Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24736 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

tgiannak έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Αμα εχεις τον 45 θα λεει καταναλωση απο 9-12 κιλα/ωρα.
Για τη θρακα ρωταω για δυο λογους.
1 Γιατι αμα κραταει θρακα μολις δουλεψει ο φυσητηρας θα αρπαξει πιο γρηγορα πιστευω απο οτι αν κανει απο την αρχη εναυση
Μου ειπε εμπορος (μηχανολογος) που τον πουλαει,αλλα και ενας φιλος εδω, οτι η θρακα αντεχει ως και 24 ωρες.
2 Σκεφτομαι αν δουλευει αυτο το συστημα με τη θρακα να τον παρω χωρις αυτοματη εναυση,γιατι θα γλιτωσω 200 ευρω.
Τα ποιο παλια μοντελα PRIMUS ετσι δουλευαν.Τον αναβεις μια φορα και μετα αναβει αναζοπυρωνοντας τη θρακα.Αυτο μεχρι να τον καθαρισεις και μετα τον αναβεις ξανα απο την αρχη.Ο τουρκικος ο MENSA ετσι δουλευει.
Εσυ καθε ποσο καθαριζεις τουμπο οταν καις πελλετ.Θερμοκρασια καυσαεριων ποσο ειναι με πελλετ?


εαν τον αφησεις μεχρι το πρωι σβηστο δυσκολα να μην αναψει παλι η αντισταση και να παρει απο μονο του αυτο στο εγγυωμαι...τα καυσαερια με πελλετ απο 180-220..με ξυλο 300 !!! για μενα βαλε την αυτοματη εναυση παρε ενα πραγμα ολοκληρωμενο..θα δωσεις τοσα λεφτα μην κολλησεις στα 200 ευρω..οχι οτι μας περισσευουν αλλα λεω οτι θα δωσεις καποια χιλιαρικα για τον λεβητα στα 200 θα κολλησεις;; η εναυση δεν αργει 2-3 λεπτα κανει. οταν καιω πελλετ καθε 2-3 βδομαδες τα καθαριζω δε πιανουν σχεδον καθολου..οταν καιω ξυλο δραματικη κατασταση!! πιανουν σχεδον αμεσως καταλοιπα...

εχω καψει πυρηνοξυλο, τσοφλια απο καρυδια, πελλετ με πυρηνοξυλο μαζι.. καποια στιγμη θα δοκιμασω και καλαμποκι..ολα τα καιει δεν αφηνει τιποτα! βεβαια με καποιες αλλαγες στον αερα και την τροφοδοσια ολα μεσα απο το ηλεκτρονικο πανελ...

οτι αλλο θες πες μου ;)


Αν ειναι ετσι οπως τα λες με τη θρακα φυσικα και θα παρω με αυτοματη εναυση.Την ιδεα μου την εδωσαν (εμμεσα με αυτα που ελεγαν οτι κραταει θρακα 24ωρο) οι ιδιοι που τον πουλανε.Σκεφτηκα λοιπον αν τον αναβω μια φορα στις 10-15 μερες καθε φορα που θα τον καθαριζω οουσιαστικα δεν θα εχω προβλημα.
Σχετικα με τη θερμοκρασια καυσαεριων δεν ειμαι και ειδικος,αλλα απο οτι διαβασα απο τους φιλους που εχουν τον VESTA, με καθαρα τουμπο 110 και οταν ηθελε καθαρισμα 160.Τα ξυλα που καις ποσο καιρο τα εχεις?Πανω απο χρονο.Εγω οταν με το καλο βαλο το λεβητα σκεφτομαο να παρω και υγρασιομετρο,αν και δεν θα καιω ξυλο ως κυριο καυσιμο,απλα θα εχω 2-3 τονους για ωρα αναγκης (χαλια πελλετ ,κλινκερ κ.α),κοντοσουβλια, κοκορετσια κ.λ.π.
Το καλαμποκι ειναι προκληση, γιατι εχει καλη θερμογονο δυναμη περιου 6.5-7KW.Εχω ανοιξει και ενα σχετικο θεμα "το καλαμποκι ως καυσιμο".Το καλαμποκι ηταν η αιτια που αρχισα να την ψαχνω με τον PRIMUS.Φυσικα παντα σε αναλογια με πελλετ γιατι οπως μου ειπαν και απο την εταιρια μονο του δεν καιγεται.Απορια μου ομως ειναι το λαδι που βγαζει το καλαμποκι δεν θα βουλωσει τα παντα αν το καις σε μαγαλες ποσοτητες?

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26075 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
φιλε tgiannak
μπορεις να μου πεις τις ρυθμισεις
για το πυρηνοξυλο?
εγω εχω τον primius 45
και τον εχω βαλει ωσ εξεις
αερας 70 %
κοχλιας 2''
και να περιμενει 45''
σε ευχαριστω


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28133 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

kakos έγραψε: Οχι απλά τον είδα live. Φαίνεται καλή κατασκευή με σχετικά μικρό σιλό. Πολύ απλό πίνακα οργάνων και λειτουργιών. Δεν πρέπει να έχει αισθητήρα Λ, δεν έχει αισθητήρα επιστροφής φλόγας. Καλό Service και φυσικά η εταιρία που τα παράγει Ελληνικότητα με έδρα στις Σερρες. Περισσότερα ας πούνε αυτοί που τον δούλεψαν. Ηταν υποψήφιος προς αγορά όμως δεν είχε πιστοποίηση καυσαερίων που χρειαζόμουνα για το πρόγραμμα. Ετσι τον απέρριψα.


Προγραμμα εννοεις το "εξοικονομω κατ οικον"? Το ψαχνω κι εγω αυτες τις μερες.Δηλαδη η πιστοποιηση CE που εχει ο PRIMUS δεν αρκει για να τον παρω με το προγραμμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28200 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

kakos έγραψε: Οχι απλά τον είδα live. Φαίνεται καλή κατασκευή με σχετικά μικρό σιλό. Πολύ απλό πίνακα οργάνων και λειτουργιών. Δεν πρέπει να έχει αισθητήρα Λ, δεν έχει αισθητήρα επιστροφής φλόγας. Καλό Service και φυσικά η εταιρία που τα παράγει Ελληνικότητα με έδρα στις Σερρες. Περισσότερα ας πούνε αυτοί που τον δούλεψαν. Ηταν υποψήφιος προς αγορά όμως δεν είχε πιστοποίηση καυσαερίων που χρειαζόμουνα για το πρόγραμμα. Ετσι τον απέρριψα.


Προγραμμα εννοεις το "εξοικονομω κατ οικον"? Το ψαχνω κι εγω αυτες τις μερες.Δηλαδη η πιστοποιηση CE που εχει ο PRIMUS δεν αρκει για να τον παρω με το προγραμμα?

Δεν ξερω αν το ce είναι αυτό που ζητανε στο πρόγραμμα. Πάντως άλλο το Ce και άλλο η πιστοποίηση καυσαερίων. Γενικώς αν θελεις να εχεις το κεφάλι σου ησιχο ειδικά με τους γείτονες που μπορεινα παραπονεθουν τότε χρειαζεσαι πιστοποίηση καυσαερίων.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32217 από RAF
Απαντήθηκε από RAF στο θέμα Απ: Primus 45
Ευχαριστω πολυ εσενα και ολα τα παιδια που ανταλλασετε τοσο χρησιμες πληροφοριες ωστε να μπορουμε ολοι να τις χρησιμοποιουμε αναλογα.
Παρακολουθω το site κανα μηνα περιπου, ειχα στοχευσει μερικους λεβητες για αντικατασταση του πετραιλεου και τελικα σημερα (αφου με βοηθησαν και οι εμπειριες ολων σας) εδωσα προκαταβολη για τον PRIMUS 60. Τελικη τιμη 3450 σε καταστημα της Πάτρας που μενω και παραδοση σε 20-25 μερες.
Ο λεβητας ειναι για δυο σπιτια των 150 τ.μ. εκαστο(ισογειο, 1ος) και Θελω να πιστευω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα που θα αποσβεσει γρηγορα το ποσο της αγορας του αν αναλογιστεις οτι το περσινο χειμωνα δαπανησαμε και τα δυο σπιτια μαζι περιπου 3000.
Αυτα και ελπιζω συντομα να γραψω τις ευχαριστες εντυπωσεις για να βοηθηθουν και αλλοι οπως εγω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32254 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Primus 45

RAF έγραψε: Ευχαριστω πολυ εσενα και ολα τα παιδια που ανταλλασετε τοσο χρησιμες πληροφοριες ωστε να μπορουμε ολοι να τις χρησιμοποιουμε αναλογα.
Παρακολουθω το site κανα μηνα περιπου, ειχα στοχευσει μερικους λεβητες για αντικατασταση του πετραιλεου και τελικα σημερα (αφου με βοηθησαν και οι εμπειριες ολων σας) εδωσα προκαταβολη για τον PRIMUS 60. Τελικη τιμη 3450 σε καταστημα της Πάτρας που μενω και παραδοση σε 20-25 μερες.
Ο λεβητας ειναι για δυο σπιτια των 150 τ.μ. εκαστο(ισογειο, 1ος) και Θελω να πιστευω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα που θα αποσβεσει γρηγορα το ποσο της αγορας του αν αναλογιστεις οτι το περσινο χειμωνα δαπανησαμε και τα δυο σπιτια μαζι περιπου 3000.
Αυτα και ελπιζω συντομα να γραψω τις ευχαριστες εντυπωσεις για να βοηθηθουν και αλλοι οπως εγω.


RAF 3000euros με πετρελαιο περυσι ήταν 3.000lt πετρελαιο . Μηπως έχεις πάρει μεγάλο λέβητα ? Άν αυτή είναι η κατανάλωση σε πετρέλαιο 2 σπιτιών τότε ίσως χρειαστείς λιγότερα KW .Διατηρώ εννοείται μια επιφύλαξη γι αυτό που λέω γιατί δεν διευκρινίζεις σε τι έκαψες 3000ευρώ .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ