Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32400 από RAF
Απαντήθηκε από RAF στο θέμα Απ: Primus 45
Τα 3000 ευρω ηταν ολα σε πετραιλεο με ενα λεβητα 15ετιας 50000kw.
Για να ειμαι ειλικρηνης σκευτηκα τη θερμικη μελετη αλλα λογω πιεσης του χρονου, λογω οτι ο υδραυλικος μου ειναι απολυτου εμπιστοσινης, το συζητησαμε και αποφασισαμε ετσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32407 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Primus 45

RAF έγραψε: Τα 3000 ευρω ηταν ολα σε πετραιλεο με ενα λεβητα 15ετιας 50000kw.
Για να ειμαι ειλικρηνης σκευτηκα τη θερμικη μελετη αλλα λογω πιεσης του χρονου, λογω οτι ο υδραυλικος μου ειναι απολυτου εμπιστοσινης, το συζητησαμε και αποφασισαμε ετσι.


Οι υδραυλικοί μετρούν τους λέβητες βγαζοντας τις συνολικες θερμιδικες αναγκες των σωματων που υπαρχουν στο σπιτι , ενω αυτος δεν ειναι ο σωστος τροπος υπολογισμου των απωλειων του σπιτιου . Στο λεω γιατι και μενα ο υδραυλικος μου προτεινε 60ΚW λεβητα και αυτη τη στιγμη ψαχνω 30αρη για να καλυψει 250 τμ .Γενικοτερα η φιλοσοφια ειναι μην παρεις μεγαλυτερο λεβητα απο οτι χρειαζεσαι γιατι θα χεις τρελη καταναλωση και φυσικα διαφορα στην τιμη . Για μενα καλο θα ηταν να μιλησεις τουλαχιστον με καποιον γνωστο σου μηχανολογο μηχανικο , να σου δωσει μια 2η γνωμη !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32633 από RAF
Απαντήθηκε από RAF στο θέμα Απ: Primus 45
Δεν εχεις καθολου αδικο σ' αυτα που λες. Θα πρεπει ομως να δω κατα ποσο ειναι εφικτο να τραιναρω τη παραγγελια γιατι οπως ειπα την εκανα προχθες και αν αυτη μπορει να τροποποιηθεί.
Σ' ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες Sp4wN και αν εχω νεοτερα με το θεμα θα γραψω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32647 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Primus 45

Sp4wN έγραψε:

RAF έγραψε: Τα 3000 ευρω ηταν ολα σε πετραιλεο με ενα λεβητα 15ετιας 50000kw.
Για να ειμαι ειλικρηνης σκευτηκα τη θερμικη μελετη αλλα λογω πιεσης του χρονου, λογω οτι ο υδραυλικος μου ειναι απολυτου εμπιστοσινης, το συζητησαμε και αποφασισαμε ετσι.


Οι υδραυλικοί μετρούν τους λέβητες βγαζοντας τις συνολικες θερμιδικες αναγκες των σωματων που υπαρχουν στο σπιτι , ενω αυτος δεν ειναι ο σωστος τροπος υπολογισμου των απωλειων του σπιτιου . Στο λεω γιατι και μενα ο υδραυλικος μου προτεινε 60ΚW λεβητα και αυτη τη στιγμη ψαχνω 30αρη για να καλυψει 250 τμ .Γενικοτερα η φιλοσοφια ειναι μην παρεις μεγαλυτερο λεβητα απο οτι χρειαζεσαι γιατι θα χεις τρελη καταναλωση και φυσικα διαφορα στην τιμη . Για μενα καλο θα ηταν να μιλησεις τουλαχιστον με καποιον γνωστο σου μηχανολογο μηχανικο , να σου δωσει μια 2η γνωμη !!




Προσεξε ομως ο 30αρης που λες αν δεν εχει καλη αποδωση η' ειναι
κλεμενος θα σου ειναι μικρος για τα 250 τετραγωνικα που τον θες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32693 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Primus 45

LEONAS έγραψε:
Προσεξε ομως ο 30αρης που λες αν δεν εχει καλη αποδωση η' ειναι
κλεμενος θα σου ειναι μικρος για τα 250 τετραγωνικα που τον θες.


O 30αρης που σκεφτομαι δεν ειναι τυχαιος λεβητας ειναι ο opop blackstar 30 . Τα τετραγωνικα παλι στα οποια αναφερομαι ειναι υπο προυποθεσεις τοσα . Δηλαδη για να εξηγουμαι ... Αρχικα θα ζεστανει μια μεζονετα 170τμ και μελλοντικα θελω να μπορει να ζεστανει και αλλα 80 τμ ημιυπογειο το οποιο ειναι τελεια μονωμενο .Αυτη ειναι γνωμη του μηχανολογου που σου λεω εχοντας μετρησει τις απωλειες.Τον πληρωσα 150 ευρω πραγμα το οποιο θεωρω πως αξιζε τον κοπο . Βεβαια ολα αυτα ειναι ακομη σκεψεις . Μπορει εν τελει να κρατησω ενα δωματιο κλειστο με a/c και να την περασω εκει ολο το χειμωνα μαζι με κανα 2-3 τονους ξυλα για το τζακι οποτε θα χω φιλους στο σπιτι ,επειδη δεν ξερω αν θα μου φτασουν τα χρηματα να κανω την επενδυση .Μπερδεμενη κατασταση , αλλα η ουσια μας ειναι πως ουτε εγω , ουτε ο υδραυλικος , ουτε ο μαναβης ξερουμε ποσα KW χρειαζεται ο RAF . Ο μηχανολογος μηχανικος ειναι ο πιο καταλληλος να το πει .Αυτο λεω μονο

ΥΓ. Δεν εχω ιδεα τι θα πει κλεμμενος :woohoo: Ειπαμε εχουμε οικονομικη κριση , αλλα οχι να κλεβουμε και λεβητες !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32695 από tgiannak
Απαντήθηκε από tgiannak στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: φιλε tgiannak
μπορεις να μου πεις τις ρυθμισεις
για το πυρηνοξυλο?
εγω εχω τον primius 45
και τον εχω βαλει ωσ εξεις
αερας 70 %
κοχλιας 2''
και να περιμενει 45''
σε ευχαριστω


sorry για την καθυστερημενη απαντηση..φιλε μου μια φορα εκαψα πυρηνοξυλο με αερα 70 κοχλιας 2 και να περιμενει 25..διοτι οταν το ανεβαζα σε 30 η 35 ντουμανιαζε ο τοπος..βεβαια μπορει να μην ηταν καλη ποιοτητα..εσυ πως τα πας τι καις τωρα;; πυρηνοξυλο βασικα η πελλετ;;; στο πελλετ τι ρυθμισεις;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.270 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ