Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138993 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45
αυτο ειναι το πελλετ
και το κλινκερ μιας ημερας
με καψιμο 2 τσουβαλια πελλετ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139001 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Δεν το εχω ξαναδεί αυτο το πελλετ. Είναι σκουρόχρωμο η ανοιχτόχρωμο ?, το πολυ πολυ να παρεις και κανενα καλύτερο και να το καψεις σε αναλογία. Ο λέβητας μας ολα τα καιει άλλωστε :whistle:,

Και εγω μερικα σακια creta πελλετ που καιω κανουν σκληρή στάχτη και ανα μερικές ώρες (όταν ειμαι στο σπίτι) καθαρίζω λιγο την εστία απο πάνω για να φεύγουν τα χοντρά κομμάτια στάχτης και να εχω ετσι καλύτερη φλόγα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139144 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλό χειμώνα και απο μένα. Κάντε κράτει όσο μπορείτε γιατί πολλά ακούγονται για βαρύ χειμώνα φέτος. Έχει 3 χρόνια που μας λυπήθηκε ο καιρός, αλλά φέτος μάλλον δε τη γλυτώνουμε. Θα κάψουν στο τέρμα οι καυστήρες, οπότε να δούμε πόσο θα αντέξουν. Εγώ έχω πέλλετ από πέρσι και δεν πήρα φέτος. Οι τιμές επηρεάστηκαν καθόλου τώρα που έπεσε το πετρέλαιο ή τις έχουν ίδιες;

Πάντως αυτό με το μαγνητάκι, το έχω ξαναγράψει, νομίζω δεν κάνει καλή δουλειά. Ναι μεν καθυστερεί το να καίγεται το πέλλετ και να πέφτει η στάθμη του, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να πυρολύεται το υλικό χωρίς να καίγεται και τα υγρά πυρόλυσης να κάθονται στα εσωτερικά του λέβητα και στην καμινάδα. Για τη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας δε το συζητάμε, σωτηρία. Να θυμίσω πως εγω΄τον δικό μου τον κάλυψα εξωτερικά με πετροβάμβακα στην μπροστινή πόρτα, στον πίσω θάλαμο συλλογής καυσαερίων καθώς και στην καμινάδα μέχρι το σημείο που εξαφανίζεται μέσα στον τοίχο. Το αποτέλεσμα είναι πως έπεσε αισθητά η θερμοκρασία του λεβητοστασίου, το οποίο είχε καταλήξει να είναι το πιο ζεστό δωμάτιο παρόλο που έχει παράθυρο με γρίλιες μόνιμα ανοιχτό, να ανέβει η θερμοκρασία στα καυσαέρια αλλά και στο θάλαμο καύσης που σημαίνει και καλύτερη καύση και υψηλότερη απόδοση. Ως μπόνους ο καυστήρας είναι σα γούνινο ζωάκι :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139153 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Καλό χειμώνα και απο μένα. Κάντε κράτει όσο μπορείτε γιατί πολλά ακούγονται για βαρύ χειμώνα φέτος. Έχει 3 χρόνια που μας λυπήθηκε ο καιρός, αλλά φέτος μάλλον δε τη γλυτώνουμε. Θα κάψουν στο τέρμα οι καυστήρες, οπότε να δούμε πόσο θα αντέξουν. Εγώ έχω πέλλετ από πέρσι και δεν πήρα φέτος. Οι τιμές επηρεάστηκαν καθόλου τώρα που έπεσε το πετρέλαιο ή τις έχουν ίδιες;

Πάντως αυτό με το μαγνητάκι, το έχω ξαναγράψει, νομίζω δεν κάνει καλή δουλειά. Ναι μεν καθυστερεί το να καίγεται το πέλλετ και να πέφτει η στάθμη του, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να πυρολύεται το υλικό χωρίς να καίγεται και τα υγρά πυρόλυσης να κάθονται στα εσωτερικά του λέβητα και στην καμινάδα. Για τη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας δε το συζητάμε, σωτηρία. Να θυμίσω πως εγω΄τον δικό μου τον κάλυψα εξωτερικά με πετροβάμβακα στην μπροστινή πόρτα, στον πίσω θάλαμο συλλογής καυσαερίων καθώς και στην καμινάδα μέχρι το σημείο που εξαφανίζεται μέσα στον τοίχο. Το αποτέλεσμα είναι πως έπεσε αισθητά η θερμοκρασία του λεβητοστασίου, το οποίο είχε καταλήξει να είναι το πιο ζεστό δωμάτιο παρόλο που έχει παράθυρο με γρίλιες μόνιμα ανοιχτό, να ανέβει η θερμοκρασία στα καυσαέρια αλλά και στο θάλαμο καύσης που σημαίνει και καλύτερη καύση και υψηλότερη απόδοση. Ως μπόνους ο καυστήρας είναι σα γούνινο ζωάκι :lol:


Καλο χειμωνα επισης!
Φυσικα και επηρεαστηκαν οι τιμες.Με τις σημερινεσ τιμες πετρελαιου για οσους δικαιουνται επιδοτηση παει 70 λεπτα το λιτρο.

Συμφωνω απολυτα για το μαγνητακι και τη σιλικονη.Θα ελεγα οτι χαρη στη σιλικονη το μαγνητακι δεν χρειαζεται.Τον πρωτο χρονο που πηρα τον λεβητα σε 6 ωρες απο το σβησιμο του λεβητα υπηρχε μια χουφτα πελλετ στο βαθος χαμηλα της εστιας. Φυσικα υπηρχε η σιλικονη απο την εταιρια, σα κορδονι(πως την εβαλαν ετσι? εγω δεν μπορεσα),αλλα ηταν μονο για διακοσμητικους λογους,αφου την εβαλαν οπως-οπως.Τωρα με τη σιλικονη 25-30 ωρες μετα (αναλογα το πελλετ και τον καιρο) κανενα προβλημα. Επισης κι εγω μια απο τα ιδια καλυψα μπρος πισω τον λεβητα.
Εχω μια απορια σχετικα με την καυση ξυλων.Το κολαρο αυτο δεν γεμιζει καρβουνα και σταχτη ?Θα πρεπει καθε φορα να βγαζω τη σχαρα για να το καθαριζω?

vasmpou Εχεις το κολαρο πανω στην εστια?Πολυ σταχτη βλεπω.
Η ρυθμιση που εχεις 2"50"δεν ειναι λιγο υπερβολικη?Εκανες το λεβητα 23KW.Ποσα τ.μ. ειναι το σπιτι Ποσες θερμιδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139196 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλο χειμώνα @Καλογιαννη,

Εγω ανέβαλα την εναυση του λεβητα καθως ακομα βλέπω 17~18 αλλα και 19 βαθμούς μεσα στην μερα, το βραδάκι κανει λιγο ψυχρα αλλα ακομα εχω 18~20 βαθμούς στο σπιτι, η κυρα μπορει να γκρινιάζει αλλα της λεω κανε κρατεί για να μας φτάσει το πελλετ, εχω περίπου 3,800kgr στην αποθήκη το θεμα ειναι οτι αν κάνει βαρυ χειμώνα φετος μπορεί και να μην φτάσει. Βεβαια εδω θα ειμαστε και παρακολουθούμε τις τιμες για να δουμε αν θα πεσει το πελλετ, καθως η ζητηση για το πετρέλαιο ειναι πολυ μεγαλη. Οσο για το μαγνητακι, εγω πιστευω οτι καλο κανει παρα κακο, ειδικα οταν ο λεβητας αναβει λιγες φορες την μερα (κρατάει υλικο στην εστια) οποτε αστο να υπάρχει :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139413 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45
ΠΑΠΑΣ
οχι δεν εχω το κολαρο
αυτο που βλεπεις ειναι κλινκερ
τωρα το εκανα 2/55 και 65 αερα μηπως και μειωθει το κλινκερ
εχω 160 μ2 προτου οροφου με πλακα πανω και 21 βαθμους μεσα
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vasmpou. Αιτία: ΛΑΘΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ