Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70096 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Ναι ισχύει αυτό που λες. Είδα σε έναν πίνακα ότι έδινε την ίδια θερμογόνο δύναμη μεταξύ πυρηνοξυλου και πέλλετ. Βέβαια στην πράξη δεν ισχύουν αυτά καθώς έχουμε πλέον να κάνουμε με διάφορες ποιότητες στέρεων καύσιμων.

Το ΜΑΚΙ που λες είναι από πεύκο. Ίσως να έχει περισσότερο καπνό καθώς το πεύκο όπως ξέρουμε καπνίζει περισσότερο. Εγώ βάζω το BIOENERGY POINT το οποίο λέει ότι είναι από καθαρή οξιά. Σε σχέση με το πυρηνοξυλο εχει διάφορα απόδοσης όχι όμως τίποτα τρελά πράγματα. Αυτό που έχω διαπιστώσει πάντως είναι ότι με το πέλλετ ανεβάζει πολύ πιο γρήγορα την θερμοκρασία νερού από ότι με τον πυρήνα.

Απλά το πέλλετ είναι ποιο καθαρό σαν καύσιμο. Βέβαια υπάρχει και το αυστριακό (golden nuggets) το οποίο είναι ακόμα καλύτερο.

Ποιο πυρηνοξυλο παίρνεις? Εγώ παίρνω του ΧΑΤΖΕΛΗ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό και καθαρό. Μια φορά βρήκα μια πέτρα μέσα αλλά γενικά είναι πολύ καθαρό. Πάντως προτιμώ την μίξη πυρηνοξυλου με πέλλετ, πιστεύω ότι έτσι κάνει καλύτερη καύση και έχει και καλύτερη απόδοση.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70248 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Αγοράζω ένα τοπικό.
Έχει κανείς ρυθμίσεις για τον Primus 60 με πυρηνόξηλο;
Γενικά ο λέβητας μου αποδίδει καλά μόνο με 240-250 καυσαέρια, δεν ξέρω γιατί.
Έχω 48% 3' 43', τον κυκλοφοριτή στους 55 και νερά(όχι ότι θα σταματήσει ποτέ...) στους 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70888 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Ενα χρονο χωρις πετρελαιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γενεθλια σημερα καθως κλεισαμε ενα χρονο με τον λεβητα βιομαζας
μακρια απο πετρελαιο!!!!!!!!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70902 από KARVAS
Απαντήθηκε από KARVAS στο θέμα Primus 45
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους
έχω προμηθευτεί έναν PRIMUS 80 και καίω pellets. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και την συμπεριφορά του λέβητα , αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα : αν μείνει σβηστός πολύ ώρα συνεχίζει να καίει αργά το υλικό προς το σιλό (δεν σταματά η καύση). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα ;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70912 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

KARVAS έγραψε: Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους
έχω προμηθευτεί έναν PRIMUS 80 και καίω pellets. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και την συμπεριφορά του λέβητα , αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα : αν μείνει σβηστός πολύ ώρα συνεχίζει να καίει αργά το υλικό προς το σιλό (δεν σταματά η καύση). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα ;
Ευχαριστώ.

Κοιταξε εαν εχεις στο σιλο καμια διαροη και στον ανεμιστηρα εαν κλεινει το κλαπετο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70950 από τσιλας
Απαντήθηκε από τσιλας στο θέμα Primus 45
για PRIMUS 80 στο οποιο καιω πελλετ εχω καταναλωση 150 κιλα πελλετ την ημερα
οι ρυθμισεις ειναι
3 τροφοδοσια
37 αναμονη
40 αερας
κυκλοφορητης 45
νερα 63
θερμοκρασια καυσαεριων 200
μηπως ειναι πολλα κιλα?
για πυρηνοξυλο τι πρεπει να ανεβασω η να κατεβασω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.234 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ