Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24518 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: 150 φ εχει ο λεβητασ και την παω στην παλια καμιναδα του πετρελαιου
που ειναι 200 φ με 4 μετρα υψοσ


Η καμιναδα του πετρελαιου ελλενιτ ειναι?Ποσα μετρα ειναι απο τον λεβητα μεχρι την καμιναδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24554 από tgiannak
Απαντήθηκε από tgiannak στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

ο φιλος tgiannak μπορει να μου πει καποια πραγματα που θελω ?


οτι θέλεις..και γενικα οτι θελετε ρωτηστε για τον primus ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24598 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

tgiannak έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ο φιλος tgiannak μπορει να μου πει καποια πραγματα που θελω ?


οτι θέλεις..και γενικα οτι θελετε ρωτηστε για τον primus ;)


Απο βδομαδα μαλλον θα παρω κι εγω τον PRIMUS 34.Εσυ τον 34 εχεις?Τι καταναλωση γραφει το πινακακι στο πλαι?Μεγιστη και ελαχιστη.
Το χρονο που δουλεψες το λεβητα υπαρχει κατι που δεν σου αρεσε που σε προβληματισε.Μηπως παρατηρησες ποσες ωρες κραταει η θρκα?Αν τον σβησεις κατα 12 το βραδυ το πρωι κατα η ωρα 8 αν γυρισεις το θερμοστατη αναβει με τη θρακα η κανει εναυση απο την αρχη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24662 από tgiannak
Απαντήθηκε από tgiannak στο θέμα Απ: Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

tgiannak έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ο φιλος tgiannak μπορει να μου πει καποια πραγματα που θελω ?


οτι θέλεις..και γενικα οτι θελετε ρωτηστε για τον primus ;)


Απο βδομαδα μαλλον θα παρω κι εγω τον PRIMUS 34.Εσυ τον 34 εχεις?Τι καταναλωση γραφει το πινακακι στο πλαι?Μεγιστη και ελαχιστη.
Το χρονο που δουλεψες το λεβητα υπαρχει κατι που δεν σου αρεσε που σε προβληματισε.Μηπως παρατηρησες ποσες ωρες κραταει η θρκα?Αν τον σβησεις κατα 12 το βραδυ το πρωι κατα η ωρα 8 αν γυρισεις το θερμοστατη αναβει με τη θρακα η κανει εναυση απο την αρχη?


εγω εχω τον 45 θα δω την καταναλωση που γραφει και θα στην πω εαν θελεις αλλα πιστευω πως ειναι εντελως υποκειμενικη..εγω ειμαι σε υψομετρο 1000 μετρα με βαρυ χειμωνα και χιονια..τον εχω απο περσι τον Νοεμβρη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ολα αψογα ειδικα η ηλεκτρονικη διαχειριση που εχει εκαψα και ξυλο και πελλετ τον χειμωνα που περασε...βασικα αμα τον σβησω 12 η ωρα το βραδυ το πρωι τις 8 θα εχει θρακα μονο αμα καιω ξυλο και του εχω φορτωσει κουτσουρα απο το βραδυ..με το πελλετ δε θα εχει θρακα..το πελλετ δε κραταει τοσες ωρες θρακα με τιποτα..το πελλετ μολις κοβει ο λεβητας η θερμοτητα του ειναι πολυ λιγη φαντασου το σαν το πετρελαιο...ενω το ξυλο κραταει πιο πολυ θερμοτητα οταν κοβει ο λεβητας..γιατι ρωτας αν θα κανει εναυση παλι απο την αρχη η αν κραταει θρακα;;; αυτο τι σε ενδιαφερει εσενα;;; ο λεβητας τα κανει ολα μονος του...αν ρωτας τωρα αν πρεπει να παρεις λεβητα με αυτοματη εναυση..τοτε θα σου απαντησω πως δεν υπαρχει αλλη λυση...χωρις αυτοματη εναυση θα τρεχεις με λουκουμακι καθε πρωι ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24671 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

tgiannak έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

tgiannak έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

ο φιλος tgiannak μπορει να μου πει καποια πραγματα που θελω ?


οτι θέλεις..και γενικα οτι θελετε ρωτηστε για τον primus ;)





Απο βδομαδα μαλλον θα παρω κι εγω τον PRIMUS 34.Εσυ τον 34 εχεις?Τι καταναλωση γραφει το πινακακι στο πλαι?Μεγιστη και ελαχιστη.
Το χρονο που δουλεψες το λεβητα υπαρχει κατι που δεν σου αρεσε που σε προβληματισε.Μηπως παρατηρησες ποσες ωρες κραταει η θρκα?Αν τον σβησεις κατα 12 το βραδυ το πρωι κατα η ωρα 8 αν γυρισεις το θερμοστατη αναβει με τη θρακα η κανει εναυση απο την αρχη?


εγω εχω τον 45 θα δω την καταναλωση που γραφει και θα στην πω εαν θελεις αλλα πιστευω πως ειναι εντελως υποκειμενικη..εγω ειμαι σε υψομετρο 1000 μετρα με βαρυ χειμωνα και χιονια..τον εχω απο περσι τον Νοεμβρη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ολα αψογα ειδικα η ηλεκτρονικη διαχειριση που εχει εκαψα και ξυλο και πελλετ τον χειμωνα που περασε...βασικα αμα τον σβησω 12 η ωρα το βραδυ το πρωι τις 8 θα εχει θρακα μονο αμα καιω ξυλο και του εχω φορτωσει κουτσουρα απο το βραδυ..με το πελλετ δε θα εχει θρακα..το πελλετ δε κραταει τοσες ωρες θρακα με τιποτα..το πελλετ μολις κοβει ο λεβητας η θερμοτητα του ειναι πολυ λιγη φαντασου το σαν το πετρελαιο...ενω το ξυλο κραταει πιο πολυ θερμοτητα οταν κοβει ο λεβητας..γιατι ρωτας αν θα κανει εναυση παλι απο την αρχη η αν κραταει θρακα;;; αυτο τι σε ενδιαφερει εσενα;;; ο λεβητας τα κανει ολα μονος του...αν ρωτας τωρα αν πρεπει να παρεις λεβητα με αυτοματη εναυση..τοτε θα σου απαντησω πως δεν υπαρχει αλλη λυση...χωρις αυτοματη εναυση θα τρεχεις με λουκουμακι καθε πρωι ;)


Αμα εχεις τον 45 θα λεει καταναλωση απο 9-12 κιλα/ωρα.
Για τη θρακα ρωταω για δυο λογους.
1 Γιατι αμα κραταει θρακα μολις δουλεψει ο φυσητηρας θα αρπαξει πιο γρηγορα πιστευω απο οτι αν κανει απο την αρχη εναυση
Μου ειπε εμπορος (μηχανολογος) που τον πουλαει,αλλα και ενας φιλος εδω, οτι η θρακα αντεχει ως και 24 ωρες.
2 Σκεφτομαι αν δουλευει αυτο το συστημα με τη θρακα να τον παρω χωρις αυτοματη εναυση,γιατι θα γλιτωσω 200 ευρω.
Τα ποιο παλια μοντελα PRIMUS ετσι δουλευαν.Τον αναβεις μια φορα και μετα αναβει αναζοπυρωνοντας τη θρακα.Αυτο μεχρι να τον καθαρισεις και μετα τον αναβεις ξανα απο την αρχη.Ο τουρκικος ο MENSA ετσι δουλευει.
Εσυ καθε ποσο καθαριζεις τουμπο οταν καις πελλετ.Θερμοκρασια καυσαεριων ποσο ειναι με πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24710 από tgiannak
Απαντήθηκε από tgiannak στο θέμα Απ: Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Αμα εχεις τον 45 θα λεει καταναλωση απο 9-12 κιλα/ωρα.
Για τη θρακα ρωταω για δυο λογους.
1 Γιατι αμα κραταει θρακα μολις δουλεψει ο φυσητηρας θα αρπαξει πιο γρηγορα πιστευω απο οτι αν κανει απο την αρχη εναυση
Μου ειπε εμπορος (μηχανολογος) που τον πουλαει,αλλα και ενας φιλος εδω, οτι η θρακα αντεχει ως και 24 ωρες.
2 Σκεφτομαι αν δουλευει αυτο το συστημα με τη θρακα να τον παρω χωρις αυτοματη εναυση,γιατι θα γλιτωσω 200 ευρω.
Τα ποιο παλια μοντελα PRIMUS ετσι δουλευαν.Τον αναβεις μια φορα και μετα αναβει αναζοπυρωνοντας τη θρακα.Αυτο μεχρι να τον καθαρισεις και μετα τον αναβεις ξανα απο την αρχη.Ο τουρκικος ο MENSA ετσι δουλευει.
Εσυ καθε ποσο καθαριζεις τουμπο οταν καις πελλετ.Θερμοκρασια καυσαεριων ποσο ειναι με πελλετ?


εαν τον αφησεις μεχρι το πρωι σβηστο δυσκολα να μην αναψει παλι η αντισταση και να παρει απο μονο του αυτο στο εγγυωμαι...τα καυσαερια με πελλετ απο 180-220..με ξυλο 300 !!! για μενα βαλε την αυτοματη εναυση παρε ενα πραγμα ολοκληρωμενο..θα δωσεις τοσα λεφτα μην κολλησεις στα 200 ευρω..οχι οτι μας περισσευουν αλλα λεω οτι θα δωσεις καποια χιλιαρικα για τον λεβητα στα 200 θα κολλησεις;; η εναυση δεν αργει 2-3 λεπτα κανει. οταν καιω πελλετ καθε 2-3 βδομαδες τα καθαριζω δε πιανουν σχεδον καθολου..οταν καιω ξυλο δραματικη κατασταση!! πιανουν σχεδον αμεσως καταλοιπα...

εχω καψει πυρηνοξυλο, τσοφλια απο καρυδια, πελλετ με πυρηνοξυλο μαζι.. καποια στιγμη θα δοκιμασω και καλαμποκι..ολα τα καιει δεν αφηνει τιποτα! βεβαια με καποιες αλλαγες στον αερα και την τροφοδοσια ολα μεσα απο το ηλεκτρονικο πανελ...

οτι αλλο θες πες μου ;)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tgiannak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.241 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ