Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142307 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Electron σε ευχαριστώ πολύ για τη φωτό και τις οδηγίες, καθώς και για τις παραθέσεις για αγορά ρελέ. Σε αυτές τις φωτο που σήκωσες φαίνεται και αυτή η ασφάλεια που κατα καιρούς καίγεται και πρέπει να αλλάζει; Ξέρουμε χαρακτηριστικά της για να αγοράσω κανα δυο να υπάρχουν ή μιλάμε πάλι για αυτό το ίδιο ρελέ;

Την καλημέρα μου σε όλους.


Για πια ασφάλεια αναφερεσε?
Αν λες για τις 2 "γυάλινες" είναι 5x20mm (Τ ή μπορεί να ειναι και F το γράφει πάνω της) 7Α~250V και η άλλη πρέπει να ειναι 2Α αν θυμάμαι καλά (αυτή ειναι απλα για τον μ/τ του τροφοδοτικού). Αν λες για την αλλη την "θερμικη" ασφαλεια δεν γνωριζω τι τυπος ειναι, αυτο ομως μπορει να στο πει η Μαβιλ. ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142310 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Αν θυμάμαι καλά, τη θερμική ασφάλεια είχαν αναφέρει κάποιοι πως τους είχε καεί. Ίσως κάνω και λάθος, κάπου σε προηγούμενες δημοσιεύσεις είχε αναφερθεί. Σε ευχαριστώ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142314 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Αν θυμάμαι καλά, τη θερμική ασφάλεια είχαν αναφέρει κάποιοι πως τους είχε καεί. Ίσως κάνω και λάθος, κάπου σε προηγούμενες δημοσιεύσεις είχε αναφερθεί. Σε ευχαριστώ πάντως.


Εγω ειχα προβλημα με τη θερμικη ασφαλεια .Ο ηλεκτρολογος πηγε να σαλταρει.Ανοιγε τον πινακα την κουνουσε λιθγο αναβε ο λεβητας.Μολις εκλεινα τον πινακα και δουλευε 1-2 ο κοχλιας με την δονηση καπου δεν εκανε επαφη και παλι εσβηνε.Τελικα την αλλαξα και ολα οκ.Στην περιπτωση του φιλου που εδινε ο κοχλιας συνεχεια δεν επεσε η θερμικη ασφαλεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142315 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Σήμερα παρέλαβα το ρελε απο την Μαβιλ.Οφείλω να ομολογήσω ότι είναι άμεση στην εξυπηρέτηση.
Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω ότι φοβόμουνα μην αρχίσει να δουλευει το βράδυ ο λεβητας και κολήσει ο κοχλίας και πάρει φωτιά το σπίτι απο την υπερβολική φωτιά που θα εβγαζε. Γι' αυτό κατέβαινα αυτες τις μέρες και εκλεινα τον λεβητα.Ευτυχώς δεν εκανε και κρυο. Αν ειναι αυτό όλο το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσω με τον λέβητα μου, δεν με πειράζει να κανω την αλλαγή μια φορά τα 2 χρονια λόγω χαμηλού κόστους του ρελε.Ομως απο αυτό τον ρελε υπάρχει πολύ σοβαρό θέμα ασφαλειας.Και αυτο η Μαβιλ θα επρεπε να το ειχε μελετησει, και οχι να περιμένει να δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα.Δεν θελω να σκεφτω τι θα ειχε γίνει αν δεν είχα αντιληφθεί οτι εδινε συνεχεια πελετ και ανεβαζε τεράστια θερμοκρασία. Υπόψιν οτι παλαιοτερα μου ειχε βγάλει τον κωδικο 503 που αφορά υπερβολική θερμοκρασία καυσαερίων και εσβησε αυτόματα ο καυστηρας. Τότε ομως το ειχα ρυθμισει, λογω πολυ κρυου να δίνει ποιο πολυ πελετ.
Στις περιπτώσεις που κολησε ο κοχλίας απο σφάλμα του ρελε, η ασφάλεια αυτή να κλείνει ο καυστήρας απο υπερβολική θερμοκρασία καυσαερίων δεν λειτούργησε και είχε υπερβεί κατα πολύ τους 350 βαθμούς που κλείνει ο καυστήρας αυτόματα με τον κωδικο σφάλματος 503. Αυτό ειναι ενα πολύ σημαντικο κενο ασφαλείας που πρεπει να μελετήσει η Μαβίλ και να κανει καποια ανακληση στους καυστήρες μας.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george cc.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142328 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Φίλε ΠΑΠΑ, θυμάσαι μήπως να μας πεις τα χαρακτηριστικά της ασφάλειας για να αγοράσουμε να υπάρχουν ρεζέρβες. 'Εχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά που ακούω. όχι πως δεν υπάρχουν προβλήματα και στους πιο ακριβούς καυστήρες, αλλά εκεί δεν αφορούν τόσο σε θέματα ασφάλειας όσο σε λειτουργίας.

Την καλημέρα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143012 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Φίλε ΠΑΠΑ, θυμάσαι μήπως να μας πεις τα χαρακτηριστικά της ασφάλειας για να αγοράσουμε να υπάρχουν ρεζέρβες. 'Εχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά που ακούω. όχι πως δεν υπάρχουν προβλήματα και στους πιο ακριβούς καυστήρες, αλλά εκεί δεν αφορούν τόσο σε θέματα ασφάλειας όσο σε λειτουργίας.

Την καλημέρα μου.


Ειναι ιδια σαν αυτη που ειχε ο λεβητας.Μια απλη θερμικη σαφαλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ