Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139658 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Electron, το μαγνητάκι όντως καθυστερεί την καύση και κρατάει υλικό αλλά πάλι σε μένα τελικά σιγοκαίγεται, δε ξέρω αν τραβάει από αλλού αέρα ή έχω τόσο καλό εκλυσμό που μπαίνει αέρας σιγά σιγά. Η βασική μου αντίρρηση όμως είναι πως με το να μην αφήνουμε αέρα να μπαίνει, οδηγούμε σε ατελή καύση/πυρόλυση που γεμίζει επικαθίσεις και τον καυστήρα και την καμινάδα με ότι σημαίνει αυτό. Σε εμένα όταν δουλεύει ο καυστήρας κανονικά και δίνει αέρα βλέπεις την καμινάδα να βγάζει καθαρό σχεδόν διάφανο καπνό. όταν σταματά ο καυστήρας να δίνει αέρα αρχίζει και βγαίνει μία καπνίλα. Σοβαρή μόλυνση περιβάλλοντος, ντρέπομαι και μόνο που το βλέπω. Για τον ίδιο λόγο δε μπορούμε να κάψουμε και ξύλο, ειδικά με δύσκολα ξύλα όπως η ελιά. Με το που σταματά ο ανεμιστήρας ντουμανιάζει η καμινάδα λόγω ατελούς καύσης. Λογικά με άλλα ξύλα θα είναι καλύτερα, η ελιά είναι πολύ δύσκολη. Αυτός είναι ένας από τους λόγους άλλωστε λένε καυστήρας ξύλου πάει πακέτο με δοχείο αδράνειας. Γιατί αν έχεις υλικό στο θάλαμο καύσης χωρίς να τροφοδοτείς αέρα έχεις αυτά τα φαινόμενα, λιγότερα έντονα φυσικά όταν έχεις 5 χούφτες πελλετ.

Πάντως τώρα που δεν έχει πολύ κρύο και αν διαμαρτύρονται τα πλάσματα με τα παγωμένα πόδια, είναι ο καιρός για κλιματιστικό, ειδικά inverter. Καίει τη λιγότερη ενέργεια και συντηρεί μια θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139669 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημερα,
Σίγουρα τραβάει αερα, καθώς το κλαπετο του ανεμιστήρα μπορει να κλείνει καλύτερα με το μαγνητακι, αλλα δεν "σφραγίζει" οποτε λογικό ειναι να μπαίνει αερας. Επίσης απο κατω εχει ενα συρόμενο πορτακι στο οποίο και κλειστό που ειναι παλι θα μπαίνει λιγος αερας.
Κατα την γνωμη μου βοηθάει (το μαγνητακι) γιατί κρατάει πιο πολυ θράκα στην εστια μεχρι το επόμενο αναμα.

Αν ο λέβητας αναβει πολυ συχνα (πχ καθε 1 ωρα)τοτε ισως δεν χρειάζεται. Οσο για τον καπνο εχω παρατηρήσει οτι, οταν σβηνει (με το μαγνητακι επανω) βγαζει καπνο αλλα πολυ λιγοτερο με το μαγνητακι και για πιο πολυ ωρα. Τωρα οσο άφορα τις πίσσες και τις επικαθίσεις νομίζω οτι πανω κατω και με, και χωρις παλι θα μαζέψει.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140528 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλημέρα καλό χειμώνα στην παρέα των mavil primus.Για αρχή καίω πυρηνόξυλο και οι ρυθμίσεις μου είναι 45΄΄ αναμ. 2΄΄τροφ αέρας 55.U1-75 και U2-53 λέβητας είναι μεγάλος για το σπίτι μου 170τμ και έχω τον primus .Έχω παρατηρήση ότι όταν καθαρίζω τον λέβητα και την θράκα η έναυση του λέβητα δεν είναι καλή βγάζει αρκετό καπνό και η θερμοκρασία αργεί να ανέβει καθώς και η φλόγα είναι χαμηλή.Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει να κάψει θρύμματα ξύλου το λεγόμενο τσίπς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140529 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημερα,
Εμεις εδω ακομα εχουμε ζεστες (θερμοκρασια ημερας 20c~15c) όποτε ανέβαλα το ανάμα του λεβητα μεχρι να παγωσει ο καιρος. Καλο θα ειναι να μην καθαρίζεις την θρακα αλλα να απομακρύνεις μονο τα σκληρά κομμάτια που κάνει το πυρηνοξυλο στην εστια. Γιατι γενικά το πυρηνοξυλο ειναι δύσκολο στο ανάμα του καθως με τον αερα ο λέβητας το "πετάει" από την εστία.Εγω οταν έκαιγα πυρηνοξυλο δεν πείραζα σχεδόν ποτε την εστια.
Ο Νίκος (Primus45) απο οτι ειμαι σε θεση να γνωρίζω ειχε παρει εναν θρυμματιστη κλαδιών και έβαζε και τα θρύμματα και τα εκαιγε μαζι με πυρηνοξυλο.Δυστυχώς επεβιωσε και δεν ειναι πλεον μαζι μας ωστε να σου πει τι ακριβώς ειχε κανει.Μπορείς να δοκιμάσεις άλλα πρόσεχε τον κοχλία οχι μεγάλα κομμάτια. Ποιον Primus εχεις?, Εγώ εχω τον 25αρη σε 95τμ και με καλύπτει άνετα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140533 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Εχω τον primus 60 για 170τμ σπιτι.Και εγώ ειχα μιλησει με τον μακαριτη τον Νικο αλλα δεν ξερω τι ειχε καταφερει.Για να ειμαι ηλικρινης πηρα τηλ.στην mavil αλλα ουτε αυτοι ηξεραν και το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πρεπει να δοκιμασω!!! Να παρω ενα θρυματιστη αλλα απο την στιγμη που δεν ξερω αν τα καιει;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140539 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Οχι γιατι ειναι ακριβός.Παρε θρυμματισμένο καλύτερα ξυλο και κανε δοκιμή, τωρα που θα το βρεις αυτο δεν ξερω :dry:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ