που ο λεβητας δουλεύει πολλες φορες μεσα στην μερα εχει λοιπον θρακα, και ετσι κανω και οικονομία καύσιμου και αποφεύγω και να "ντουμανιασματα".
Τον ποσο χρονο λοιπόν θα το βαλεις εξαρτάτε απο το τι καύσιμο καις και ποσο εύκολα παίρνει αυτο φωτια και επισης και απο ποσες φορες ανάβει ο λέβητας σου την ημερα.
Για το διαφορικό δεν μπορείς να το ρυθμίσεις (δεν εχει καποια ρυθμιση ακομα και στο κρυφο μενου). Για να το βάλεις να ξεκινάει στους 68 βαλτο στους 72 (εφόσον το διαφορικό είναι 4 βαθμοί).

Εγω το εχω στους 48!, εχω υπολογισει οτι σε αυτη την θερμοκρασια δεν εχω υγροποιήσεις απο την επιστροφγ των νερων στον λεβητα, βεβαια στα πρωτα αναματα και μεχρι να στρωσει το βαζω στους 55~60 το παρακολουθώ γενικά στην πορεια.

Για το κρυφό μενού στείλε μου εμαιλ για να μην το γράψω εδω χυμα καθως ειναι κατι που δεν ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ ούτε στο μανιουαλ και φυσικά χρησιμοποίησε το πολυ πολυ προσεκτικά και με δικιά σου ευθύνη!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137228 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στο forum από Κοζάνη. Αποφασισα να στήσω καινούρια καπνοδόχο (inox διπλή μονωμένη) στη μονοκατοικία μου για τον primus 45 που έχω (6 μέτρα πάνω από τον καπνοσυλλέκτη, ενάμιση μέτρο πάνω από το σημείο που βγαίνει στη σκεπή). Ο καπνοσυλλέκτης έχει υποδοχή για 150 mm, όπως συστήνει και το manual της Mavil. Θα ήταν κακή ιδέα να βάλω 180 mm; Μήπως θα μειώνεται η ταχύτητα καυσαερίων και θα γίνεται χειρότερη η καύση (θα τραβάει λιγότερο;); Σκέφτομαι για πιο φαρδιά καμινάδα επειδή χρησιμοποιώ πιο πολύ ξύλα, παρά πέλετ και ίσως γεμίζει γρηγορότερα. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Επίσης μια δεύτερη ερώτηση: Έχω αποσυναρμολογήσει τον κοχλία και το χωνί και τώρα που θα τα επανασυνδέσω αναρρωτιέμαι μήπως αντί για σιλικόνη να βάλω φλάντζα περμανίτη ανάμεσα (χωρίς όμως σιλικόνη, γιατί παιδεύτηκα πολύ να την καθαρίσω και φοβάμαι μήπως χρειαστεί να τα αποσυνδέσω ξανά, για να ξεφρακάρω πχ τον κοχλία). Θα έχω στεγανότητα; Έχω βάλει βέβαια πυρίμαχη σιλικόνη, στο χώρο καύσης, εκεί που τελειώνει ο σωλήνας που περιβάλλει τον κοχλία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ